Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είσοδος υπόγειο parking


Recommended Posts

Σε μια μονοκατοικία θέλω να βγάλω δύο θέσεις στάθμευσης στο υπόγειο. Οι θέσεις θα είναι δίπλα-δίπλα. Πόσο μπορεί να είναι το μέγιστο άνοιγμα της εισόδου του παρκινγκ; Μπορώ να βγάλω δύο πόρτες (μια για την κάθε θέση) ή η είσοδος πρέπει να είναι μία και να γίνονται ελιγμοί για να παρκάρουν στις θέσεις; Το ακίνητο έίναι εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να υπάρχει περιορισμός στο μέγιστο άνοιγμα πόρτας γκαράζ για υπόγειο παρκινγκ. (ελάχιστο υπάρχει)

 

Εκτός αν το παρακάνεις... και προσπαθήσεις με αυτό τον τρόπο έμμεσα να μετατρέψεις στην πράξη το υπόγειο σε καλά φυσικά φωτιζόμενο χώρο (για διαμερισματάκι κλπ), οπότε πρέπει να δεις το θέμα στάθμεων του υπογείου σου

Link to comment
Share on other sites

Με το άρθρο 10 του Π.Δ. 111/2004 (ΦΕΚ 76/Α/05.03.2004) ορίζεται: "Το άθροισμα των ανοιγμάτων εισόδων-εξόδων των χώρων στάθμευσης σε κάθε πρόσωπο του οικοπέδου, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ του μήκους του προσώπου, το οποίο πάντως δύναται να φθάνει τα 6μ. εάν το προκύπτον άθροισμα είναι μικρότερο από τον αριθμό αυτόν."

Εαν δε καλύπτεσαι, χρησιμοποιείς μία είσοδο-έξοδο στο οικόπεδο και μετά χωρίζεται για πρόσβαση στα 2 γκαράζ. Τότε ο μόνος περιορισμός σου είναι η τήρηση του ποσοστού φύτευσης του ακάλυπτου.

 

Επίσης μην αγνοήσεις τα μεγάλα ανοίγματα στη στατική σου μελέτη διότι σύμφωνα με τον ΕΚΩΣ2000: "Εάν το συνολικό μήκος τοιχωμάτων υπογείου είναι μεγαλύτερο από 80%του μήκους της περιμέτρου του κτιρίου τότε το υπόγειο θεωρείται όροφος παγιωμένος δηλ. με πρακτικώς μηδενική σχετική μετατόπιση υπό οριζόντια φορτία."

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτός σχεδίου οπότε δεν έχω πρόβλημα με φύτευση. Στο οικόπεδο θα μπώ απο μία είσοδο και με διάδρομο θα πάει στην είσοδο του υπογείου. Εκεί επειδή θέλω 2 θέσεις διπλα-διπλα και δεν έχω περιθώριο να κάνω μανούβρες εντός κτηρίου, θέλω μια γκαραζόπορτα 4-4,5μ για να μπαίνουν απευθείας. Με όσα λέτε φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζε 2.5μ για καθε αμαξι..

Αρα συνολο 5μ εισαι οκ...

Οι γκαραζοποτρες βγαινουν μεχρι 15μ..!!!

5μ ανοιγμα σε δοκο ειναι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι τα 5μ δεν θα χαλασουν το 80% της περιμετρου..εκτος αν ειναι σχετικα μικρη η κατοψη...(αληθεια τα παραθυρο μετρανε???)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρουμε αν θα το χαλάσουν καθώς δεν έχουμε γνώση της κάτοψης.

 

Όσο για το τι θεωρεί ανοίγματα ο Κανονισμός δεν το αναλύει και δεν το συγκεκριμενοποιεί.

Αν με ρωτάς προσωπικά, τα λαμβάνω υπόψη όλα, με μήκος όσο το μήκος τους, είτε είναι παράθυρο είτε πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οτι ειναι ασαφες..

Αλλα πχ σε ανοιγμα 5μ με παραθυρο 2μ στο κεντρο...εεε δεν χαλασε και ο κοσμος..

Εχει αλλη μια παραμετρο για τα ανοιγματα ο ΕΑΚ...σαν ποσοστο επιφανειας?? Θα το κοιταξω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.