Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού που δεν κατατίθεται σε πολεοδομία


Recommended Posts

Ανεπισημα (αλλα απο πολυ επισημο ατομο) σε συντομο χρονικο διαστημα προβλεπεται να γινει αυτο ακριβως που λες.. Για καθε συμβολαιογραφικη πραξη που απαιτειται τοπογραφικο θα πρεπει να υπαρχει και κωδικος ΤΕΕ..

 

Παντως προσωπικα θεωρω την προσωπικη ευθυνη ως πρωτο στοχο ολων απεναντι στους διαφορους που μας καταπατουν τα δικαιωματα μας..

 

Παραδειγμα που συζηταμε σε αλλο θεμα το φυσικο αεριο και ο τροπος τιμολογησης.. Αν δεν αντιδρασει κανεις τοτε δεν προκειται να πει κανενας "αχ, ημαστε ακριβοι, ας κοψουμε κατι." Και ποσα ακομα.. Απο μικρη κοινωνια ειμαι κι εγω και καταλαβαινω πως σκεφτηκε ο παθων στο παραδειγμα αυτο.. Απλα δεν μπορει αυτο να αποτελει δικαιολογια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωδικός πληρωμής ΤΕΕ - κάτι είναι και αυτό... αλλά και πάλι αν κάποιοι μηχανικοί για να μη χάσουν τον πελάτη "ξεφτιλίζουν" την δουλεία και την αμοιβή τους (π.χ. προς πελάτη - πλήρωσε ΦΠΑ και κρατήσεις και δώσε και κάτι για τον κόπο μου!!!) τότε δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα.

 

Πρέπει μέσα από ΤΕΕ, ΠΣΔΑΤΜ και τοπικούς συλλόγους να γίνει ενημέρωση αλλά προπάντων να καταλάβουμε όλοι ότι η αμοιβή μας πρέπει να ανταποκρίνεται στην μόρφωσή μας, την ευθύνη που αναλαμβάνουμε, την λύση που προτείνουμε. 'Ξεφτιλίζοντας" την αμοιβή μας ξεφτιλίζουμε τον εαυτό μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πραγματικα δε μπορω να καταλαβω πως τη βγαζει καποιος οταν παιρνει 150 ευρω για τοπογραφικο....

Απορρω....ποσα τοπογραφικα πρεπει να κανει για να ζησει το μηνα του..

Ειναι θεμα παιδειας....και δυστυχως στην Ελλαδα πασχουμαι.

Το να κανει καποιο κωδικο το ΤΕΕ δε διορθωνει την κατασταση.....το θεμα ειναι να ενωθει ο κλαδος και να λειτουργει σαν μια γροθια....με ενιαια τιμολογια που θα τα σεβονται ολοι.

 

Ωραιο θα μου πειτε ακουγεται αυτο αλλα πως θα γινει!!!

Link to comment
Share on other sites

150ε είναι καλά, εδώ μιλάμε για 90 και 80 ευρώ το τοπογραφικό, ούτε παζάρι να κάναμε. Δεν ξέρω τι και πως αλλά αυτό το πρόβλημα πρέπει να διορθωθεί γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μονο στα τοπογραφικα βλεπετε τετοια "χαζα" αυτοκαταστροφικα???

Εκπτωση 20 και 30% στην ελαχιστη αμοιβη δεν εχετε ακουσει ποτε δηλαδη???

Και να πω οτι μεχρι προσφατα δεν υπηρχανε δουλειες να πω αντε..

Αλλα οταν ενας κανει την κακη αρχη, ολα πανε κατα δια...λου

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτηση με συναδέλφους στον σύλλογο κατάλαβα ότι είναι λογικό και επιβάλλεται μια έκπτωση 20-30% για να "πάρεις την δουλειά αλλιώς θα πεινάσεις".

Από την άλλη υπάρχουν υποψήφιοι πελάτες που κάνουν έρευνα αγοράς και καταλήγουν στον μηχανικό που θα ζητήσει 200 € λιγότερα.

Μάλλον υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κανένας δικηγόρος δεν κάνει έκπτωση για παράσταση σε συμβόλαια.

Ακόμα κανένας γιατρός για επίσκεψη στο ιατρείο του δεν χρεώνει λιγότερα από το ποσό που ορίζουν τα ασφαλιστικά ταμεία, το αντίθετο θα έλεγα.

Ο μηχανικός δεν είναι υπεργολάβος για να δίνει προσφορές!

Δηλαδή οι ιατροί και δικηγόροι είναι περισσότερο "επιστήμονες" από εμάς;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο πελατης καλα κανει αφου πιστευει οτι θα βρει πιο φθηνα και κανει ερευνα αγορας.

Κι εμεις οτι αγοραζουμε κοιταμε πρωτα που θα το βρουμε πιο φθηνα.

 

Εγω απλα θα προτεινα, κυριως σε επαρχια οπου οι μηχανικοι που δουλευουν ειναι λιγοτερη, να βρεθουν μεταξυ τους και να φτιαξουν ενα ειδος καρτελ ωστε να μπορουν να κρατησουν τις τιμες.

 

Δεν ειναι παρανομο και μπορει να γινει σε πολεις που δουλευουν μεχρι 20 μηχανικοι.

 

Τωρα για μεγαλυτερες πολεις πρεπει να γινει κατι μεσο καποιου συλογου, και παλι καποιοι θα βρεθουν να κανουν το δικο τους παλι.

Link to comment
Share on other sites

Το "καρτέλ" ακούγεται κάπως...

Το να ζητούμε την ελάχιστη νόμιμη αμοιβή είναι το αυτονόητο που πρέπει όλοι μας να κάνουμε.

Αν όμως όλοι ζητούσαμε την ίδια αυτή αμοιβή τότε προφανώς κάποιοι συνάδελφοι οι οποίοι είτε δεν έχουν τον πιο σύγχρονο εξοπλισμό, είτε δεν έχουν τις κατάλληλες δημόσιες σχέσεις για να πουλούν τη δουλειά τους, είτε γιατί δεν έχουν τις γνώσεις που έχουν άλλοι, είτε για κάποιο άλλο λόγο, δε θα είχαν καθόλου πελατεία. Για να αποκτήσουν πελατεία θα ρίξουν τις αμοιβές και θα απευθυνθούν στον πελάτη εκείνον που είτε κρίνει μόνο με το κόστος της υπηρεσίας που αγοράζει, είτε κρίνει ότι ο λόγος κόστος/ποιότητα είναι ο καλύτερος δυνατόν χωρίς να πέφτει κάτω από ένα ελάχιστο όριο όσο αφορά την ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.