Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Δεν χρειαζεται ο ΚΕΝΑΚ

 

εγκυκλιος 1603

 

11. Η Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης του Κτιρίου δεν είναι απαραίτητη για τον έλεγχο

πληρότητας του φακέλου, ωστόσο οι ελάχιστες απαιτήσεις που θέτει πρέπει να ληφθούν

από την αρχή υπόψη κατά τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό του κτιρίου. Ο σχετικός φάκελος

θα εξετασθεί ουσιαστικά μόνο μετά την υποβολή της Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης του

Κτιρίου, η οποία θεωρείται στο σύνολό της από τους αρμόδιους υπαλλήλους των

Πολεοδομικών Υπηρεσιών προκειμένου να εκδοθεί η οικοδομική άδεια. . Η θεώρηση της

Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης σχετίζεται κυρίως με τον έλεγχο αρχιτεκτονικών και

ηλεκτρομηχανολογικών στοιχείων και συνυπογράφεται από τους αρμόδιους υπαλλήλους

ελέγχου αρχιτεκτονικών και ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω αν στο λογισμικό του τεε μπορείς για κάποιο έργο που υποβάλεις αμοιβές για μελέτη+επίβλεψη να ζητήσεις εκτύπωση εντολής πληρωμής μόνο για αμοιβή μελέτης και με το κλείσιμο της άδειας να εκτυπώσεις και την εντολή επίβλεψη, ή αν θα πρέπει να τα υποβάλω σαν 2 έργα (1 τις μελέτες και 1 τις επιβλέψεις).

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι άλλη απορία. Άντε να δω πότε θα τελειώσουν... :-x

 

Ποιές αμοιβές πρέπει να πληρωθούν για να πάρω την πληρότητα στο φάκελο? Γιατί μου βγαίνει κόστος αδείας 15000 ευρώ και ο εργοδότης δε θέλει να την πληρώσει αμέσως αλλά σταδιακά. Αν για παράδειγμα πληρωθούν μόνο τα αρχιτεκτονικά και μόνο η μελέτη τους, όχι η επίβλεψη, μπορεί να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου ο φάκελος? Κι επίσης πρέπει να βγάλω εντολή πληρωμών που να λέει μόνο για αρχιτεκτονικά?

 

Μπορείς να βγάλεις την άδεια μόνο με την αμοιβή της μελέτης. Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό.

 

Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί συνάδελφοι την έχουν πατήσει και ο πελάτης τους χρωστάει ακόμα την επίβλεψη.

 

Σε καμιά περίπτωση μην κόψεις απόδειξη πριν πληρωθείς και καλό είναι να ενημερώσεις τον πελάτη από τώρα ότι χωρίς την αμοιβή επίβλεψης δεν πρόκειται να του δώσει ρεύμα η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

ή αν θα πρέπει να τα υποβάλω σαν 2 έργα (1 τις μελέτες και 1 τις επιβλέψεις).

 

ακριβως αυτο που λες πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Είναι η πρώτη φορά που κάνω τοπογραφικό σύμφωνα με τις αμοιβές του ΤΕΕ. Πρόκειται για άδεια λειτουργίας φαρμακείου. Εκάνα τον υπολογισμό σωστά στο ΤΕΕ και πήρα την εντολή πληρωμής όπου γράφει την αμοιβή και το ΦΠΑ και έχει τον κωδικό πληρωμής και τον λογαριασμό μου στην τράπεζα. Ο ιδιοκτήτης πλήρωσε αλλά δεν έχουν έρθει χρήματα στον λογαριασμό μου, και στην απόδειξη από την τράπεζα γράφει ως δικαιούχο το ΤΕΕ.

Τα χρήματα μπαίνουν κατευθείαν στο λογαριασμό μου, ή πάνε πρώτα στο ΤΕΕ και μετά με πληρώνει το ΤΕΕ?

Γίνονται κάποιες κρατήσεις υπέρ του ΤΕΕ? Εγώ τι απόδειξη κόβω στον πελάτη?

Τα ποσά όπως αναφέρονται στην εντολή πληρωμής ή κάτι διαφορετικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 ημερολογιακές μέρες από την κατάθεση θα φανούν τα χρήματα. Μην ανησυχείς. Μειωμένα κατά 2,048% (την κράτηση υπέρ ΤΕΕ) επί του καθαρού ποσού, βέβαια έχε υπόψη σου. ΑΠΥ κόβεις το καθαρό ποσό + τον ΦΠΑ όπως αυτά φαίνονται στην εντολή πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Πήρα προσφάτως κωδικό για αμοιβές ιδιωτικών έργων στο ΤΕΕ. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Έστω οτι καταχωρεί κάποιος συνεργάτης μηχανικός (π.χ πολιτικός μηχανικός) οτι την μελέτη π.χ ηλεκτρολογικών ΚΕΝΑΚ θα την κάνω εγώ 100%, κτιριακό κέλυφος 50% κλπ (τα ποσοστά ειναι παράδειγμα). Εφόσος έχει καταχωρήσει αυτές τις μελέτες και έχει δηλώσει τον αριθμό ΤΕΕ μου, στο ΜΥΤΕΕ το δικό μου θα φαίνονται ωστε να ελέγξω το ποσό που βγήκε για τη κάθε μελέτη ή το κάθε ΜΥΤΕΕ του κάθε μηχανικού ειναι μια βάση δεδομένων που τα αποτελέσματα εμφανίζονται μόνο σε εκείνον (και σε αυτή την περίπτωση πως μπορείς να ξέρεις για το κάθε έργο το ποσό της μελέτης?)

 

Δεύτερο ερώτημα: Όταν με το καλό πληρωθώ (οοοταν) θα πρέπει υποθέτω να κόψω ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών στον μηχανικό που μου ανέθεσε να του κάνω τις μελέτες. Θα πρέπει λογικά στο ποσό να υπάρχουν και κάποιες κρατήσεις. 1) Τι κρατήσεις υπάρχουν για κάθε μελέτη και 2) στο ποσό μελέτης που υπολογίζεται απο το ΤΕΕ συμπεριλαμβάνονται αυτές οι κρατήσεις?

 

Τρίτο ερώτημα: για το ΚΕΝΑΚ το ΤΕΕ βγάζει π.χ υπολογισμό κόστους μελέτης ηλεκτρολογικά_ΚΕΝΑΚ και πιο κάτω μελέτη ηλεκτρολογικών. Έστω οτι εγώ θα κάνω τη μελέτη ηλεκτρολογικών και θα πάρω το 100%. το ποσο του "ηλεκτρολογικά_κενακ" ειναι "εικονικό" απλά για να υπολογίσει τη μελέτη ΚΕΝΑΚ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

εύλογες οι απορίες σου..

γιατί όμως δε ρωτάς το μηχανικό να σου εξηγήσει αναλυτικά τη διαδικασία?

όχι ότι είναι δύσκολη αλλά τα προφορικά είναι περισσότερο κατανοητά...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

εύλογες οι απορίες σου..

γιατί όμως δε ρωτάς το μηχανικό να σου εξηγήσει αναλυτικά τη διαδικασία?

όχι ότι είναι δύσκολη αλλά τα προφορικά είναι περισσότερο κατανοητά...

 

συνάδελφε, ο σκοπός είναι να μιλάμε με τα άτομα που συνεργαζόμαστε αφού έχουμε πάρει και κάποιες πληροφορίες για να μη μου λέει ο καθένας ότι τον συμφέρει. όχι οτι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη αλλά δεν είναι καλό να ξέρω ένα δυο πράγματα πριν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.