Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

μιλάς υποθετικά, ενώ εγώ μιλάω τί γίνεται στην πραγματικότητα.

Οταν θα έρθει εκείνη η ώρα που λες (δεν υπάρχει περίπτωση) να μην ανησυχείς καθόλου. Θα σας προστατέψουν μια χαρά,

θα μας δώσουν % δικαίωμα των δικών σας (αυτό που συμβαίνει τώρα), θα έχουμε τους περιορισμούς και θα έρθει πάλι στην ισορροπία του.

Εάν είσαι εσύ ευσυνείδητη, οι άλλοι δεν είναι, η σφραγίδα κοστίζει, γι αυτό έχουν γίνει περιζήτητες οι σχολές σας.

Το επιχείρημα που αναφέρεις στο απάντησα,

νιώθω ότι αδικούμε από τους ΙΕΚ, ΤΕΛ, ΤΕΣ, ΟΑΕΔ, που δουλεύουν ελεύθερα στα συνεργεία ενώ εγώ σπούδασα???? Μου το κουρελιάζει το κράτος επειδή ασκούν το ίδιο με εμένα ή εγώ έχω κι άλλες επαγγελματικές διεξόδους που δεν έχουν αυτοί ??? Ποιές είναι οι επ. προοπτικές τους σε σχέση με εμένα ?? μόνο αυτό μπορούν να κάνουν να τους το αφαιρέσω ??

 

@lazarosk είναι η τελευταία φορά που αναφέρομαι σε εσένα, κρέμασε το σκουλαρίκι μήπως και το καταλάβεις : η συνέχιση μιας αδικίας δεν αποδίδει δίκιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι θέμα τι σου αρέσει εσένα να κάνεις. Τι δικαιώματα σου δίνει το ελληνικό κράτος μετράει. Αν δε θες να τα ασκείς πλήρως δεκτό αλλά δε παύει να ισχύει ότι έχεις ΕΔ σε 6 διαφορετικά αντικείμενα (ηλεκτρολόγια, ηλεκτρονική, αρχιτεκτονική Η/Υ, πληροφορική, τηλεπικοινωνίες και μηχανολογία). Το να ασκείς ένα από τα 6 είναι επιλογή σου, αλλά για αυτή σου την επιλογή εμείς να μην ασκούμε ούτε ένα;

 

1. Αν αναφέρεσαι στην δικιά μου απάντηση, γτ δε βάζεις το ονομά μου? Τόσο αντιπαθής σου έχω γίνει ώστε να μην θες να μου απευθύνεις το λόγο?

2. Δεν είναι θέμα επιλογής μου, είναι θέμα σωστή αντιμετώπισης. Όπως έχω πει και στα θέματα με τους ΜΠΔ, τα ΕΔ δεν είναι στραγγάλια να δίνονται με ελαφριά τη καρδία.

3. Ποιά θα είναι η διαφορά μας αν και εσύ έχει απεριόριστα ΕΔ ηλεκτρολόγου? Σε τι θα διαφέρουμε? Που είναι ο διαχωρισμός μετά μεταξύ ΠΕ και ΤΕ?

 

fraar,

 

αν θα γίνει όπως λές ποσόστωση, κάτι που γίνεται και τώρα, τότε ποια θα είναι η διαφορά? Τα ίδια θα έχετε.

Link to comment
Share on other sites

τα ΕΔ δεν είναι στραγγάλια να δίνονται με ελαφριά τη καρδία.

 

 

fraar,

 

αν θα γίνει όπως λές ποσόστωση, κάτι που γίνεται και τώρα, τότε ποια θα είναι η διαφορά? Τα ίδια θα έχετε.

 

αυτό να μην το λες σ' εμάς, σ' αυτούς που τα δίνουν....

 

όταν θα έρθει εκείνη η ώρα, σου είπα ας γίνουν. Τώρα ισχύουν άλλα (άσε που έπιασαν κι αφαιρούν κιόλας, δες τοπογράφους), η πραγματικότητα είναι αλλιώς και πρέπει να ζήσουμε μ' αυτήν. Η αδικία υφίσταται και πρέπει να διορθωθεί. Είμαι μόνο μηχανολόγος και τίποτα άλλο, κι έχω απαιτήσεις σ' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

@spgirl

 

1. ήσουν το αμέσως προηγούμενο post. Το @ το βάζω για να μην ψάχνεται ο καθένας να καταλάβει σε ποιον απαντάω. Όσο για την αντιπαθεια, την τελευταία φορά που θυμάμαι, εσύ με ειρωνευόσουν όχι το αντίθετο...

 

2. Αν η επιλόγη σου έπαιζε ρόλο στο νομικό πλαίσιο τότε θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε. Όμως δε παύει να είναι μία επιλογή, όπως είναι επιλογή τόσων άλλων να να υπογράφουν ακόμα και χαρτί τουαλέτας για το σωστό αντίτιμο. Γιατί η δική σου επιλογή να μετράει περισσότερο από την άκρως αντίθετη;

Και όπως σου είπε και ο fraaf, το ίδιο πλεονέκτημα πολλών αντικειμένων έχουμε και εμείς απέναντι στους απόφοιτους 2ας εκπαίδευσης. Η επιλογή κάποιου ΤΕ να ασκεί μόνο ένα από αυτά, θα πρέπει να αφαιρέσει στους ΔΕ όλα τα δικαιώματα;

 

3. Η διαφορά μας παραμένει πως εσύ έχεις δικαίωμα να δουλέψεις σε 6 διαφορετικά αντικείμενα. Μπορεί εσύ να μη θες τώρα, μπορεί να θες αύριο. Κάποιος άλλος με το ίδιο δίπλωμα με το δικό σου, σίγουρα το κάνει ήδη. Επίσης στον ΑΣΕΠ επιλέγεσε για θέσεις και στα 6 αυτά αντικείμενα. Ακόμα υπάρχουν θέσεις που προτιμούνται οι ΠΕ από τους ΤΕ, όπως και το αντίθετο, ανάλογα με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Διαφορές υπάρχουν, φτάνει να έχεις μάτια και μυαλά ανοιχτά να τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

η συνέχιση μιας αδικίας δεν αποδίδει δίκιο

 

Ούτε όμως διορθώνεται εις Βάρος μιας νέας αδικίας η οποία εν τέλη θα είναι αδικία για την πλειοψηφία του συνόλου στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αντιπαθεια, την τελευταία φορά που θυμάμαι, εσύ με ειρωνευόσουν όχι το αντίθετο...

 

Καλά, για το ποιός ειρωνεύεται ποιόν, μη πιάσουμε την κουβέντα γτ θα βγεις χαμένος. Εσύ θα είσαι ευτυχισμένος μόνο αν αφανιστούν από το χάρτη όλοι οι μηχανικοί ΠΕ. Μέχρι τότε, είμαστε εχθροί σου.

 

2. Αν η επιλόγη σου έπαιζε ρόλο στο νομικό πλαίσιο τότε θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε. Όμως δε παύει να είναι μία επιλογή, όπως είναι επιλογή τόσων άλλων να να υπογράφουν ακόμα και χαρτί τουαλέτας για το σωστό αντίτιμο. Γιατί η δική σου επιλογή να μετράει περισσότερο από την άκρως αντίθετη;

Και όπως σου είπε και ο fraaf, το ίδιο πλεονέκτημα πολλών αντικειμένων έχουμε και εμείς απέναντι στους απόφοιτους 2ας εκπαίδευσης. Η επιλογή κάποιου ΤΕ να ασκεί μόνο ένα από αυτά, θα πρέπει να αφαιρέσει στους ΔΕ όλα τα δικαιώματα;

 

Μια επιλογή που κάνω εγώ δεν είναι επειδή είμαι μεγαλόψυχη και δίνει και δουλειά σε άλλους, είναι επειδή θεωρώ σωστό να καταπιάνουμε με αυτά που ξέρω καλυτερα.

Θα μπορούσα να ξυπνήσω αύριο, να την πω και **** τους μηχανικούς, και να αρχίζω να κάνω σχεδιασμός ψηφιακων κυκλωμάτων. Τις βασικές γνώσεις τις έχω, το θέμα είναι ότι δε θα μπορώ να ανταπεξέλθω τόσο καλά όσο ένας ηλεκτρονικός μηχανικός.

 

Επίσης στον ΑΣΕΠ επιλέγεσε για θέσεις και στα 6 αυτά αντικείμενα. Ακόμα υπάρχουν θέσεις που προτιμούνται οι ΠΕ από τους ΤΕ, όπως και το αντίθετο, ανάλογα με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Διαφορές υπάρχουν, φτάνει να έχεις μάτια και μυαλά ανοιχτά να τις δεις.

 

Μιλάς για ΑΣΕΠ λες και δε ξέρεις ότι ΑΣΕΠ=καπουτ, φινιτο, τερμα

Επίσης, θα ήθελα να υποδείξεις σε ποιές θέσεις εργασίας προτιμούνται οι ΠΕ, γιατί εγώ εδώ και 3 χρόνια τρώω πόρτα επειδή ένας μηχανικός ΤΕ ζητά 500 ευρω και γω έχω το θράσσος να μη ζητώ τόσα γτ έχω τον ΤΣΜΕΔΕ.

 

Βλέπεις ότι από την κάθε μεριά θα υπάρχει μια αδικία. Σήμερα νοιώθεις εσύ άδικια γτ δε μπορείς να έχεις απεριόριστα ΕΔ ηλεκτρολόγου. Αν τα πάρεις, θα νοιώσω εγώ αδικία γτ ξαφνικά θα γίνομαι επαγγελματικά ίση με αποφοιτούς ΤΕΙ ενώ είμαι απόφοιτη Πολυτεχνείου.

Αρά βλέπεις ότι εμείς οι ΠΕ δεν είμαστε τέρατα της φύσης, ούτε κακοί που θέλουμε να τρώμε τα ψωμιά των αλλών.

Link to comment
Share on other sites

με όλο το σεβασμό, νομίζω ότι προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις την κουβέντα. Σου απάντησα-με με πραγματικά επιχειρήματα ώστε να καταδείξουμε την πραγματικότητα κι απαντάς με υποθέσεις και off topic.

 

Μπορεί να είσαι εσύ σωστή αλλά δυστυχώς όλοι δεν είναι, όπου μπορούν "ορμάνε" χωρίς να υπολογίζουν τίποτα. Το θέμα είναι τί δικαίωμα έχεις κι όχι τι ασκείς

 

Τί σχέση έχει ο ΑΣΕΠ με την απάντηση που σου έδωσε ο Σταύρος ? Πιάνεις μία λέξη και ξεκινάς άλλο θέμα. Μου θυμίζεις τους πολιτικούς μας...;)

Έχεις ή δεν έχεις δικαίωμα σε 6 κατηγορίες ?? το γνωρίζεις αυτό ?

 

Για ποιά ισοτιμία αναφέρεσαι ? δηλ. τόση ώρα που σου εξηγώ αυτό κατάλαβες ? ότι θα γίνεις ισότιμη με τον ΤΕ ? :cry:

 

Ούτε εμείς είμαστε οι κακοί που ζητάμε το ψωμί των άλλων, το δικό μας θέλουμε ΜΟΝΟ.

 

Υ.Γ. πλήρωνε @@@@κα έλληνα επειδή ο lazarosk δεν θέλει να χάσει τα προνόμιά του....και της πλειοψηφίας του (έτσι το λένε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

@spgirl

 

Προσωπικούς χαρακτηρισμούς πάλι μόνο ένας από τους δυο μας χρησιμοποιεί. Νομίζω και παλαίοτερα το ίδιο συνέβη.

 

Εν πάση περιπτώσει να σε διαφωτίσω μία οικοδομική άδεια έχει και ηλεκτρολογικά και μηχανολογικά. Όταν λοιπόν έχεις τι δυνατότητα να υπογράψεις και τα 2, αυτομάτως προτιμάσε εσύ από έναν ηλεκτρολόγο τε γιατί μετά θα πρέπει να βρεθεί και ένας μηχανολόγος τε να υπογράψει. Ελπίζω να κατάλαβες τώρα πως οι διαφορές παραμένουν άσχετα αν έχουμε απεριόριστα δικαιώματα στο αντικείμενο μας.

 

Τώρα αν την ίδια δουλειά μπορείς να την κάνεις και εσύ και ο ΤΕ, φταίει ο ΤΕ για αυτό; Εγώ νομίζεις δεν έχω απορριφθεί για χάρη ΠΕ σε δουλειά; Του &$#$&, μέχρι και το νησί μου άφησα και ανέβηκα Αθήνα επειδή εκεί ηλεκτρολόγοι ΠΕ μόνο @#$& δε έδιναν για 12ωρη εργασία σπαστό ωράριο (!!!) και Σάββατα, με 750€ μισθό, ΠΡΟ ΚΡΙΣΗΣ.

 

Όσο για τον ΑΣΕΠ, τόσα χρόνια που μπαίνατε σε θέσεις άλλα 'ντ' άλλων το νομικό πλαίσιο είναι το ίδιο με το σημερινό. Οι συγκυρίες δεν αλλάζουν τους νόμους.

 

@lazarosk στο ξαναρώτησα, πες μας στα ελληνικά πως ορίζεις τα ακαδημαϊκά δικαιώματα, γιατί μάλλον όσο ξέρεις από σουαχίλι άλλο τόσο ξέρεις ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

με όλο το σεβασμό, νομίζω ότι προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις την κουβέντα. Σου απάντησα-με με πραγματικά επιχειρήματα ώστε να καταδείξουμε την πραγματικότητα κι απαντάς με υποθέσεις και off topic.

 

Ενω εγώ δεν απαντώ με επιχειρήματα και λέω αοριστιες? Σε ευχαριστώ πολύ...

 

Τί σχέση έχει ο ΑΣΕΠ με την απάντηση που σου έδωσε ο Σταύρος ? Πιάνεις μία λέξη και ξεκινάς άλλο θέμα. Μου θυμίζεις τους πολιτικούς μας...;)

Έχεις ή δεν έχεις δικαίωμα σε 6 κατηγορίες ?? το γνωρίζεις αυτό ?

 

Πλάκα μου κάνεις? Ο Σταύρος είπε για ΑΣΕΠ πρώτος, εγώ θα τα ακούσω?

Επίσης εγώ γνωρίζω τι ΕΔ έχω, δε θα μου κάνεις εσύ μαθημα. Γνώριζα πριν ακόμα συμπληρώσω μηχανογραφικό τι ΕΔ θα έχω, το θέμα είναι ότι πολλοί απόφοιτοι ΤΕΙ πριν συμπληρώσουν μηχανογραφικό, δε ψάχνονται και μετά τελειώνουν τις σχολές και αναρωτιούνται τι ΕΔ έχουν. Αν είχαν λίγο προνοητικότητα, θα έκαναν καλύτερες επιλογές.

 

Για ποιά ισοτιμία αναφέρεσαι ? δηλ. τόση ώρα που σου εξηγώ αυτό κατάλαβες ? ότι θα γίνεις ισότιμη με τον ΤΕ ? :cry:

 

Μετά λες ότι εγώ δεν καταλαβαίνω. Ξαναδιάβασε ακριβώς τι είπα και έλα να ανακαλέσεις.

 

Ούτε εμείς είμαστε οι κακοί που ζητάμε το ψωμί των άλλων, το δικό μας θέλουμε ΜΟΝΟ.

 

Μακάρι να σου έδινα την φραντζόλα μου αλλά εγώ ειμαι άνεργη ένα χρόνο. Συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. πλήρωνε @@@@κα έλληνα επειδή ο lazarosk δεν θέλει να χάσει τα προνόμιά του....και της πλειοψηφίας του (έτσι το λένε τώρα)

 

Μακάρι να ήμουν μόνο εγώ και να σας τα έδιναν .

Αλλά δυστυχώς για σας είμαστε οι πλειοψηφία στην Ελλάδα.

Πρέπει να βρεθεί λοιπόν μια μέση λύση και όχι διόρθωση μιας αδικίας εις βάρος μιας νέας .

Εν τέλη τόσα χρόνια που προσπαθείτε να διορθώσετε την αδικία σας δικαστικά χωρίς όμως αποτέλεσμα όπως λέτε θα είχατε τελειώσει με κατατακτήριες εξετάσεις είδη το Πολυτεχνείο με όλα του τα δικαιώματα εδώ και χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.