Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

Προς τι αυτός ο μελοδραματισμός? Αναγνωρίζεστε ως τίποτα?

 

μετά την απόφαση του ΝΣΚ σαν τί αναγνωρίζονται οι Τοπογράφοι ΤΕ ???

κι αυτό έχει ακριβώς την ίδια διάσταση με όλες τις ειδικότητες των ΤΕ, άσχετα εάν τώρα πήρε η μπάλα μόνο τους τοπογράφους.

Ποιός σου είπε ότι ζητάμε τα δικά σου δικαιώματα ? Κράτα τα όπως είναι αφού τελείωσες την 5ετή. Εμείς ζητάμε μόνο της ειδικότητάς μας της 4ετής σχολής όπως ισχύει και παντού στην Ευρώπη. Τόσο απλό είναι το θέμα καμιά αδικία δεν υπάρχει...

 

Για τα πολιτικά, εδώ γελάμε. Εδώ την πάτησε ολόκληρος λαός με τα "λεφτά υπάρχουν" κι εσύ μου λές ότι μερικές χιλιάδες ΤΕ θα ασκήσουν πολιτική ??

Εδώ η διαμαντοπούλου πριν γίνει κυβέρνηση έκανε ερώτηση μαζί με άλλους πολιτικούς για τα στάσιμα ΠΔ των επ. δικαιωμάτων των ΤΕΙ ...τί να λέμε τώρα...

http://wwww.alfavita.gr/anakoinoseis/ank6_11_08_1909.php

 

@lazarosk όλο το νομοθετικό κατασκεύασμα της Ελλάδος είναι "σαθρό", μπάζει, ο καθένας κάνει ότι θέλει με παραδείγματα τους πολιτικούς μας. Η ταμπέλα του ΤΕ σε πείραξε. Ας φτιάξουν αυτά που πρέπει και να είσαι σίγουρος ότι αυτό θα διορθωθεί μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποιός σου είπε ότι ζητάμε τα δικά σου δικαιώματα ? Κράτα τα όπως είναι αφού τελείωσες την 5ετή. Εμείς ζητάμε μόνο της ειδικότητάς μας της 4ετής σχολής όπως ισχύει και παντού στην Ευρώπη. Τόσο απλό είναι το θέμα καμιά αδικία δεν υπάρχει...

 

Συγκεκριμένα λοιπόν, τι ΕΔ ζητάτε? Σε τι διαφέρουν με τα ΕΔ που έχω εγώ?

 

Εδώ την πάτησε ολόκληρος λαός με τα "λεφτά υπάρχουν" κι εσύ μου λές ότι μερικές χιλιάδες ΤΕ θα ασκήσουν πολιτική ??

 

Αν θέλετε να λυθεί το θέμα σας, να προσέχετε να μην την πατήσετε όπως το 44% του εκλογικού πληθυσμού.

 

Εδώ η διαμαντοπούλου πριν γίνει κυβέρνηση έκανε ερώτηση μαζί με άλλους πολιτικούς για τα στάσιμα ΠΔ των επ. δικαιωμάτων των ΤΕΙ ...τί να λέμε τώρα...

 

Ο Παναρετος έχει αναλάβει το θέμα με τα ΕΔ σας...

Κάνεις σαν ανήλικος: δε ξέρεις ότι οι πολιτικοί αλλιώς δρουν σαν αντιπολίτευση και αλλιώς σαν κυβέρνηση?

Ψηφίστε και καντε υπουργούς αυτούς που θα σας εξασφαλίσουν.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πιστεύω να σε κάλυψα που ρώτησες για το τίποτα ....

 

θέλω τα δικαιώματα του μηχανολόγου 4ετούς σπουδών και μόνο, ούτε του ηλεκτρολόγου, του πληροφορικού, των ραδιοεπικοινωνιών κλπ που έχεις. Μου αρκεί να μην έχω περιορισμό στην άσκηση του επαγγέλματός μου. Απορώ που ρωτάς ενώ έχει γίνει τόσος ντόρος γι αυτό...

 

Για τα πολιτικά, δεν κάνω σαν ανήλικος, είμαι πολύ συνειδητοποιημένος και ξέρω που βαδίζω. Αλλά δυστυχώς η δημοκρατία θέλει την πλειοψηφία και δεν την εχουμε. Κανέναν δεν πίστευα κι εξακολουθώ να μην πιστεύω. Ο πανάσχετος είναι πιο επικίνδυνος από τους άλλους...

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πιστεύω να σε κάλυψα που ρώτησες για το τίποτα ....

 

όχι δε με κάλυψες... μόνο όποιος έχει σύμπλεγμα κατωτερότητας νοιώθει ότι οι άλλοι τον αντιμετωπίζουν ως τίποτα.

 

θέλω τα δικαιώματα του μηχανολόγου 4ετούς σπουδών και μόνο, ούτε του ηλεκτρολόγου, του πληροφορικού, των ραδιοεπικοινωνιών κλπ που έχεις. Μου αρκεί να μην έχω περιορισμό στην άσκηση του επαγγέλματός μου. Απορώ που ρωτάς ενώ έχει γίνει τόσος ντόρος γι αυτό...

 

Και γω που έχω όλα αυτά τα ΕΔ που έχω, μόνο του ηλεκτρολόγου ασκώ.

Για πες μου, αν και οι ηλεκτρολόγοι ΤΕ θα έχουν τα απεριόριστα ΕΔ ηλεκτρολόγου που έχω, ποιά θα είναι μετά η διαφορά μου με αυτούς? Σε τι, εγώ η μηχανικός ΠΕ, θα διαφέρω?

 

Σε τίποτα δε διαφέρω. Άρα ουσιαστικά αποζητάτε ισότητα ΕΔ, ενώ ακαδημαικά το Πολυτεχνείο είναι πιο δύσκολο από το ΤΕΙ. Δίκαιο? Σωστό? Στραβό? Ανάποδο?

 

Ο πανάσχετος είναι πιο επικίνδυνος από τους άλλους...

 

Αν αυτός ο "πανάσχετος" τελικά σας δώσει όλα τα ΕΔ, φαντάζομαι θα πάψει να είναι πανάσχετος, ε?

 

Τελικό συμπερασμα: όλα τα ΕΔ του κόσμου και να πάρετε, πάντα, μα πάντα, θα γκρινιάζετε, πάντα με κάποιον θα τα βάζετε, πάντα κάποιος άλλος θα φταίει.

Ψάξτε πρώτα την δικιά σας προσωπική ευθύνη, κάντε μια ενδοσκόπηση, σκεφτείτε λίγο πιο πέρα από το προσωπικό σας συμφέρον και θα δείτε ότι ίσως δε αντιμετωπίζεστε ως "τίποτα".

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ζητάμε μόνο της ειδικότητάς μας της 4ετής σχολής όπως ισχύει και παντού στην Ευρώπη. Τόσο απλό είναι το θέμα καμιά αδικία δεν υπάρχει...

 

Θα επαναλάβω ότι στην Ελλάδα και σαθρό να είναι το σύστημα δεν πάει να ισχύει .Τα ΕΔ λοιπόν είναι άμεσα συνδεδεμένα με τά ΑΔ . Με αυτήν την λογική λειτουργεί το σύστημα .

Με την λογική που αναφέρεις παραπάνω τότε και εγώ θέλω τα δικά μου δικαιώματα αυτά που μου ανήκουν χωρίς να χάνω το Μάστερ μου .

Αλλά δεν γίνετε .Όπως ανάφερα δεν γίνετε να σας τα δώσουν σε εσάς διότι εάν αυτό γίνει τότε θα είναι άδικο για όλους τους φοιτητές του εξωτερικού που χάνουνε τα Μάστερ τους έπειτα από 4 έτη Βασικού Πτυχίου .

Αυτό λοιπόν που είναι δίκαιο για σας είναι άδικο για τους φοιτητές του εξωτερικού .

Χρειάζονται θυσίες για αυτό το κράτος θέσπισε το θεσμό των κατατακτήριων εξετάσεων .Μέσα από αυτήν την διαδικασία θα μπορείτε να τα πάρετε και εσείς αυτά που ζητάτε .

 

Αλλά εξίσωση 5.5 Εξωτερικού=5 ΕΠ =4 ΤΕΙ δεν μπορεί να γίνει .

Και μη μου πεις για τις Αγγλίας διότι και αυτοί δίνουν μαθήματα στο Πολυτεχνείο στην Ελλάδα και χάνουν δυο έτη παραπάνω με το ΔΟΑΤΑΠ .

Άσε δε για τους Πολιτικούς Μηχανικούς και για τους Αρχιτέκτονες όπου υπήρχαν περιπτώσεις όπου μαζί με την πρακτική τους έφταναν τα 5 έτη .

 

Εάν λοιπόν σας δώσουν αυτά που ζητάτε που δεν είναι άλλα από αυτά που μπορούν να υπογράφουν όλες αυτές οι παραπάνω κατηγορίες τότε για εσάς θα υπάρχει δικαίωση και για του άλλος αδικία .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, αλήθεια δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ??? Τόσο πολύπλοκα τα λέω ??

Οταν μιλάω για το τίποτα, αισθήματα και συμπλέγματα κατωτερότητας δεν έχουμε...Κοίτα να δεις πόσο απλό είναι το θέμα :

Σπουδάζω τοπογράφος ΤΕ κι ασκώ την τοπογραφία. Βγαίνει το ΝΣΚ και λέει ότι πάπαλα τα τοπογραφικά για τους τοπογράφους ΤΕ. Εγώ τί θα κάνω ? θα πετάω αετό στα βουνά ? Σαν τί με αντιμετωπίζει το σύστημα ? Ποιά είναι η επαγγελματική μου ύπαρξη μετά από 4 χρόνια σπουδών ?? ΠΟΣΟΤΙΚΑ με τί ισούται το πτυχίο μου ?????

 

Είμαι Μηχανολόγος, κι έχω το δικαίωμα να βγάλω του Τεχνολόγου Μηχανικού οχημάτων που σημαίνει ότι μπορώ να ασκήσω όλες τις ειδικότητες (Βαφέα-Φανοποιού-Μηχανοτεχνίτη-Μοτό-Ηλεκτρολόγου κλπ) αλλά εγώ γνωρίζω μόνο του Μηχανοτεχνίτη (για μηχανές) κι ασκώ μόνο αυτή την ειδικότητα. Άρα με την λογική σου κανένας Μηχανοτεχνίτης κλπ από ΙΕΚ, ΤΕΕ, ΟΑΕΔ, ΤΕΛ, ΤΕΣ, δεν πρέπει να έχει το δικαίωμα να ασκήσει το επάγγελμά του αφού μόνο εγώ αυτό ασκώ και είναι άδικο...για μένα. Το θέμα είναι όχι τί ασκείς, αλλά τί δικαίωμα έχεις να ασκήσεις κι εσύ μια χαρά πολλά δικαιώματα έχεις. Αν λέω άν, καθοριστούν σωστά τα δικαιώματα ανά κατηγορία και μόνο, δηλ. εσύ μόνο ηλεκτρολογικά τότε ΝΑΙ, θα είναι άδικο ένας ηλεκτρολόγος ΤΕ να έχει τα ίδια με σένα. Εκεί θα πρέπει να γίνει ποσόστωση ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο....Αυτά που σου ανέφερα παραπανω είναι πραγματικά παραδείγματα κι όχι της φαντασίας μου.

 

@lazarosk έχεις ξεφύγει, λές πάλι αρλούμπες και δεν έχω την διάθεση να σου απαντήσω. Σου εξήγησα ότι το σύστημα είναι λάθος και πρέπει να αλλάξει για όλους, να γίνει όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη. Όχι επειδή σου έφαγαν το master θα πρέπει να συνεχίζετε το "φάγωμα" ώστε να μην νιώσεις αδικημένος

 

Υ.Γ. @spgirl δεν σε καταλαβαίνω για τα τελευταία, νομίζεις ότι ζητάμε παράλογα ?? ή νομίζεις ότι έχω την όρεξη να γράφω εδώ μέσα για να περάσει η ώρα.

Από τα πρώτα μου σχόλια στο forum, ήταν ότι θα απαντώ όταν διαβάζω παράλογα κι αναληθή πράγματα ώστε οι συνάδελφοι επιτέλους να μάθουν την αλήθεια. Δεν είναι ούτε κλάψα ούτε γκρίνια ούτε κουτοπονηριά. Την ενδοσκόπηση να την προτείνεις σε άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όχι τί ασκείς, αλλά τί δικαίωμα έχεις να ασκήσεις κι εσύ μια χαρά πολλά δικαιώματα έχεις.

 

Mόνο που εγώ, σα μηχανικός ευσυνείδητη που ειμαι, ασκώ μόνο τα ΕΔ ηλεκτρολόγου ενεργειακού και όχι του ηλεκτρονικού. Ξέρω είμαι τρελή, αλλά ετσι θεωρώ ότι είναι το σωστό.

 

Αν λέω άν, καθοριστούν σωστά τα δικαιώματα ανά κατηγορία και μόνο, δηλ. εσύ μόνο ηλεκτρολογικά τότε ΝΑΙ, θα είναι άδικο ένας ηλεκτρολόγος ΤΕ να έχει τα ίδια με σένα. Εκεί θα πρέπει να γίνει ποσόστωση ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο....

 

Για πες μου πως θα γίνει η ποσοστώση? Τι αλλο μπορεί να γίνει?

Εγώ λοιπόν που είμαι ηλεκτρολόγος ενεργειακός και θέλω να ασκώ μόνο τα ΕΔ του τομέα μου θα έχω τα ίδια ΕΔ με ένα ηλεκτροόγου ΤΕΙ. Ποιά θα είναι η διαφορά μας? Γιατί μετά στην αγορά εργασίας να παραγκωνίζομαι εγώ και να προτιμάται ο απόφοιτος ΤΕΙ γτ δεν έχει ΤΣΜΕΔΕ και ο βασικός του μισθός είναι χαμηλότερος από τον δικό μου. (Και για να σε προλάβω από τις απαντήσεις τύπου "αν αξίζεις, θα σε πάρουν", ξέρεις πολύ καλά ότι παντού προτιμούνται απόφοιτοι ΤΕΙ γτ κοστίζουν λιγότερο. Ακόμα και σε αγγελίες το λένε σαφέστατα. Έχω χάσει άπειρες δουλειές επειδή είμαι ΠΕ.)

 

Βλέπεις λοιπόν ότι αυτό που ζητάτε είναι εν μέρει αδικία?

 

Στην δικιά σου περίπτωση, αν πάρει απεριόριστα ΕΔ μηχανολόγου, τότε ο μηχανολόγος ΠΕ (π.χ. ikaros13, ο οποίος έχει δηλώσει ότι ασκεί μόνο τα ΕΔ μηχανολόγου) τι να κάνει? Δε θα νοιώσει αδικία που το κράτος τον εξισώνει με ένα απόφοιτο ΤΕΙ? Δε θα νοιώσει ότι του κουρελιάζουν το δίπλωμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τι σου αρέσει εσένα να κάνεις. Τι δικαιώματα σου δίνει το ελληνικό κράτος μετράει. Αν δε θες να τα ασκείς πλήρως δεκτό αλλά δε παύει να ισχύει ότι έχεις ΕΔ σε 6 διαφορετικά αντικείμενα (ηλεκτρολόγια, ηλεκτρονική, αρχιτεκτονική Η/Υ, πληροφορική, τηλεπικοινωνίες και μηχανολογία). Το να ασκείς ένα από τα 6 είναι επιλογή σου, αλλά για αυτή σου την επιλογή εμείς να μην ασκούμε ούτε ένα;

 

@lazarosk στο ξαναρώτησα, πες μας στα ελληνικά πως ορίζεις τα ακαδημαϊκά δικαιώματα, γιατί μάλλον όσο ξέρεις από σουαχίλι άλλο τόσο ξέρεις ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

fraafr

 

Αν αλλάξει το σύστημα τότε αυτό θα γίνει Ντόμινο για όλους και θα είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν και ανάκληση των αποφάσεων που θα έχουν εκδοθεί για εμάς .Αλλά συνήθως όταν αλλάζει ένα σύστημα τότε οι αλλαγή γίνετε για την πρώτη γενιά αυτών που θα βγούνε Μηχανικοί από την ημέρα που θα ισχύει αυτό το σύστημα . Αυτή λοιπόν η γενιά θα είναι η γενιά της ενσωμάτωσης των ΤΕΙ με τα ΑΕΙ και όχι για τους Μηχανικούς που είδη έχουν βγει.

Διαφορετικά ότι γίνει θα γίνει Ντόμινο για όλους και θα επηρεάσει όλους αφού το σύστημα θα είναι κοινό για όλους .Διότι αυτά όλα είναι μια αλυσίδα και εμείς είμαστε οι κρίκοι της .

Link to comment
Share on other sites

Θα θελες αγαπητέ. Στην παιδεία υπάρχει πάντα συνέχεια και κάθε τμήμα από το παρελθόν έχει αντιστοιχηθεί με σημερινό.

 

Τελικά θα μας πεις στα ελληνικά τι θα πει ακαδημαικά δικαιώματα; Τόσο καιρό τσαμπουνάς αυτόν το όρο. Πες μας τι σημαίνει σε εμάς τους αδαής...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.