Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

Έχεις την αμέριστη συμπάθεια μου στο θέμα της ανεργίας, το έχω ζήσει και εγώ, αλλά δε μιλάμε για τον καθένα ξεχωριστά. Μιλάμε για έναν κλάδο και πρέπει να τα κοιτάμε ουδέτερα τα πράγματα.

 

Όσο για τις περιβαλλοντολογικές μελέτες, πιο πολλοί είναι οι ΗΜ που τις υπογράφουν παρα οι περιβαλλοντολόγοι. Δε σου λέω πως είναι σωστό αλλά είναι ακόμα μία επαγγελματική διέξοδος που εγώ, και κανένας Ηλ/γος ΤΕ, δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις την αμέριστη συμπάθεια μου στο θέμα της ανεργίας, το έχω ζήσει και εγώ

 

Δε θέλω την συμπάθεια από κάποιον που δεν με βλέπει σαν συμμαχό του αλλά σαν εχθρό του (μιας και είμαι μέλος της συντεχνίας του ΤΕΕ)

 

Όσο για τις περιβαλλοντολογικές μελέτες, πιο πολλοί είναι οι ΗΜ που τις υπογράφουν παρα οι περιβαλλοντολόγοι. Δε σου λέω πως είναι σωστό αλλά είναι ακόμα μία επαγγελματική διέξοδος που εγώ, και κανένας Ηλ/γος ΤΕ, δεν έχει.

 

Δλδ μου προτείνεις να κάνω κάτι που δεν είναι σωστό και να προσβάλλω το ψωμί ενός συναδέλφου ΜΗ.ΠΕΡ.? Ζηλεύεςι που δε μπορείς εσύ να κάνεις μια περιβαλλοντική μελέτη, δουλειά που είναι των ΜΗ.ΠΕΡ?

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να συνεχίσω αυτή τη κουβέντα δίχως τέλος. Νομίζω πως βλέπεις τη συζήτηση από ένα εντελώς προσωπικό πρίσμα.

Link to comment
Share on other sites

όχι κοπελιά, δεν αναφέρετε σ' εσένα αλλά στο τί δικαιώματα έχει ένας ΗΜΜΥ ...τα παντα όλα. Αυτά δεν τα θέλει ένας ηλεκ. ΤΕ μόνο τα δικά του τα ηλεκτρολογικά, αυτά που σπούδασε τίποτα άλλο.

και μην ξεκινήσουμε πάλι να λέμε περί αποκλειστικής σου άσκησης σ' αυτό οπότε σε μειώνει το κράτος...κλπ πιστεύω να καταλαβαινόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σας..Και επιμένω στη δικιά μου γνώμη-αυτός που σπουδάζει 4 ολόκληρα χρόνια μηχανολογία ξέρει από μηχανολογικά αυτός που σπουδάζει 4 ολόκληρα χρόνια ηλεκτρολογία ξέρει ηλεκτρολογικά κτλ..Το θέμα εδώ είναι ότι οι μηχανολόγοι τε ζητάνε τα μηχανολογικά τους το ίδιο και οι ηλεκτρολόγοι τε ΔΕΝ ζητάνε τίποτα παραπάνω επομένως spgirl δεν σου κλέβουν τίποτα και ούτε εξισώνονται με εσένα που ως γνωστών σαν απόφοιτος πολυτεχνείου έχεις τα δικαιώματα αυτά και άλλα τόσα..Σε κάθε μήνυμα σου μιλάς για γκρίνια γκρίνια γκρίνια....δεν είναι γκρίνια λοιπόν αυτό είναι το αυτονόητο..Είναι ξεκάθαρο το τι ζητάμε

απλά τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Επομένως οι γκρίνια δεν είναι από τους τε γιατί πολύ απλά αυτοί ζητάνε ξεκάθαρα κάτι που πραγματικά τους ανήκει οι γκρίνια είναι από τους πε για να μην χάσουν κάτι που πολλές φορές είναι και αντισυνταγματικό αυτό που έχουν(επαγγελματικά δικαιώματα που δεν πρέπει)..

Τέλος όσα επαγγελματικά δικαιώματα και αν πάρουμε ότι και να γίνει οι πε θα συνεχίσουν γκρινιάζουν κατά εμάς

Link to comment
Share on other sites

αα και για να φέρω παράδειγμα τι δικιά μου σχολή-έχω 5 μαθήματα οικονομικού περιεχομένου ζητάω λοιπόν να γίνω οικονομολόγος?ΟΧΙ έχω 4 μαθήματα πάνω στην αγγλική γλώσσα(ορολογία ξένης γλώσσας,αγγλικά I, αγγλικά ΙΙ, αγγλικά III,) ζητάω να γίνω αγγλικός φιλόλογος?ΟΧΙ έχω όμως και 50 μαθήματα πάνω στην ηλεκτρονική είμαι άσχετος μετά το πέρας των σπουδών?δικαίως λοιπόν μετά από την επιτυχή παρακολούθηση όλων αυτών των μαθημάτων πάνω στην ηλεκτρονική ζητάω και επιβάλλω να έχω πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα πάνω στην ηλεκτρονική.το ίδιο γίνεται πιστεύω και στην ηλεκτρολογία και στην μηχανολογία δικαίως όλοι αυτοί ζητάνε τα αυτονόητα και μόνο τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.Άρα είναι άσχημο να αποκαλείται αυτό γκρίνια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή (αν και ατελέσφορη) η συζήτηση για τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Αυτό όμως που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι δεν υπάρχει αντικείμενο ούτε για να πάμε κάπου για να κάνουμε την πρακτική μας. Η δε περίπτωση του να βρούμε δουλειά έχει πάψει να υφίσταται σαν ενδεχόμενο. Αυτό είναι που πρέπει να μας αποσχολεί και όχι το ποιός την έχει μεγαλύτερη...... την εκπαίδευση. Αυτά είναι γελοία πράγματα που σε σοβαρά κράτη δεν υπάρχουν.

Αφού πλέον λες σε κάποιον τι σπουδάζεις και σε ρωτάει με ύφος σαν να σε λυπάται "το σκέφτεσαι για έξω μετά, ε;"

Link to comment
Share on other sites

@kostapde δεν έχει καμία σχέση η σημερινή ανεργία με το δίκαιο αίτημά μας,

Αύριο που ίσως φτιάξουν τα πράγματα, θα είσαι εσύ, που θα γράφεις και θα επιχειρηματολογείς.

Μην βλέπεις μόνο το δέντρο και χάνεις το δάσος, πρέπει να μπει μια τάξη στο χάλι που επικρατεί. Τα προβλήματά σου δεν τα έχεις όλα λυμένα οπότε κοιτάς μόνο την δουλειά σου. Αν σκεφτόσαστε από φοιτητές ότι σας κοροϊδεύουν θα είχαν αλλάξει τα πράγματα.

Πήγαινε στο τμήμα τοπογραφίας και πες στους τελειόφοιτους ότι αποφάσισε το ΝΣΚ ύστερα από πίεση του συλλόγου των ΑΤΜ, να τους αφαιρέσει το δικαίωμα να κάνουν τοπογραφικά,

4 χρονάκια διακοπές λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,συγνώμη αλλά το θέμα της κουβέντας είναι τα εξαρτημένα τοπογραφικά και όχι για τα ηλεκτρομηχανολογικά.. Έχουμε ξεφύγει τελείως.....Ειλικρινά η κόντρα αυτή με ποιος την έχει πιο μεγάλη...(την γνώση) δεν καταλήγει πουθενά, ο καθένας ξέρει το αντικείμενο του..και ανάλογα αξιολογείται στην δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.