Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

Δε θέλω να συνεχίσω αυτή τη κουβέντα δίχως τέλος. Νομίζω πως βλέπεις τη συζήτηση από ένα εντελώς προσωπικό πρίσμα.

 

Διάβασε σε παρακάλω το παρακάλω thread:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=24681

 

Εγώ το λέω ξεκάθαρα: από δω και πέρα όποιος αποκαλεί το ΤΕΕ συντεχνία, από μένα θα έχει μια αναφορά μηνύματος, είτε θεωρούμαι καρφί ή οτιδήποτε άλλο. όλα έχουν όριο.

 

Δε το κάνω προσωπικό, αλλά μιλάς για την αδικία που σου έχει γίνει με τα ΕΔ και μετά μου λες να κάνω εγώ αδικία με το να υπογράφω περιβαλλοντικές μελέτες. Το συμπέρασμα είναι ένα: ή εγώ παραείμαι αγαθή και κρατώ αυτήν την στάση ή είμαι απλά χαζή... όλοι οι άλλοι είναι έξυπνοι....

 

konst, θα καταλάβεις όταν με το καλό θα τελειώσεις, ότι κανείς δε χρωστάει σε κανέναν... και αν νομίζεις ότι σου χρωστάνε, τότε χάνεις και το δίκιο σου.

 

fraar, το αν εγώ καλά κάνω με τα ΕΔ μου ή όχι, θα το δείξει η όποια πορεία μου. αλλά ξαναλέω: πρέπει να υπάρξει ένα σαφής διαχωρισμός, μια κλίμακωση των ΕΔ ώστε να είναι σαφή διαχώριση μεταξύ ΠΕ και ΤΕ. Μπορεί αυτό που λέω να μην αρέσει, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου, τι να κάνουμε τώρα? Να αλληλοβριστούμε επειδή διαφωνούμε? Όχι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα γίνω κακός αλλά δεν μπορώ να ακούω μπαρούφες

 

προς όλους τους συναδέλφους τ.ε. (ηλεκτρολόγους,μηχανολόγους,έργων υποδομής,...) που λένε ότι δεν ζητάμε τα ίδια δικαιώματα ("εξίσωση") με συναδέλφους π.ε αλλά μόνο τα δικαιώματα που πηγάζουν από το πρόγραμμα σπουδών μας

 

μπούρδες σας ακυρώνει με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ.

 

"η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ ζήτησε με έγγραφο της προς όλους τους προϊσταμένους των Τμημάτων Τ.Ε.Ι ειδικοτήτων Πολιτικών Δομικών Έργων, Πολιτικών Έργων υποδομής να ενημερώσουν την ηγεσία του ΥΠ.Ε.Κ.Α. και του Υπουργείου Παιδείας ότι οι εν λόγω πτυχιούχοι με βάση τα προγράμματα σπουδών τους διαθέτουν τις απαραίτητες γνώσεις για την εκπόνηση εξαρτημένων τοπογραφικών διαγραμμάτων.

 

Γραφείο Τύπου Ε.Ε.Τ.Ε.Μ."

 

με την ίδια λογική αύριο θα ζητήσει δικαίωμα σε αντισεισμικό πολυόροφου και πάει λέγοντας για ηλεκτρολογικά,μηχανολογικά..

 

και ερωτώ αυτό είναι ή όχι "εξίσωση"?

 

αυτά απλά για να επανερχόμαστε στην τάξη

όλα για την εξίσωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων γίνεται

και δεν ακούω τίποτα παραπέρα

 

τέλος έχω να πω ότι επειδή πιστεύω πολύ στην μετέπειτα πορεία των συναδέλφων, το πόσο θα ασχοληθείς,διαβάσεις με ένα αντικείμενο θα σε κάνει καλό μηχανικό και όχι ο τίτλος

δεν θεωρώ δηλαδή περισσότερο συνάδελφο έναν π.ε. από έναν τ.ε.

 

άρα κόψτε την κλάψα και δείτε τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά

Link to comment
Share on other sites

δεν αλληλοβριστήκαμε, ο καθένας έχει την άποψή του, άσχετα πως δεν καταλήγουμε κάπου.

Για να υπάρξει διαχωρισμός ή κλιμάκωση, θα πρέπει να μιλάμε στην ίδια βάση. Ιδια βάση δεν υπάρχει άρα εκεί "κολλάει" το θέμα μας.

Για το ΤΕΕ το έκοψα, αν δεις τα τελευταία μηνύματα δεν έχω αναφέρει την λέξη συντεχνία, του πάει καλύτερα το "παράγκα", είναι και της μόδας.

Αλήθεια ο συνάδελφος που σηκώνει το λάβαρο του ΤΕΕ, θα ήθελα να τον ρωτήσω το εξής : εάν δεν ήταν υποχρεωτική η εγγραφή σας εκεί, εάν δεν σας έδινε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, πόσοι θα είσαστε γραμμένοι ?? Το ξέρει και το ίδιο γι αυτό προσπαθεί με νύχια και με δόντια να μην χάσει τον έλεγχο.

Λέγετε επιμελητήριο και ο σκοπός του είναι κοινωνικός-επαγγελματικός κι όχι συλλογικός. Δεν μπορεί να εκμεταλλεύεται την θέση του για καθαρά συνδικαλιστικούς σκοπούς εις βάρος μερίδας πολιτών, που το πληρώνουν κι από πάνω. Καταπατάει κάθε αρχή δικαίου οπότε έχω δικαίωμα να του συμπεριφέρομαι ανάλογα.

Για εμάς που δεν είναι υποχρεωτική η ΕΕΤΕΜ, βλέπεις είναι μικρομάγαζο, περνάμε απ 'έξω και τις ρίχνουμε μούντζες, δεν την έχουμε ανάγκη, @@@τά τα κάνουμε και μόνοι μας. Δεν χρειάζεται να την βρίσετε εσείς, φτάνει όσα ακούει από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

φτάνει πια να αποκαλείτε εμάς κλαψιάρηδες και γκρινιάρηδες όσο κλαίγεται ένας τε άλλο τόσο κλαίγεται και ο πε..δεν βρίσκω καμία διαφορά..επαναλαμβάνω ότι σπουδάζοντας 4 χρόνια ηλεκτρονική θεωρώ τον εαυτό μου πολύ καλύτερο ηλεκτρονικό μηχανικό από έναν πε ηλεκτρολόγο μηχανολόγο πολιτικό το ίδιο και για τους ηλεκτρολόγους τε τους θεωρώ πολύ καλύτερους ηλεκτρολόγους μηχανικούς από έναν πε πολιτικό μηχανολόγο αντίστοιχα και τα υπόλοιπα τμήματα...αυτή είναι η πραγματική αλήθεια που κυκλοφορεί σε όλο το κόσμο εκτός από την δικιά μας χώρα....έχοντας πραγματικά ένα εξωγήινο μοντέλο εκπαίδευσης

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΕΜ ειναι για τα μπάζα.(Η πιο ηπια έκφραση που σκέφτηκα).

Αντι να ασχοληθεί με τα εξαρτημένα τοπογραφικά και τους τοπογραφους τ.ε

αναφέρει μόνο τους πολ.μηχ τ.ε. Ξεφτίλες.

Οσον αφορά την μη δημοσίευση της γνωμοδότησης κρύβεται πίσω απο το δάκτυλο της. Οι αστείοι.

Θεωρώ ότι αφού εγώ μπόρεσα και μου την διάβασαν (δεν μου την έδωσαν), την έχουν και αυτοί.

Αλήθεια γιατί υπάρχουν? Τι έχουν κάνει? Γιατί τους πληρώνουμε?

Κατα την γνώμη μου,

Ενας φορέας ΤΕΕ, εξετάσεις για άσκηση επαγγέλματος η ΕΕΤΕΜ κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για το ΤΕΕ το έκοψα, αν δεις τα τελευταία μηνύματα δεν έχω αναφέρει την λέξη συντεχνία, του πάει καλύτερα το "παράγκα", είναι και της μόδας.

 

Και ο χαρακτηρισμός "παραγκα" κακόβουλος είναι. Δικαίωμα να κρίνουμε το ΤΕΕ το έχουμε μόνοι εμείς που είμαστε μέλη του. Εγώ προσβάλλομαι προσωπικά όταν κάποιος με θεωρεί μέλος μιας παράγκας. (και ναι, σε αυτό το θέμα, εδώ και ένα μήνα, είμαι εύθικτη...)

 

konst, κράτα και μια πισινή σε αυτά που πιστεύεις. δε έχεις συγκριθεί ακόμα στην πράξη με ένα μηχανικό ΠΕ για να δεις αν είσαι καλύτερος ή όχι από αυτόν. Μπορεί να είσαι, μπορεί και να μην είσαι. Στο λέω γτ μπορεί μετά οι "σφαλιάρες" που θα φας μετά να σε πονέσουν.

Link to comment
Share on other sites

κι η ΕΕΤΕΜ για εκλογές πάει, οπότε πετάει βεγγαλικά κι ότι "κάτσει"

επειδή δεν σκέφτηκε ποτέ της το συμφέρον των μελών της, γι αυτό είμαστε μόνοι μας στον αγώνα μας. Εχει κάνει μεγάλα λάθη που έχουν αντίκτυπο σ' εμάς, τόσα χρόνια είχε τις ευκαιρίες της αλλά τις σπαταλούσε στο να κρατά το δικό της λάβαρο. Το μόνο ελαφρυντικό είναι ότι είναι ένας σύλλογος και τίποτα παραπάνω.

@spgirl κανένας στο απυρόβλητο, κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. Όπως θα συμπεριφέρεται έτσι θα του αποδίδουμε. Δικαίωμα κρίσης έχουμε όλοι μας, αν δεν θέλετε να την ακούτε, υπάρχει τρόπος...

Link to comment
Share on other sites

Και ο χαρακτηρισμός "παραγκα" κακόβουλος είναι. Δικαίωμα να κρίνουμε το ΤΕΕ το έχουμε μόνοι εμείς που είμαστε μέλη του. Εγώ προσβάλλομαι προσωπικά όταν κάποιος με θεωρεί μέλος μιας παράγκας. (και ναι, σε αυτό το θέμα, εδώ και ένα μήνα, είμαι εύθικτη...)

 

Κάνεις λάθος. Το πληρώνουμε αδρά το ΤΕΕ 2% + 3% ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ επί όλων των αμοιβών, δίχως καμία ανταπόδοση, έτσι νταβατζιλίκι. Οπότε έχουμε κάθε δικαίωμα να το κρίνουμε και βέβαια όχι για μόνο αυτό, υπάρχουν τόσα άλλα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@spgirl

 

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B1&dq=

 

συντεχνία η [sindexnía] Ο25 : 1.επαγγελματική οργάνωση κλειστή και αυτοδιοικούμενη, που αναπτύχθηκε στη Δυτική Ευρώπη κατά το Mεσαίωνα. || καταχρηστικά, για επαγγελματική οργάνωση. 2. (μειωτ.) οργανωμένη ομάδα με κοινά, επαγγελματικά κυρίως συμφέροντα, που επιδιώκει συστηματικά την εξυπηρέτησή τους, με έναν τρόπο που έρχεται σε αντίθεση με το δημόσιο αίσθημα: H ~ των γιατρών / των μηχανικών / των ποιητών / των καλλιτεχνών. [λόγ. < ελνστ. συντεχνία]

 

Να κάνεις αναφορά και στο site...

Link to comment
Share on other sites

spgirl φυσικά και κρατάω πισινή όπως λες αλλά λέγοντας αυτά που είπα αναφερόμουν στο γενικό σύνολο των τε..για τον εαυτό μου τώρα τυγχάνει να είμαι τελειομανής και επιβάλλω στον εαυτό μου να είμαι καλός σε ότι ασχολούμαι έτσι και με την σχολή μου επομένως απαιτώ να έχω την όλη αξιοπρέπεια που μου αρμόζει.Με θίγει λοιπόν όταν αποκαλείς τους τε γκρινιάρηδες γιατί αυτόματα ο όρος αυτός αναφέρεται και σε μένα..Η άποψη μου δεν αλλάζει και είναι μια-σπουδάζοντας 4 ολόκληρα χρόνια ηλεκτρονική και μόνο ηλεκτρονική άμεσα με κάνει να είμαι γνώστης αυτής της επιστήμης δεν ζητάω τίποτα παραπάνω αλλά φυσικά τίποτα λιγότερο ούτε εσύ αλλά ούτε κανείς άλλος μπορεί να μειώνει τις δικές μου γνώσεις πάνω στην επιστήμη της ηλεκτρονικής,το ίδιο ισχύει για όλους τους τε..Σπουδάζουμε 4 ΧΡΟΝΙΑ ένα αντικείμενο επομένως είμαστε γνώστες αυτού και δεν έχει το δικαίωμα κανένας πε να το κατακρίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.