Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική Προσαύξηση


userkkk

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέος μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Οκτώβρη του 2010. Τον Δεκέμβρη σαν καλός μηχανικός κι εγώ πήγα να εξοφλήσω τις εισφορές μου και να εκδώσω βιβλιάριο υγείας. Όλα καλά, πλήρωσα, έβγαλα βιβλιάριο και έφυγα(μετά από περίπου 4 ώρες αφού γινόταν χαμός, αλλά αυτό είναι για άλλο topic). Σημειωτέων, να πω, πως κανείς δεν με ρώτησε αν θέλω να συμπεριληφθώ στο καθεστώς ειδικής προσαύξησης. Είχα ενημερωθεί για το τι ακριβώς αφορά και ήμουν έτοιμος να τους πω πως δεν με ενδιαφέρει. Αφού λοιπόν δεν με ρώτησαν και δεν υπέγραψα κάτι σχετικό, εφησυχάστηκα. Έτσι λοιπόν, σήμερα, μου ήρθε το εξοφλητικό για τις εισφορές του Α εξαμήνου του 2011 όπου , όπως αναφέρει, πρέπει να πληρώσω 350€ για την ειδική προσαύξηση. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν τους γνώστες….για να μπεις στην ειδική προσαύξηση ως νέος μηχανικός δεν πρέπει να κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι θέλεις ή κάποιο χαρτί τέλος πάντων? Τι διαδικασία πρέπει να κάνω για να βγω αν μπορώ να βγω τώρα. Τι θα με συμβουλεύατε εσείς να κάνω?

Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πας απο ΤΣΜΕΔΕ, αν εισαι Αθηνα στα κεντρικα στην Κολοκοτρωνη, κανεις αιτηση για διαγραφη απο την ειδικη προσαυξηση. Το ειχα κανει και εγω. Δεν πληρωνεις το ποσο που σου λενε το οποιο συμπεριλαμβανει την ειδικη προσαυξηση, σου βγαζουν νεο μπουγιουρντι ητοι 975,48 Εuro, εκτος και αν για τους μηνες που εχει ξεκινησει το Α' Εξαμηνο 2011 εως τη μερα που θα κανεις τη διαγραφη σου κρατησουν κατι απο εκει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην ειδική προσαύξηση μπήκες όταν συμπλήρωσες ένα χαρτί λίγο πριν τις εξετάσεις του ΤΕΕ (κάνε ότι σου είπαν οι συνάδελφοι)

Link to comment
Share on other sites

στην ειδική προσαύξηση μπήκες όταν συμπλήρωσες ένα χαρτί λίγο πριν τις εξετάσεις του ΤΕΕ (κάνε ότι σου είπαν οι συνάδελφοι)

 

Να σου πω την αλήθεια ουτε 8υμαμαι τη συμπλήρωσα στο ΤΕΕ.Παντως αν ισχυει αυτο τοτε ειναι πολυ π..στιά ο τρόπος που σε βάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Λέω τώρα...μήπως είσαι πάνω από 35 γιατί εκεί μπαίνει υποχρεωτικά η ειδική προσαύξηση ανεξάρτητα αν γράφτηκες πέρισυ στο ΤΕΕ. Αν όχι κάνεις αίτηση απαλλαγής στα κεντρικά

Link to comment
Share on other sites

Λέω τώρα...μήπως είσαι πάνω από 35 γιατί εκεί μπαίνει υποχρεωτικά η ειδική προσαύξηση ανεξάρτητα αν γράφτηκες πέρισυ στο ΤΕΕ. Αν όχι κάνεις αίτηση απαλλαγής στα κεντρικά

 

Όχι είμαι 25.

Link to comment
Share on other sites

πανε απο εκει και πες τους οτι ως νεος μηχανικος δικαιουμαι να μην ενταχθω για 5 χρονια στην ειδικη προσαυξηση

 

Για 10 χρόνια ή μέχρι την ηλικία των 35, μέχρι να λήξουν και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μία ένσταση tpanag, νομίζω αν πας 35 μπαίνει αυτόματα η ειδική προσαύξηση άσχετα αν πχ γράφτηκες στο ΤΕΕ στα 30 (συνεπώς δεν είναι συμπληρωμένα 10 χρόνια ασφάλισης). Το ξέρω από γνωστό μου που όταν πάτησε 35..τσουπ να και η ειδική προσαύξηση, και ανω 5ετίας. Το παλικάρι μπήκε στο ΤΕΕ στα 32

Link to comment
Share on other sites

Στα 35 ετη με το ζορι η με την συμπληρωση της 10ετιας στο Τσμεδε. Εσυ εισαι στα 35 ετσι και αλλιως και με τα 2 κρητιρια. Εαν ειχες γραφτει στα 23 τοτε θα εμπαινες υποχρεωτικα στα 33

 

Ασχετο:

 

Χθες που πηγα να κανω μια ερωτηση στο ΤΣΜΕΔΕ μπηκα 12:57

 

Ετυχε να ειμαι πανω απο το μηχανημα που βγαζει νουμερακια με ενα αο παιδι και το κοιταγαμε σαν χαζοι. Το σκατο δεν εβγαζε νουμερα γιατι according to their watch we were 30" late...

 

Μας βλεπει ο securitas ρωταει τι θελουμε του λεμε δεν βγαζει νουμερο και μας απαντησε με ενα υφακι λες και του κλεψαμε την κοτα οτι αργησαμε και αλλη φορα να ερχομαστε πιο νωρις.

 

Τεσπα εγω εξυπερετηθηκα γιατι αδιαφορησα για τον σεκουριτα και περιμενα μεχρι να εξυπηρετεθει ο τελευταιος στην σειρα και πηγα και ρωτησα αυτο που ηθελα αλλα ρε σεις τηλεφωνα δεν σηκωνουν στο σιτε δεν τα εχουν ολα πως ακριβως θα μαθουμε οτι χρειαζομαστε. Πλεον οταν εχω προβλημα εγω μπαινω πρωτα στο http://www.michanikos.gr και μετα παω στο κωλοΤΣΜΕΔΕ

 

ΤΣΜΕΔΕnightmare ζω απο τοτε που γραφτηκα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.