Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική Προσαύξηση


userkkk

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ Meremeti ! Γι' αυτό ρωτάω.

Στο μεταξύ τους έστειλα mail και μου απάντησαν την επομένη μέρα πως είναι προσωπικό δεδομένο και δεν απαντούν σε τέτοια θέματα μέσω mail ή μέσω τηλεφώνου  :shock: 

Να πάω από εκεί εκτός Πέμπτης (που μάλλον ξύνονται).

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Meremeti θα διαφωνήσω.

 

Εγώ είχα πάει τυχαία για άλλη δουλειά στο ΤΣΜΕΔΕ και εκεί με ενημέρωσαν ότι επειδή μπήκα στη ΕΠ για δύο μήνες μέσα στο έτος θα πρέπει να την πληρώσω εκεί. Δεν θα έμπαινε στο επόμενο ειδοποιητήριο. Μου εκτύπωσε ο υπάλληλος το ποσό (είναι η ημερολογιακή αντιστοιχία δηλαδή η Myri για 3 μήνες θα πληρώσει την μισή προσαύξηση ενός εξαμήνου) και πλήρωσα στο ταμείο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ agios!

Θα περάσω αυτές τις μέρες από εκεί.

Ελπίζω να δέχονται χρεωστική κάρτα ή λέτε να γελάσουμε!  

Θυμάται κανείς για τι ποσό μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλήμερα και Καλή Χρονιά!

 

Λοιπόν πέρασα από το ΤΣΜΕΔΕ και επειδή το Β' εξάμηνο εκδόθηκε μετά την εισαγωγή μου στην ειδική προσαύξηση το ειδοποιητήριο περιελάμβανε την προσαύξηση οπότε δεν χρειαζόταν να μου εκδώσουν συμπληρωματική εντολή πληρωμής.

 

Δηλαδή κοιτάμε το ειδοποιητήριο  και αν γράφει για "ειδική προσαύξηση" σημαίνει πως έχει μπει στον λογαριασμό, διαφορετικά πάμε από ΤΣΜΕΔΕ να μας εκδώσουν συμπληρωματικό.

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι νέος ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ για 18 έτη, στην ειδική προσαύξηση του ταμείου είμαι τα τελευταία 8 έτη (υποχρεωτικά μετά τη συμπλήρωση 10ετίας και 35 ετών ηλικίας).

Σκέφτομαι να κάνω διαγραφή από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ προκειμένου να εγγραφώ στον ΟΓΑ λόγω αλλαγής επαγγελματικών συνθηκών. Ταυτόχρονα σκέφτομαι να αναγνωρίσω έξι από τα επτά πλασματικά έτη που μπορώ βάσει νόμου προκειμένου να εξασφαλίσω από τώρα ότι θα συνταξιοδοτηθώ στα 62 μου (θα έχω 40 χρόνια ασφάλιση τότε μαζί με τα πλασματικά).

Είναι υποχρεωτικό να αναγνωρίσω και την ειδική προσαύξηση 100,71€ το μήνα ή αρκούν τα 167,85€ της κύριας σύνταξης;

Επίσης αν μελλοντικά δικαιωθώ σύνταξης από τον ΟΓΑ τι θα απογίνουν τα 8 (ή 14) έτη εισφορών στην ειδική προσαύξηση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό να αναγνωρίσεις την ειδική προσαύξηση.

 

Τι θα απογίνουν οι έως τώρα εισφορές στην ειδ. προσαύξηση, δε γνωρίζω, πάντως λάβε υπ'όψιν ότι βαίνει προς κατάργηση με το νέο ασφαλιστικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.