Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

παραδίνομαι, δεν πάει άλλο....

τέσπα, οι τοπογράφοι ΤΕ από αύριο με το έτσι θέλω στο συσσίτιο μαζί με την spgirl, τουλάχιστον αυτό ήταν το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν πάση περιπτώσει να σε διαφωτίσω μία οικοδομική άδεια έχει και ηλεκτρολογικά και μηχανολογικά. Όταν λοιπόν έχεις τι δυνατότητα να υπογράψεις και τα 2 αυτομάτως προτιμάσε εσύ από έναν ηλεκτρολόγο τε γιατί μετά θα πρέπει να βρεθεί και ένας μηχανολόγος τε να υπογράψει. Ελπίζω να κατάλαβες τώρα πως οι διαφορές παραμένουν άσχετα αν έχουμε απεριόριστα δικαιώματα στο αντικείμενο μας.

 

Σε ευχαριστώ για τη διαφώτιση, ξαφνικά έμαθα κάτι που δεν ήξερα.

Λες και δεν ξέρεις ότι οι ΠΜ τα κάνουν όλα τα Η/Μ. Κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας ρε Σταύρο?

 

Όσο για τον ΑΣΕΠ, τόσα χρόνια που μπαίνατε σε θέσεις άλλα 'ντ' άλλων το νομικό πλαίσιο είναι το ίδιο με το σημερινό. Οι συγκυρίες δεν αλλάζουν τους νόμους..

Ποιές θέσεις άλλα ντάλλων? Δε έχω κάνει ποτέ χαρτιά για να διοριστώ οπουδήποτε και δε ξέρω.

 

Βρε, αντι να χαίρεσαι που τόσοι μηχανικοί ΠΕ (και γω) είναι άνεργοι, αντί να χαίρεσαι που εσύ στην πλειοψηφία των δουλειών προτιμάσαι από μένα, αντί να λές "ευχαριστώ Θεέ μου, δε πεινάω" και συ έχεις ψωμί να φας, κάθεσαι και τρώγεσαι μόνος σου.

Το ξαναλέω, και αν θες κάνε με αναφορά στους Mods: Η πλειοψηφία των αποφοίτων ΤΕΙ μόνο να γκρινιάζετε ξέρετε και να ρίχνετε ευθύνες.

 

fraar: Την ειρωνεία σου την επιστρέφω. Πρόσεχε όμως γιατί υπάρχει και μια λαική ρήση:"Εκεί που ήσουν ήμουνα (και γω κάποτε είχα δουλειά) και εκεί που είμαι (εύχομαι να μην) έρθεις. Συντόμως, μην ειρωνεύεσαι μια κατάσταση που μπορεί να σου συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν μιλάω για σπίτια μόνο. Υπάρχουν εγκαταστάσεις που δεν μπορεί να υπογράψει ο ΠΜ. Και εν πάση περιπτώσει φταίνε οι ΤΕ και για τους ΠΜ τώρα;

 

Όσο για τον ΑΣΕΠ, να σου πω ένα παράδειγμα, διορίστηκε Ηλ/γος ΠΕ με κατεύθυνση Πληροφορικής σε Πολεοδομία. Έγινε πανηγύρι από τους άλλους υπαλλήλους βέβαια, καθώς δε μπορούσε να ασκήσει σωστά τα καθήκοντα του, αλλά η πρόσληψη ήταν νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Και εν πάση περιπτώσει φταίνε οι ΤΕ και για τους ΠΜ τώρα;

 

Είπα εγώ ότι φταίτε εσείς για τους ΠΜ? Να διαβάζεις προσεκτικά ότι λένε, μη βγάζεις ότι θες συμπεράσματα. Μια δόση λογικής την έχω ακόμα στον εγκεφαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

@spgirl αυτό κατάλαβες, ειρωνεία ? προσπαθώ να αμβλύνω λίγο την κουβέντα και το θεωρείς επίθεση ?

πραγματικά έχετε τον τρόπο σας....

Link to comment
Share on other sites

Μα μου χρησιμοποιείς τους ΠΜ για να δικαιολογήσεις ότι δεν υπογράφεις ΗΜ σε άδειες; Οι φιλοδοξίες σου τελειώνουν στα σπίτια; Ξενοδοχεία; Βιομ/κες εγκαταστάσεις; Μέχρι και περιβαλλοντικές μελέτες μπορείς να υπογράψεις αν το ψάξεις λίγο. Δε λέω πως οι δουλειές αυτές πέφτουν από τον ουρανό, αλλά δεν μπορείς να μου λες πως οι απλοικές εγκαταστάσεις θα πρέπει να είναι ο στόχος ενός ηλεκτρολόγου ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

τονίζω ότι εκτός από εσένα οδηγούνται σε ανεργία και κάποιοι άλλοι αδίκως...

απλά χρησιμοποίησα την λέξη συσσίτιο αντί ανεργία

ο.κ. άλλη φορά θα το προσέχω

Link to comment
Share on other sites

Οι φιλοδοξίες σου τελειώνουν στα σπίτια; Ξενοδοχεία; Βιομ/κες εγκαταστάσεις;

 

Δεν έχω φιλοδοξίες, είμαι άνεργη, και ούσα άνεργη δε μπορεί να κάνει όνειρα και να επιδιώκεις τίποτα. Αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα, κανενός αλλονού.

 

Μέχρι και περιβαλλοντικές μελέτες μπορείς να υπογράψεις αν το ψάξεις λίγο.

 

Δε μιλάς σοβαρά φαντάζομαι. Οι περιβαλλοντικές μελέτες είναι δουλειά αποκλειστικά μηχανικού περιβάλλοντος, και δε σκοπεύω να κάνω αυτό που κάνουν οι άλλοι.

Όχι τίποτα άλλο αλλά θα το ακούσει κανας ΜΗ.ΠΕΡ. ότι θα υπογράφω περιβαλλοντικές μελέτες και θα πέσουν να με φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.