Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωγμές σε κατασκευές από φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω δει παρόμοιες ρωγμές που γίνονται αργά, σταδιακά και οφείλονται σε ελλιπή θεμελίωση. π.χ. επέκταση πλάκας ισογείου πέρα από το το συνδετικό δοκάρι θεμελίωσης και χτίσιμο στην άκρη της πλάκας. Στο σχέδιο σου, αν κατάλαβα καλά, υπάρχει περιμετρικό συνδετικό δοκάρι σε απόσταση 1 μέτρο από το τοίχο?

Link to comment
Share on other sites

eupalinos ναι, έτσι είναι.

Χάρη, λες να υπάρχει τέτοια περίπτωση; Πολύ κακό αυτό...

Θα περιμένω να κάνει την καθαίρεση του σοβά να δω πως είναι η τοιχοποιία.

 

(ρε που πάω και τα βρίσκω αυτά!!!!)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω δει τέτοιες ρωγμές από ανισόσταθμη και ανίσχυρη θεμελίωση σε πολυκατοικία.

Η ρωγμές είχαν επεκταθεί και στις πλάκες οι οποίες δεν είχαν διανομές....

Link to comment
Share on other sites

acnt βλέποντας ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται στις γωνίες, πλησίον των υποστυλωμάτων και λαμβάνοντας υπόψη και τις προσθήκες που ανέφερες, εκτιμώ πως το πρόβλημα προέρχονται από καθιζήσεις των γωνιακών στύλων-πεδίλων (αποκλείω το γεγονός να υπάρχει εσχάρα πεδιλοδοκών). Άρα μάλλον μη επαρκής θεμελίωση. Επίσης εάν το πρόβλημα παρουσιάστηκε ή έστω άρχισε να εντείνεται μετά την κατασκευή του αγωγού, αυτό σημαίνει πως κάτι παίζει με το νερό (ίσως η εικασία του Χάρη να είναι βάσιμη)

 

(ρε που πάω και τα βρίσκω αυτά!!!!)

Δεν πειράζει, όλα εμπειρίες είναι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Άρα το ένα λάθος έιναι που η συνδετική δοκός δεν έιναι κάτω από τη τοιχοποιία. Αν έχουν κόψει/σκάψει τη πλάκα για αποχέτευση την έχουν αποδυναμώσει. Να διερευνήσεις και τι θεμέλια έχουν μπει? Έχει πέδιλα?

Έχει δέντρα κοντά? Πάντως η σωστή επισκευή σε τέτοια προβλήματα είναι δύσκολη και δαπανηρή. Σκάψιμο βαθύ, αντιστήριξη, να γίνει ενίσχυση της πλάκας από κάτω..και αυτή η προέκταση 1μ περιμετρικά τα δυσκολεύει όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

eupalinos, τί είπες τώρα!!! Αν έχει δέντρα!!! Δεντρα δεν έχει αλλά μετά την μπαζόπλακα έχει θάμνο-φράχτη... Δεν ξέρω αν επιδρά το ίδιο με τα δένδρα...

 

K_PAT να ρωγμή είναι στην μπαζόπλακα...

 

ilias, ρώτησα 2-3 φορές και κάθε φορά μου λέγανε και διαφορετικά για την θεμελίωση, οπότε τους άφησα να το σκεφτούνε ήρεμα. Την μιά μου έλεγε "φυτευτές κολώνες" μετά η γυναίκα του έκανε λόγο για "κολυμπητή" θεμελίωση... Τί να πω...

 

Είμαι σίγουρος πως η κατασκευή αγωγού συντέλεσε στην επιτάχυνση του φαινομένου. Δεν ξέρω εάν υπάρχει διαρροή.

 

Διερεύνηση για τα θεμέλια δεν μπορώ να κάνω. Να πω την αλήθεια, φοβάμαι να κάνω το παραμικρό σε αυτό το σπίτι.

 

Γιατί δεν σχολίασε κανείς σας το είδος ΦΟ του ισογείου; Κατά 90% είναι φέρουσα τοιχοποιία με κατακόρυφα και οριζόντια σενάζ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.