Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Το ξέρω!!!!!!! Πριν από 10 μέρες στην πολεοδομία μου είπαν ότι δε δέχονται συμφωνητικό ακόμα και θέλουν την ελάχιστη. Τι να κάνω και γω?????

Τέλοσπάντων Γνωρίζω τα σχετικά με την συμφωνηθησα αμοιβη κτλ.

Εχω κολλήσει σε αυτό που ρώτησα όμως πάνω. Στο πεδίο 'χώροι' τι να επιλέξω? Στις αμοιβές οnline του τεε. Δεν έχει τύχει σε κανέναν??/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να διαλέξω δηλαδή 'κατοικία<40τ.μ.'. Αλλά αν το κάνω αυτό μου βγάζει προυπολογισμό.....Δε θέλω να μου βγάλει.....Όταν κάνουμε νομιμοποιηση με τον 4014 δεν μας βγαζει προυπολογισμο. Με τον Τρίτση γιατι μου βγάζει προυπολογισμό? Πω πω και δεν το σηκωνουν φυσικα στις αμοιβες στο τεε εχω εκνευριστει. Απο χθες εχω κολλησει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για την νομιμοποίηση Ν1337, σου ζήτησε η πολεοδομία αμοιβές αποτύπωσης.

Και στον Ν4014, αν υπάρχει αποτύπωση θα σου βγάλει προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Και σε τι με επηρεάζει εμένα ο προυπολογισμός? Ο οποίος βγαίνει 1797 ευρώ. Εγώ θέλω η αμοιβή μου να βγει 1162 συν ΦΠΑ. Ο προυπολογισμός πού κολλάει? Σ¨ορυ αλλα δεν το γνωρίζω το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Τον προυπολογισμό σε περιπτώσεις αποτυπώσεων τον χειριζόμαστε ως εξής.Στους χώρους διαλέγεις την κατηγορία που είναι το σπίτι,, ας πούμε >40 και <150 , βάζεις τα τετραγωνικά του σπιτιού (και ότι άλλα αντίστοιχα τετραγωνικά θα αποτυπώσεις, ΗΧ, υπόγειο....)και σου υπολογίζει έναν προϋπολογισμό.Μετά σβήνεις τους χώρους αλλά κρατάς τον προϋπολογισμό και τον βάζεις στη κουτάκι που μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι κόκκινο.Κάνεις αποθήκευση και γίνεται πράσινο.Μετά όταν επιλέξεις τις εργασίες και συγκεκριμένα στις αποτυπώσεις όταν θα πας να δώσεις στοιχεία στην επεξεργασία τότε θα βάλεις τον προϋπολογισμό που είχες βρει στην αρχή.Επειδή οι αποτυπώσεις δε βγάζουν μεγάλες αμοιβές θα βάλεις εσύ το 1162 € ή ότι άλλο ποσό θες στη συμφωνημένη αμοιβή και θα βγάλεις εντολή πληρωμής με αυτό το ποσό.Αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα . 2 μαγαζιά και 1 γραφείο , ενοποιούνται και γίνονται κατάστημα υγιειονομικού ενδιαφέροντος . Θα βάλω διαφορά προυπολογισμών και επιπλέον αναλυτικό . Προφανώς επειδή είναι παλιό η ανακαίνιση επιβάλλει ΚΕΝΑΚ λόγω του αναλυτικού . Από μελέτες πάμε με διαρρυθμίσεις η με νέα οικοδομή και από μελέτες τι βάζω εκτός βέβαια από στατικά ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα . 2 μαγαζιά και 1 γραφείο , ενοποιούνται και γίνονται κατάστημα υγιειονομικού ενδιαφέροντος . Θα βάλω διαφορά προυπολογισμών και επιπλέον αναλυτικό . Προφανώς επειδή είναι παλιό η ανακαίνιση επιβάλλει ΚΕΝΑΚ λόγω του αναλυτικού . Από μελέτες πάμε με διαρρυθμίσεις η με νέα οικοδομή και από μελέτες τι βάζω εκτός βέβαια από στατικά ?

 

Νομίζω ότι πρόκειται για αλλαγή χρήσης και η μελέτη αρχιτ/κών θα είναι της αποτύπωσης της υφ/νης κατάστασης και της διαρρύθμισης που θα κάνεις. Επομένως όπως λες, θα έχεις την διαφορά των προυπολογισμών και επιπλέον τον αναλυτικό των επεμβάσεων της διαρ/σης.

'Ομως εφ' όσον έχουμε απέλευθέρωση αμοιβών όλα αυτά, παπ#ριές τα λέω εγώ που ακόμη δεν ξεφύγαμε αν είναι δυνατόν, γίνονται για να πάρει την μίζα του το ΤΕΕ. Βάλε ότι καταλαβαίνεις στο σύστημα, να περάσει και να σου βγάλει την ''νόμιμη'' και μετά βάλε ότι καταλαβαίνεις για σένα στην συμφωνηθείσα, την παράνομη δηλαδή, γιατί αυτοί θέλουν να μας τρελάνουν και το να είναι και οι δύο νόμιμες αποκλείεται, ή η μία ή η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.