Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

 

Ναι, αλλά σαν τι θα μπει το πατάρι ή η σοφίτα; Σαν κατοικία;

Και το κλειστό πατάρι σαν τι θα μπαίνει;

 

Αυτήν ακριβώς την απορία έχω και εγώ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mέσω προγράμματος έκανα υποβολή αρχείου xml στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Διαπίστωσα ότι έχω κάνει κάπου λάθους και θέλω να ξαναστείλω το διορθωμένο αρχείο. Όταν το ξαναέστειλα  παρατήρησα ότι μου άνοιξε καινούργια αμοιβή. Μήπως ξέρεις κανείς πως μπορώ να ξαναστείλω το διορθωμένο αρχείο xml ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και τα xml εισάγονται με δυνατότητα επεξεργασίας, βασικά για να μπορείς να δώσεις την συμφωνηθείσα αμοιβή, που δεν περιλαμβάνεται στο αρχείο.

Δηλαδή μπορείς να επεξεργαστείς την αρχική υποβολή σου με το χέρι, εάν δεν την έχεις προχωρήσει σε "Τελική υποβολή". Δε μπορείς όμως να εισάγεις νέο xml ως διόρθωση του πρώτου. Κάθε xml ανοίγει νέο έργο.

 

Link to comment
Share on other sites

Για κατοικια (μετα την εφαρμογη του ΚΕΝΑΚ και την τροποποιηση του Αρθρου 25 του Κτηριοδομικου) απαιτειται μελετη ψυξης και θερμανσης.

Καποιες πολεοδομιες δεχονται (για τα φορολογικα) μελετη κλιματισμου η οποια περιλαμβανει και ψυξη και θερμανση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πρόγραμμα για τον υπολογισμό αμοιβής

 

1) μπορώ να βάλω μόνο μελέτη κλιματισμού και τέλος (χωρίς μελέτη θέρμανσης) αν το δεχτεί η πολεοδομία

2) πρέπει να βάλω και μελέτη κλιματισμού και θέρμανσης

Έτσι δεν το δηλώνω;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι.

2. Βαζεις μελετη θερμανσης και την μελετη ψυξης θα την ορισεις ως ποσοστο της αμοιβης κλιματισμου. το ποσοστο θα στο πει η πολεοδομια.

Δεν ξερω ποιος λογισμικο εχεις, μονο αν εχεις το Insoft μπορει να βοηθισω.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Terry έχω το civiltech

Δηλαδή το ποσοστό της αμοιβής κλιματισμού που αναφέρεις δεν είναι παντού το ίδιο. Στο ορίζουν οι πολεοδομίες;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά προσανατολίζομαι στο να δηλώσω μελέτη θέρμανσης και κλιματισμού (το ποσοστό κλιματισμού είναι 12%). Όπως δηλώνω μελέτη θέρμανσης με τον ίδιο τρόπο θα υπολογίσω και μελέτη κλιματισμού. Υποθέτω όλα τα προγράμματα το ίδιο είναι. 

Για κατοικία έχω δηλώσει σε ΚΕΝΑΚ - Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης για

κτίριο, κέλυφος

ύδρευση

αποχέτευση

καυσιμο αέριο

ηλεκτρικές εγκαταστάσεις

θέρμανση

κλιματισμός

Ξεχνάω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.