Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική Προσαύξηση


userkkk

Recommended Posts

Μου αρέσει ότι αυτό το περί 35 το λέτε και με σιγουριά! Θέλετε να σας στείλω δηλαδή φωτοτυπία ταυτότητάς μου και του ειδοποιητηρίου μου για να δείτε ότι δεν είναι έτσι (είμαι 37);

Στα 35 θεωρούμαστε υποχρεωτικά "'ανω 5ετίας". Για να υπαχθούμε υποχρεωτικά στην ειδική προσαύξηση, πρέπει απαραιτήτως να παρέλθει 10ετία από την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ. Αλλιώς δεν υπάρχει υποχρέωση ειδκής προσαύξησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σου ήλθε τελικά το ειδοποιητήριο?

Ελπίζω να είναι όπως τα λές για να γλυτώσω κανένα χρόνο ακόμα την προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα στο άλλο θέμα ότι μου ήρθε χθες. Είναι όπως ακριβώς σου τα λέω. Εγώ είμαι 37 άρα το έχω διαπιστώσει 2 χρόνια πριν αυτό που σου λέω.

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/%CE%A4%CE%BF%CE%A4%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CE%9C%CE%B1%CF%82/%CE%9A%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CE%B9%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82/tabid/61/language/el-GR/Default.aspx

Δες και εδώ (προς το τέλος). 35 ηλικία και 10 χρόνια για υποχρεωτική υπαγωγή στην προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

@ tpanag

Εχεις δίκιο συνάδελφε, όπως τα λες είν είναι συγνώμη εγώ δεν το κατάλβα σωστά. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πως προκείπτει ότι στα 35 θεωρείσαι άνω 5ετίας και πληρώνεις 1500? Δεν το βρήσκω στο site μόνο πίνακες εισφορών που λέει 35&ανω 5ετίας. Αυτό το "&" δεν συμαίνει και τα δύο ότι πρέπει να ισχύουν?

Link to comment
Share on other sites

Tpang εχεις δικαιο πρεπει να ισχυουν και τα 2 κριτηρια. Και να εισαι >=35 και να εχεις κλεισει 10ετια. Το κοιταξα στο σιτε του ΤΣΜΕΔΕ και ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

@ tpanag

Εχεις δίκιο συνάδελφε, όπως τα λες είν είναι συγνώμη εγώ δεν το κατάλβα σωστά. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πως προκείπτει ότι στα 35 θεωρείσαι άνω 5ετίας και πληρώνεις 1500? Δεν το βρήσκω στο site μόνο πίνακες εισφορών που λέει 35&ανω 5ετίας. Αυτό το "&" δεν συμαίνει και τα δύο ότι πρέπει να ισχύουν?

 

Εδώ αναφέρεται: http://www.tsmede.eu/%ce%a0%ce%b1%cf%81%ce%b5%cf%87%cf%8c%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%b5%cf%82%cf%85%cf%80%ce%b7%cf%81%ce%b5%cf%83%ce%af%ce%b5%cf%82/%ce%91%cf%83%cf%86%ce%ac%ce%bb%ce%b9%cf%83%ce%b7/%ce%95%ce%b9%cf%83%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82/%ce%a0%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%b1%cf%821%ce%95%ce%b9%cf%83%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82%ce%95%ce%bb%ce%ad%cf%85%ce%b8%ce%b5%cf%81%cf%89%ce%bd%ce%95%cf%80%ce%b1%ce%b3%ce%b3%ce%b5%ce%bb%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b9%cf%8e%ce%bd/tabid/203/language/el-GR/Default.aspx

"Έως 35 ετών & κάτω 5ετίας".Έως 35 ετών & Κάτω 5ετιάς

Τώρα από που ακριβώς προκύπτει δε μπορώ να βρω ούτε θυμάμαι. Πάντως είναι δεδομένο ότι ισχύει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε, δεν θα έπρεπε να λέει όμως "εώς 35 ή κάτω 5ετίας"? για να ισχύει αυτό που λες και φυσικά δεν το αμφισβητώ? Δηλαδή ότι έρθει πρώτο η συμπλήρωση του 35ου της ηλικίας ή τα 5 χρόνια ασφάλισης στο ταμείο. Γιατί έτσι καταλαβαίνω ότι πρέπει να ισχύουν και οι 2 προυποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Σωστά λέει &. Γιατί αναφέρεται στις μειωμένες εισφορές (η "έκπτωση" αποτελεί την εξαίρεση). Χρειάζονται δηλαδή και οι 2 προϋποθέσεις για να έχεις έκπτωση εισφορών. Αν δεν ισχύει μια από τις 2 τότε δεν υπάρχει η έκπτωση (τιμολογείσαι ως "άνω 5ετίας").

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής?

Γράφτηκα από το 2007 στην ειδική προσαύξηση και πλήρωνα μέχρι το 2010 τον Δεκέμβριο. Μετά έκανα διακοπή και πλέον θα ξαναπληρώσω όταν γίνει υποχρεωτικό. Τα τρία αυτά χρόνια που πλήρωσα θα συμπεριληφθούν στην σύνταξη ή να ζητήσω επιστροφή των χρημάτων?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εγώ έχω συμπληρώσει 10 χρόνια αλλά δεν είμαι 35 ακόμα. Δεν πληρώνω ακόμα ειδική προσάυξηση.Επομένως πρέπει να ισχύουν και οι 2 προϋποθέσεις. Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο. Υπάρχει τρόπος να αποφύγεις εντελώς την ειδικά προσάυξηση, έστω πέρνοντας σημαντικά μικρότερη σύνταξη στο τέλος? Και πόσα ακριβώς πληρώνεις με ειδική προσάυξηση και έχοντας πάνω από 10 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.