Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

εγω το βαζω στο διαγραμμα καλυψης. Μη μου πεις οτ στο ΔΚ δειχνεις μονο το κτηριο με διαστασεις κ δομηση-καλυψη-ογκο. Το τοπογραφικο ειναι τοπογραφικο τι δουλεια εχει το σπιτι που θααα φτιαχτει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω δεν εχω δει ποτε ούτε εχω ακούσει τοπογραφικο για άδεια ανέγερσης χωρίς το υπό ανέγερση κτίριο. Και στις πολεοδομίες που κινούμαι, αν το έκανε κανείς, μάλλον με καχυποψία θα το αντιμετώπιζαν οι υπάλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλη αποψη. Το τοπογραφικο ειναι τοπογραφικο. Εγω καταθετω το τοπογραφικο ανεξαρτητο και στο διαγραμμα καλυψης δειχνω και το υπο ανεγερση κτηριο με τις πλαγιες αποστασεις, τη θεση του κτηριου και οτιδηποτε αλλο θεωρω απαραιτητο. Γτ να δουνε με καχυποψια δλδ το σωστο τοπογραφικο???

Link to comment
Share on other sites

terry έχεις δίκιο με βάση τη λογική αλλά στις προδιαγραφές σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων αναφέρει οτι θα περιλαμβάνει οπωσδήποτε:

Τη θέση και τις διαστάσεις των κτισμάτων που υπάρχουν στο οικόπεδο και αυ΄των που πρόκειται να κατασκευαστούν... (εγκύκλιος του 89)

 

 

τώρα είδα οτι υπάρχει και στα downloads...

Link to comment
Share on other sites

Εστω...αυτο που εσεις ονομαζεται Τοπογραφικο εγω το λεω Τοπογραφικο Διαγραμμα Καλυψης...Βαζω ενα καθαρο τοπογραφικο και στο Τοπογραφικο Διαγραμμα Καλυψης βαζω ολες τις απαραιτητες πληροφοριες (καλυψη, δομηση, ογκος, αποστασεις, διαστασεις......)

 

Καλύτερα τα τελευταια πσοτ να μεταφερθουν εδω ...... http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7759

Link to comment
Share on other sites

εγω το βαζω στο διαγραμμα καλυψης. Μη μου πεις οτ στο ΔΚ δειχνεις μονο το κτηριο με διαστασεις κ δομηση-καλυψη-ογκο. Το τοπογραφικο ειναι τοπογραφικο τι δουλεια εχει το σπιτι που θααα φτιαχτει;

με κάποιο τρόπο θα πρέπει να δείξεις ότι τήρησες σωστά τα Δ σε σχέση με τα προ 85

άρα στο ίδιο σχέδιο θα πρέπει να έχεις το νέο κτίριο και τα υφιστάμενα στα όμορα οικόπεδα

το σχεδιο αυτό δεν μπορεί να είναι παρά το τοπογραφικό

 

διαφορετικά σε τι το χρειαζόμαστε; ως οδοιπορικό;;

 

τώρα για την πληρωμή ή όχι του τοπογραφικού υπάρχει συζήτηση και σε άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

H νομοθεσία λέει πως στο τοπογραφικό εντός σχεδίου δείχνεις τα υπάρχοντα και τα υπό έκδοση κτίσματα ενώ για εκτός σχεδίου μόνο τα υπάρχοντα.

 

Κανονικά στην άδεια κατεδάφισης δεν απαιτείται αμοιβή τοπογραφικού, διότι δεν υπάρχει λόγος το οικόπεδο να είναι άρτιο κλπ κλπ

Αν όμως πληρωθεί, τότε δεν απαιτείται η πληρωμή του ξανά κατά την έκδοση ανέγερσης, με την ίδια λογική που δεν απαιτείται στην προσθήκη.

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στο σχέδιο πόλεως.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτειται αμοιβη τοπογραφικου και για την αδεια κατεδαφισης..Σιγουρο αυτο...Εφοσον στον φακελο ειναι απαραιτητο το τοπογραφικο πρεπει να εχει πληρωθει και η αμοιβη του... Τωρα αν το πληρωσεις στην αδεια κατεδαφισεις δεν το πληρωνεις στην αδεια ανεγερσης... Αν για παραδειγμα εχει εκδοθει μια αδεια σενα οικοπεδο για νεα ανεγερση κ εχει πληρωθει η αμοιβη τοπογραφικου και στη συνεχεια ο ιδιοκτητης θελει να γκρεμισει μια αποθηκη για παραδειγμα που ειναι υπο καταρευση...Τοτε δεν θα ξαναπληρωσει την αμοιβη τοπογραφικου...Η αμοιβη αυτη πληρωνεται μονο μια φορα ή αν εχει γινει αλλαγη των οριων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θεωρώ ότι ο περιβάλλων χώρος είναι μέρος της αρχιτεκτονικής μελέτης. Άλλωστε το διάγραμμα κάλυψης λέγεται πολλές φορές "διάγραμμα κάλυψης και διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου". Πόσοι κάνουν ειδική ξεχωριστή μελέτη περιβάλλοντος χώρου;

 

δεν έχω ξεχωριστή μελέτη Περιβάλλοντος χώρου αλλά μόνο αυτό στα Αριχτεκτονικα μου "διάγραμμα κάλυψης και διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου", χρειάζεται να υπολογισω αμοιβή περιβάλλοντα?

έχει καμια σχέση η μελέτη Περ.Χ. με τα μ2 του ακάλυπτου που δηλώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.