Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού που δεν κατατίθεται σε πολεοδομία


Recommended Posts

Οι σοβαροί αγρονόμοι τοπογράφοι μηχανικοί που γνωρίζω (Αθήνα) δεν στήνουν όργανο για κάτω απο 500 ευρώπουλα. Αυτά για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι οπως παει με αυτα που διαβαζω, τα τοπογραφικα σε λιγο καιρο θα γινονται τσαμπα και με copy paste. Εμ ο πελατης θελει φτηνα να γινει η δουλεια. Δεν τον νοιαζει να γινει η δουλεια σωστα.

Εχετε δει την ταινια "πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης"; Ο Βέγγος κάνει το φωτογράφο και ένας πελάτης έρχεται να πάρει τις φωτογραφίες του

 

Θανάσης Βέγγος: Δε μου λέτε κύριέ μου, μόνος σας είχατε φωτογραφηθεί;

Ερρίκος Κονταρίνης: Μόνος.

Θανάσης Βέγγος: Ώ ρε, να πάρει η ευχή. Δεν έχω κανένα μονάχο του σήμερα! Μόνος σας είπατε ε;

Ερρίκος Κονταρίνης: Μάλιστα κύριε, μόνος.

Θανάσης Βέγγος: Κακό αυτό. Αν ήσαστε δυο τρεις θα ξεμπερδεύατε εύκολα. Έχω πολλές, καταλάβατε;... Α, να ένας μόνος του! Βέβαια, αυτός είναι!

Ερρίκος Κονταρίνης: Τι ΄ν΄ αυτό;

Θανάσης Βέγγος: Η φωτογραφία σας.

Ερρίκος Κονταρίνης: Αυτός είμ΄ εγώ; Έτσι ειμ΄ εγώ;

Θανάσης Βέγγος: Έτσι και χειρότερα!

 

Ερρίκος Κονταρίνης: Στάσου ρε φίλε, κοροιδευόμαστε τώρα; Η μύτη πως είν΄ έτσι;

Θανάσης Βέγγος: Τι έχει η μύτη;

Ερρίκος Κονταρίνης: Μεγάλη!

Θανάσης Βέγγος: Ε, φαίνεται θα κουνήθηκε!

Ερρίκος Κονταρίνης: Κουνήθηκε η μύτη μου μονάχη της; ... Κι έπειτα για στάσου... Εδώ στην άκρη, υπάρχει και μια άλλη μύτη!

Θανάσης Βέγγος: Αυτή ειν΄ δική μου!

Ερρίκος Κονταρίνης: Και τι δουλειά έχει η μύτη η δική σου στη φωτογραφία τη δική μου;

Θανάσης Βέγγος: Φαίνεται την ώρα που έσκυβα την πήρε ο φακός...

Ερρίκος Κονταρίνης: Τι θα την κάνω τώρα τη μύτη αυτή;

Θανάσης Βέγγος: Ε, κράτα τη τώρα, δεν ειν΄ τίποτα σπουδαίο πράμα. Μια μύτη είναι δεν ειν΄ τίποτ΄ άλλο!Ο νοων νοειτο :!:

 

Στη τελικη ο καθενας επιλεγει πως θα δουλευει, ποσα θα παιρνει και οπως στρωσει θα κοιμηθει

 

(btw το θεμα ειναι κατα λαθος αναρτημενο στους αρχιτεκτονες)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μηπως ειναι πολυ λιγα αυτα τα χρηματα που ακουμε τι 80 και 150 ευρω για ενα τοπογραφικο?μονο η βενζινη-ο καφες και ενα τοστ που θα φας θελεις 20-30 ευρω!!ελεος δηλαδη!!αααα και μην ξεχνιομαστε οτι αυτες τις τιμες εμεις τις καθοριζουμε ε?για αυτο προσοχη εξαλλου επιστημονες ειμαστε και εχουμε ξοδεψει 5-6-7-8-9 χρονια απο την ζωη μας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μηπως ειναι πολυ λιγα αυτα τα χρηματα που ακουμε τι 80 και 150 ευρω για ενα τοπογραφικο?μονο η βενζινη-ο καφες και ενα τοστ που θα φας θελεις 20-30 ευρω!!ελεος δηλαδη!!αααα και μην ξεχνιομαστε οτι αυτες τις τιμες εμεις τις καθοριζουμε ε?για αυτο προσοχη εξαλλου επιστημονες ειμαστε και εχουμε ξοδεψει 5-6-7-8-9 χρονια απο την ζωη μας.

 

Αυτό πιστεύω κ εγώ! Υπάρχουν άλλοι που για να πάρουν κάποια δουλεία ρίχνουν τις τιμές υπερβολικά χαμηλά με αποτέλεσμα να έχουμε αυτές οι διακυμάνσεις. Όμως πρέπει να μπουν κάποια περιθώρια. Πάλι καλά που υπάρχει αυτό το site και έτσι ανταλλάσουμε απόψεις :!:

Link to comment
Share on other sites

giannisp :

για αυτο προσοχη εξαλλου επιστημονες ειμαστε και εχουμε ξοδεψει 5-6-7-8-9 χρονια απο την ζωη μας.

Λες ο ιδιοκτήτης να ενδιαφέρεται γι'αυτό ; :(

Γι'αυτόν δεν σημαίνει τίποτα . Ξέρεις τι λέει ; Ε , να ήρθε ένας νοματέος με ένα παλούκι και ένας άλλος του έβγαζε φωτογραφίες με μία μηχανή επάνω σε τρίποδα .

Αν μάλιστα πας με GPS , τότε θα πουν ότι "αυτό το κάνουν και οι ίδιοι" ... Άστα να πάνε ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχουν και συνάδελφοι πια που ερχονται και σου παίρνουν την δουλειά τάζοντας στον ιδιοκτήτη τζάμπα επίβλεψη!!!!! Εκεί έχουμε φτάσει πιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.