Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

καλημέρα. προσπαθώ να δηλώσω ένα νέο έργο στο σύστημα αμοιβών του τεε και μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες:

αφορά σε νομιμοποίηση 3 χώρων: ισόγειος κλειστός χώρος γκαράζ, ηχ που έγινε κατοικία, λεβητοστάσιο.

1. επειδή θα είναι άδεια νομιμοποίησης έχω δικαίωμα χρήσης του συντελεστή ΣΕ=0,60 ? (το κτίριο ως σύνολο και συνεπώς και οι "προσθηκούλες" κάθε μια είναι < 120μ2)

2. σκέφτομαι λοιπόν τους παραπάνω χώρους να τους εισάγω ως:

η.χ. και λεβητοστάσιο ως κατοικία με ΣΕ 0,60 - γκαράζ ως υπόγειοι βοηθητικοί χώροι και κλειστοί χώροι στάθμευσης κατοικιών με ΣΕ0,60. Κάποια γνώμη επί αυτού δεδομένου ότι δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στο θέμα?..

3. Επειδή πρόκειται για νομιμοποίηση καταλαβαίνω πως θα δηλωθούν όλες οι εργασίες ως αποτύπωση και δεν υπάρχει επίβλεψη, σωστό??

ακριβέστερα εισάγω: αρχιτεκτονικά, στατικά, παθ. πυρο, θερμομόνωση, μελέτη χρονικού προγραμματισμού, τοπογραφικό, και σύνταξη τευχών δημοπράτησης- αρχιτεκτονικά-προυπολογισμός μελέτης αρχιτεκτονικών- τεχνική περιγραφή ( που ειδικά για το τελευταίο όπως κατάλαβα από παλιά ποστ είναι τα γνωστά τεύχη προυπολογισμού των εμπορικών προγραμμάτων.)???

4. για τον υπολογισμό των αμοιβών ισχύουν τα κάτωθι??

αρχιτεκτονικά - με το σύνολο του προυπολογισμού του έργου

στατικά - το 30% αυτού

παθ. πύρο - το 2% αυτού

θερμο- το 5% αυτού

χρονικός προγραμματισμός και τεύχη δημοπράτησης - με το σύνολο του προυπολογισμού του έργου.

ευχαριστώ!

 

δεν θα βαλεις χρονικο και τευχη.μονο αποτυπωσεις-ελεγχους και τοπογ αν δεν υπαρχει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τεύχη γιατί να μην βάλει;

Πως θα υπολογισθεί η αμοιβή του;

Επίσης είναι σίγουρο πως θέλει αμοιβές αποτύπωσης;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

στο εμπορικό πρόγραμμα που έχω η επιλογή των τευχών είναι μηδενική default για επιλογή άδειας νομιμοποίησης.

για το αμοιβές αποτύπωσης τί εννοείς φαέθων? τί άλλη επιλογή έχεις?

οφ τόπικ: οι αμοιβές για μια τέτοια άδεια (προσεγγιστικά νομιμοποίηση περίπου 32μ2) νομίζω πως είναι πολύ χαμηλές, της τάξης των 350euro..

Link to comment
Share on other sites

θα σε γελάσω και δεν το θέλω :smile:

εκτιμώντας πως τα προγράμματα είναι up to date, προφανώς υλοποιεί την ισχύουσα (αυτή τη στιγμή) νομοθεσία...

εδιτ:

αν δεν κατάλαβα καλά... να διευκρινίσω ότι μιλάμε για έκδοση άδειας νομιμοποίησης και όχι τα σχετικά με ν.4014 κλπ

Edited by noutsaki
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θέλω να στείλω και γω μία αμοιβή για μία νομιμοποίηση με γ φάση νόμου τρίτση. Τη στέλνω on line μέσω τεε. Στους 'χώρους' όμως τι θα επλέξω? Δεν υπάρχει κάποια επιλογή σχετική με νονιμοποίηση...έχει για τον 3843 και τον 4014 αλλά δεν έχει κάτι άλλο σχετικό. Γνωρίζει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αμοιβή νομιμοποίησης.Είναι αμοιβή αποτυπώσεων (αρχιτεκτονικών , στατικών), τοπογραφικό κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομια μου ειπε να κοψω την ελαχιστη. Δλδ τα 1162 ευρώ. Είχα επιλέξει μελέτη αλλά οκ θα επιλέξω αποτύπωση. (αν και δε μου σβηνει τη μελετη, μαλλον πρέπει να πάρω καινουριο κωδικο και να το ξανακανω απο την αρχή.)

Την αποτυπωση την επιλέγω από την καρτέλα 'κύριες εργασίες' 'εισαγωγή εργασιών'. Στην καρτέλα χώροι που πρέπει να γράψω και τα τετραγωνικά τι να επιλέξω? Έχει διάφορες επιλογές όπως κατοικία, ημιυπαίθριοι, ξενοδοχεία, ν.4014, ν.3843 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το 5000λ μας άφησε χρόνους.

Η αμοιβή σου είναι θέμα διακανονισμού με τον πελάτη και θα πληρώσεις κρατήσεις επί της νόμιμης, δηλαδή αυτής που προκύπτει από την αποτύπωση και το τοπογραφικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.