Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική Προσαύξηση


userkkk

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

διαβασα σημερα ενα αρθρο στο www.capital.gr ( http://www.capital.gr/News.asp?id=1241257 ). η τελευταια παραγραφος αναφερεται στος νεους μηχανικους. θεωρω πως αυτο το αρθρο ειναι εντελως λανθασμενιο σε σχεση με οσα αναφερονται στις παραγραφους 14 & 15 του αρθρου 44 του εφαρμοστικου. εντυπωση μου ειναι πως η αυξηση των εισφορων % επι της πρωτης ασφαλιστικης κατηγοριας σε κυρια-επικουρικη-προνοια-ασθενεια αφορα μονο τους παλιους ασφαλισμενους, ενω, απο την αλλη μερια, οι νεοι ασφαλισμενοι θα ειναι υποχρεωμενοι καθε 3 χρονια να ανεβαινουν ασφαλιστικη κατηγορια. οπως τα γραφει στο capital, οι νεοι ασφαλισμενοι ΚΑΙ θα εχουν την ιδια % αυξηση στις ασφαλιαστικες εισφορες οπως οι παλιοι ΚΑΙ θα ειναι υποχρεωμενοι καθε 3 χρονια να αλλαζουν κατηγορια. θα παρακαλουσα για τη δικη σας γνωμη και εντυπωση σε σχεση με οσα περιεχονται το αρθρο 44 του εφαρμοστικου.

 

και βέβαια όποιος διαβάσει το λινκ που πόσταρα θα δει ότι υπαρχει και τραγικό λαθος στο σημείο που αναφέρεται στην αύξηση εισφορών επικουρικής - προνοίας και ασθενείας. η τελευταία παράγραφος είανι εντελώς λαθος. ήδη έστειλα e-mail στη συντάκτρια, και περιμένω απαντηση. ειναι απαραδεκτη αυτου του ειδους η πληροφορηση. μου εχει ξανατυχει παντως με το συγκεκριμενο site και μου εστειλαν συγνωμη μεσω e-mail, αλλαζοντας ταυτοχρονα το κειμενο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, αυτήν την ειδική προσαύξηση που ένας νέος μηχανικός δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει και αν θέλει μπορεί να κάνει αίτηση διαγραφής από αυτήν....εγώ είμαι νέος μηχανικός...το πρώτο εξάμηνο του 2011 την πλήρωσα γιατί δεν την πήρα χαμπάρι (πίστευα ότι στα 1350 που μου ήρθε ο λογαριασμός πλήρωνα ΚΑΙ τους 2 μήνες του 2010)...τώρα που μου ξαναήρθε 1350 πήγα και έκανα αίτηση διαγραφής....

και ρωτάω τώρα....

αυτά τα 350 ευρώ της ειδικής προσαύξησης του πρώτου εξαμήνου μπορώ να τα πάρω πίσω?? ή έχασα τα λεφτά μου?

παρακαλώ όποιος έχει ανάλογει εμπειρία ας με διαφωτίσει...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δε μπορεις να τα παρεις πισω, απλως θα εχει καταγραφει στο ιστορικο των εισφορων σου οτι για τη συγκεκριμενη περιοδο πληρωνες την ειδικη προσαυξηση, με οτι αυτο μπορει να σημαινει για το υψος της συνταξης που θα (?) παρεις.

 

Και γω μαλλον το παω για διαγραφη απο τον κλαδο ειδικης προσαυξησης, περιμενω να ψηφιστουν τα νομοσχεδια να δω με το λογιστη μου αν με συμφερει η οχι...που μαλλον κλινω προς το δευτερο...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ορθά ειπώθηκε, δε σβήνονται αυτά που έχεις δώσει...Επίσης,εάν διαγραφείς, μπορείς όταν επανεγγραφείς να πληρώσεις τα "χαμένα" χρόνια.

Κι εγώ πήγα κατέθεσα αίτηση διαγραφής, προ εβδομάδος, αλλά δε προλαβα,μιας και ηρθε το ειδοποιητήριο, οπότε πρέπει να πάω απ'το υποκατάστημα για να το "αφαιρέσουν".

Δυστυχώς και τα 350ε τα σκέφτεσαι το εξάμηνο...

 

@silver, μπορείς να εξηγήσεις περί τίνος πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είστε σίγουρη για την ειδική προσαύξηση γιατί έχω πάει με συνάδελφο για να διαγραφεί και του είπαν θα τα πάρεις πίσω....αλλά μετά από 3 χρόνια γιατί δεν έχουμε κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε deathlok αυτο που λες δεν ισχυει και μαλλον ο συναδελφος που σε ενημερωσε επεσε θυμα της πληρους αγνοιας των υπαλληλων του ταμειου μας περι τα του οικου των.

 

Εδω

http://www.tsmede.eu/Portals/0/%CE%91%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82%20%CE%B1%CF%80%CE%BF%20%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7.pdf

 

θα βρειτε την αιτηση διαγραφης απο τον κλαδο ειδικης προσαυξησης.

 

Το εντυπο αυτο το βρηκα εδω

 

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1/tabid/111/language/el-GR/Default.aspx

 

Αν διαβασεις τι λεει κατω κατω θα σου φυγουν οι οποιες αμφιβολιες,

 

 

Kane τι εννοεις οταν λες να εξηγησω περι τινος προκειται?

Link to comment
Share on other sites

ήμουν μπροστά όταν του το είπαν...αλλά δεδομένου ότι τα γραπτά μένουν τα προφορικά......έχεις δίκιο πάνε τα λεφτά :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ποιος εργοδότης θα μας πάρει με τέτοιες εισφορές?Αυτή η ρύθμιση είναι η οριστική ταφόπλακα στην προοπτική κάθε νέου μηχανικού!!!

 

υπάρχει πραγματικά εργοδότης σήμερα που να καλύπτει τις εισφορές μηχανικού με συνέπεια? αναρωτιέμαι, είμαι στα 7-8 χρόνια ασφάλισης και ποτέ δεν ένιωσα ότι κάποιος θα μου πληρώνει τις εισφορές μου...το μόνο που σκέφτομαι είναι πως θα τα βγάλω με περισσότερες δουλειές....

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχουν...Δεν μου έχει συμβεί, αλλά ξέρω κολλητούς που μπορώ να πω ότι ο εργοδότης τους τα παρέχει όλα...Για μηχανικούς πάντα μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.