Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Ανανεώνεις το πτυχίο σου και όταν μαζέψεις την επιπλέον εμπειρία που σου χρειάζεται με πιστοποιητικά, μαζί με αυτό που έχεις, τα στέλνεις όλα μαζί για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση. Εχοντας το ΜΕΚ Α, έχω φίλο να μου δώσει κάποιο ποσό εμπειρίας για να πάω στο ΜΕΚ Β, μιας και τα δικά μου έργα είναι πολύ λίγα και μικρά.

Το θέμα είναι,πως πρέπει να φαίνομαι σαν υπεργολάβος σε αυτους; Δηλαδή μπορουν απλά να συμπληρώνουν το όνομα μου,μεκ/μεεπ μου στα έντυπα Α/Β ή όχι;

(ας υποθέσουμε πως η εκάστοτε Τ.Υ. το δέχεται αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Sigio σε ευχαριστώ πολύ. Να και ένα ευχάριστο νέο.

Φίλε Kane πρέπει να γίνει συμφωνητικό από την αρχή του έργου για υπεργολαβία και να έχει θεωρηθεί από την ΔΟΥ σου ΑΛΛΑ αν η εκάστοτε ΤΥ το δέχεται καντο 8-).

Δεν απαιτείται απο πουθενά (από όσο ξέρω βεβαια) δικαιολογητικό υπεργολαβίας. Εφόσον το υπογράφει η ΤΥ ... τελειώνει εκεί το θέμα.

 

και για τον φίλο προηγούμενα έχει δίκιο .Δεν το διευκρίνησα . Λείγει το ΜΕΕΠ μου όχι το ΜΕΚ μου.

Link to comment
Share on other sites

Kane, αν έχεις εργοληπτική επιχειρήση (ΜΕΕΠ), για το χρόνο που την έχεις μπορείς να πάρεις εμπειρία μόνο μέσω των έργων που έχει αναλάβει (ιδιωτικά ή δημόσια). Αν έχεις μόνο ΜΕΚ μπορείς να πάρεις εμπειρία συνεργαζόμενος με εργοληπτικές επιχειρήσεις, μέσω των εντύπων που ανέφερες, για τα έργα που έχουν αυτές αναλάβει.

 

Υ.Γ. Προσοχή λοιπόν στις ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγόμενα του tzinsec έρχονται σε αντίθεση τώρα με του sigio και με μπερδέψατε.

 

Το δεδομένο ειναι πως έχοντας ΜΕΕΠ προσωπικά,παίρνω την εμπειρία για τα έργα που έχω κατασκευάσει (που ειναι πολύ μικρή).

Νομίμως μου λές Sigio, πως δε προβλέπεται άλλος τρόπος, σωστά; νομίμως, μόνο άν εκτελέσω υπεργολαβικά κάποιο τμήμα του έργου και μπώ κι εγώ στα πιστοποιητικά ΑΒ.

tzinsec, απο την άλλη μπορούν να μην γίνουν τα άνωθεν, και να μπώ κατευθείαν στα ΑΒ (με εύνοια κάποιας Τ.Υ.) πράγμα που όμως ΔΕΝ είναι νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς... όμως αν πριν τη δημιουργία ΜΕΕΠ συνεργάστηκες με ανάδοχο εταιρεία τότε μπορείς να αποδείξεις την εμπειρία σου με τα έντυπα.

 

Πρόσεξε όμως, όλα αυτά πριν την απόκτηση του ΜΕΕΠ σου!

Link to comment
Share on other sites

οκ ξεκαθάρισε αυτό.

Να επανέλθω λίγο SIGIO στο θέμα μου.

 

Ανανεώνεις το πτυχίο σου και όταν μαζέψεις την επιπλέον εμπειρία που σου χρειάζεται με πιστοποιητικά, μαζί με αυτό που έχεις, τα στέλνεις όλα μαζί για αναβάθμιση.

 

Όταν λες : όταν , εννοείς ανα πάσα στιγμή ( πχ και του χρόνου αν καλύψω το ποσόν) ή μετά απο τριετία (έτσι έμαθα από φίλο ) ?

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης Sigio ή μόνη οδός και νόμιμη, είναι να στελεχώσω με το ΜΕΕΠ μου μια εταιρία και να λάβω την εμπειρία στο βαθμό που μου αναλογεί, σωστά;

Βέβαια,μέχρι τότε δε θα μπορώ να παίρνω έργα σαν ατομική επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εταιρεία μπορείς να στελεχώσεις με το ΜΕΚ και όχι το ΜΕΕΠ.

Αυτό σημαίνει ότι από το ΜΕΕΠ πρέπει να αποσυρθεί το αντίστοιχο ΜΕΚ, και αν δεν υπάρχει άλλο το ΜΕΕΠ να επιστραφεί προς ακύρωση στη ΓΓΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.