Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μου τα ελέγξουν όμως στα φορολογικά γιά να πάρουν τους κεφαλικούς φόρους τους .

 

Αν και νομίζω ότι αυτή η πλάκα με τις νόμιμες-παράνομες-συμφωνηθείσες αμοιβές θα σταματήσει σύντομα, μαζί και η γραφειοκρατία και το χάσιμο χρόνου που επιφέρει στους ελεύθερους επαγγελματίες, προκειμένου να πάρουν τους κεφαλικούς φόρους τους όπως λες, προσπάθησε να σπρώξεις στο σύστημα αμοιβών ότι καταλαβαίνεις ότι καλύπτει πιο καλά την περίπτωσή σου, 5 πάνω-5 κάτω στις εισφορές δεν έχει τόση σημασία, όσο ο χρόνος και ο πονοκέφαλος προσπαθώντας να βρεις γωνία στον κύκλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τελικό έλεχγο φορολογικών πρέπει ο υπολογισμός αμοιβών από το ΤΕΕ να είναι στο οριστικό στάδιο υπολογισμού ή μπορεί και στην ενδιάμεση αναφορά υπολογισμού? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο σύστημα του ΤΕΕ αν εκδόσουμε οριστική εντολή πληρωμής είναι απαραίτητο αυτή να πληρωθεί, γιατί έκανα κάποιο λάθος και δεν είναι σωστή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι υποχρεωμένη να πληρώσεις τίποτα. Τι δηλαδή θα έρθουν απο το σπίτι να σου τα ζητήσουν?Πες για παράδειγμα ότι το μετάνιωσε ο πελάτης την τελευταία στιγμή και δεν προχωράει,, άρα τίποτε δεν είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

μιά ερώτηση σχετικά με το σύστημα αμοιβών και την τακτοποίηση αυθαιρέτου με το Ν4014 ήθελα να κάνω γιατί δεν μου είναι ξεκάθαρο.

Στο σύστημα αμοιβών, στην καρτέλα "χώροι" πρέπει να δηλώσω αναλυτικά τους χώρους (π.χ κατοικία, αποθήκη, γκαράζ) ή καλύπτομαι από την επιλογή που μου εμφανίζει για την τακτοποίηση με το Ν4014 και δηλώνω μόνο τα συνολικά τεραγωνικά (που νομίζω δεν επηρεάζουν και την αμοιβή);

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις καταρχήν τους χώρους αναλυτικά (αυτούς που μέτρησες) για να υπολογιστεί ο προϋπολογισμός.Θα βάλεις και τις εργασίες του 4014.Στη συνέχεια θα σβήσεις τους χώρους που μέτρησες και θα βάλεις τον συνολικό προϋπολογισμό στο κουτάκι που μέχρι τότε είναι κόκκινο ώστε να γίνει πράσινο και να συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Monolis gon!

 

Από όσο βλέπω αν το το έκανα καλά, δεν αλλάζει καθόλου την νόμιμη αμοιβή, είναι σωστό αυτό;

 

Θα πρέπει να συμπεριλάβω και κάποια εργασία-αμοιβή αποτύπωσης;

(ιδανικά δεν θα ήθελα να αυξηθεί το ποσό, αλλά θα ήθελα να το κάνω σωστά αν γίνεται)

 

Και κάτι τελευταίο, ο προυπολογισμός αυτός παίζει κάποιο ρόλο στη πράξη για τη συγκεκριμένη περίπτωση ή απλώς είναι ένα νούμερο που έχει να κάνει με τη πληρότητα των στοιχείων;

Edited by elt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.