Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

 

.

και την μελετη ψυξης θα την ορισεις ως ποσοστο της αμοιβης κλιματισμου. το ποσοστο θα στο πει η πολεοδομια.

 

Στην πολεοδομία του Δήμου Λάρισας την μελέτη ψύξης τη δέχονται ως λοιπή μηχανολογική μελέτη και αυτό γιατί η μελέτη κλιματισμού έχει μεγάλο προυπολογισμό , διπλάσιο της μελέτης θέρμανσης και αφορά κυρίως μελέτη κλιματισμού με αεραγωγούς και όχι με τα απλά κλιματιστικά για κατοικίες.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.

 

Στην πολεοδομία του Δήμου Λάρισας την μελέτη ψύξης τη δέχονται ως λοιπή μηχανολογική μελέτη και αυτό γιατί η μελέτη κλιματισμού έχει μεγάλο προυπολογισμό , διπλάσιο της μελέτης θέρμανσης και αφορά κυρίως μελέτη κλιματισμού με αεραγωγούς και όχι με τα απλά κλιματιστικά για κατοικίες.

1)Η λοιπή μηχανολογική μελέτη είναι κατηγορία ΙΙ;

2)και στην έγκριση δόμησης στην δήλωση ανάθεσης δεν δηλώνεις στην περίπτωση αυτή μελέτη κλιματισμού έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

spy1551

 

Τελικά στην πολεοδομία μου είπαν ότι τη μελέτη ψύξης την βάζουν ως λοιπή μηχανολογική μελέτη (βάζοντας σαν κατηγορία ΙV) όπως είπε ο spy1551 και στην αίτηση έγκρισης δόμηση στη δήλωση αναθέσεων-αναλήψεων επιλέγεις και τη μελέτη κλιματισμού.

 

Θέλω να δω αν ισχύουν τα ίδια και σε άλλες πολεοδομίες γιατί ενδιαφέρομαι για την πολεοδομία Βόλου που θέλω να ετοιμάσω τα έντυπα για ένα συγγενή μου και επειδή είμαι μακρυά ήθελα να δω αν ισχύουν τα ίδια. 

 

Eυχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. Κάθε αρχή και δύσκολη :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εδω παντως δεχονται τη μελετη κλιματισμου.

Εχω δικιο σε αυτο που ειπε ο Σπυ ως προς το περιεχομενο της.

Γι '  αυτο το λογο σε καποιες πολεοδομιες ζητανε μελετη θερμανσης (λογικο) και ενα ποσοστο της μελετης κλιματισμου (στην ουσια για τα φορτια ψυξης).

Το συστημα του ΤΕΕ δεχεται τη μελετη κλιματισμου με ποσοστο.

Link to comment
Share on other sites

το ποσοστό είναι 12%;

 

 

Δηλαδή σε εσάς βάζεται μόνο μελέτη κλιματισμού και τέλος, χωρίς μελέτη θέρμανσης;

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

ΥΓ. Μην κανεις διαδοχικες δημοσιευσεις. ΜΗΝ χρησιμοποιεις το κουμπι "παραθεση" απο τον editor στο τελος της σελιδας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τις διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Θέλω να ρωτήσω:

1) Επίβλεψη θερμομόνωσης μπορεί να γίνει και από Πολιτικό Μηχανικό;

2) Αν θέλω να αλλάξω στο σύστημα του ΤΕΕ σε μια μελέτη μηχανικό πως το κάνω; από που;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος που ξερει να μου εξηγησει γιατι οταν παω να υποβαλω .xml, στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ, μου βγαζει μυνημα:


 


O xώρος "Αντικατάσταση (Προσθήκη) Στέγης" έχει λάθος τιμή στο πεδίο "Συντελεστής Επιρροής Επιφάνειας"


 


 


 


ενω στο "ΑΔΕΙΑ" της 4Μ το τρεχει κανονικα?


 


Το ιδιο γινεται αν βαλω κατηγορια χωρου: "Επισκευές Υπαρχόντων Κτιρίων"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.