Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Για τον 3843 δεν βγάζεις άδεια και προφανώς δεν επεμβαίνεις σε αυτούς... (δεν μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένο με 3843)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ έχω κάτι ανάλογο , από γραφεία σε ξενοδοχείο , οπότε της ίδιας λογικής είμαι . Ετσι έχω άλλωστε κάνει από κατάστημα σε ΚΥΕ .

Link to comment
Share on other sites

αμοιβη για αλλαγη χρησης απο κατοικια σε εκπαιδευτηριο....

 

βαζω αρχικα προυπολογιμο για κατοικια 100 τμ, και θα βγει Α προυπολογισμος

βαζω μετα προυπολογισμος για εκπαιδευτηριο 100 τμ και θα βγει Β

κάνω και αναλυτικό τι εργασίες θα χρειαστούν για μετατροπή από κατοικία σε εκπαιδευτήριο...και θα βγει Γ

 

Εάν Β > Α τότε:

Αρχιτεκτονικά, ύδρευση, αποχέτευση κτλ Β-Α όμως οι υπόλοιπες μελέτες που δεν προβλέπονταν για χρήση κατοικίας (πχ ηλετρολογικά, ενεργητική) θα δηλωθούν με Β

Το Γ σε ενδιαφέρει ως Πίνακας 3 για το ΙΚΑ.

 

Εάν Β < Α (που βέβαια δεν ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση) τότε οι αμοιβές υπολογίζονται ως αποτύπωση αρχιτεκτονικών, ύδρευσης κτλ για χρήση εκπαιδευτηρίου. Οι μελέτες που δεν προβλέπονταν για χρήση κατοικίας (πχ ηλετρολογικά, ενεργητική) θα δηλωθούν πάλι μόνο με Β.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσες περιπτώσεις αλλαγών χρήσεων είχα και άλλες εργασίες (καθαιρέσεις ή κατασκευές), αυτές είχαν αναλυτικό ο οποίος έμπαινε και στις αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μπορείς να την αλλάξεις. Το μόνο που μπορείς είναι να βγάλεις καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με ΤΕΕ καλύτερα, γιατί δεν ανοίγει η τελική..

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα του προσφέρει τίποτα η επικοινωνία με το ΤΕΕ. Δεν πρόκειται να την ανοίξουν. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι ν' αδιαφορήσει γι' αυτή και να δημιουργήσει καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.