Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση τοπογραφικού


Recommended Posts

Γεια σας,

 

είμαι νέος μηχανικός και μόλις μου ζητήθηκε να εκδόσω τοπογραφικό διάγραμμα για αποδοχή κληρονομιάς.

 

Ο ιδιοκτήτης το χρειάζεται άμεσα. Είναι απαραίτητο να αναγράφω πάνω αρτιότητα και οικοδομησιμότητα;

 

Σε περιπτωσή διαφωνίας των κληρονόμων έχω καμιά νομική ευθύνη; (Άσχετως του ότι το τοπογραφικό γίνεται καθ' υπόδειξη του ιδιοκτήτη)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τα τοπογραφικά δεν είναι πίτσα που την βάζουμε στο φούρνο και σε 10 λεπτά είναι έτοιμη!!! θέλουν μεγάλη προσοχή και πολύ ψάξιμο για να μην πέσεις σε καμιά λούμπα!!! και φυσικά μπορείς να έχεις κυρώσεις και ειδικά σε περιπτώσεις διφωνιών πρέπει να είσαι δέκα φορές προσεκτικότερος!!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Settler

1. αναζήτησε στο φόρουμ τις προδιαγραφές σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων

2.κάνε λεπτομερή αποτύπωση και σωστή απόδοση

3.συγκέντρωσε όλα τα στοιχεία για την περιοχή (οροι δόμησης,χρήσεις,χάρτες,διαγράμμτα κλπ)

4.Συνεργάσου με κάποιο συνάδελφο που δραστηριοποιείται στην περιοχή

αυτά για αρχή και τα ξαναλέμε

με το φόβο των κυρώσεων δεν μπορείς να ζείς και να δουλεύεις

προσοχή,σοβαρότητα και επαγγελματική ευαισθησία-ευσεινηδησία και προχώρα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το ότι τα όρια υπεδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη, δεν σημαίνει ότι τα όρια που σου έδειξε είναι τα όρια της πραγματικής του ιδιοκτησίας. Σημαίνει ότι τα όρια που σου έδειξε, αποτυπώθηκαν στο ΤΔ. και αυτό υπογράφει. Αν δηλαδή σου υποδείκνυε τα όρια της Ακρόπολης και σου υπέγραφε την δήλωση ιδιοκτήτη, εσύ θα ήσουν καλυμμένος?

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης το χρειάζεται άμεσα.

άμα το ακούω αυτό τρελαίνομαι....ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!! ένας άγραφος κανόνας είναι μιά βδομάδα- 10 μέρες και πάλι υπό νορμάλ καταστάσεις....αντε...

προκαταβολή πήρες? τιμή συμφώνησες? γιατί μετά θα περιμένεις εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωσή διαφωνίας των κληρονόμων έχω καμιά νομική ευθύνη; (Άσχετως του ότι το τοπογραφικό γίνεται καθ' υπόδειξη του ιδιοκτήτη)

 

Δεν ισχύει αυτό προφανώς έτσι;

Τα όρια υποδεικνύονται από τον ιδιοκτήτη όταν εσύ βεβαιώνεις ότι βρίσκεται εκτός σχεδίου, εκτός διανομών, εκτός κτηματολογίου κλπ κλπ

 

Αν το τοπογραφικό ήταν ένα μέτρημα και η εύρεση του εμβαδού καθ' υπόδειξη του ιδιοκτήτη θα αρκούσαν οι γνώσεις γυμνασίου για το "εκδώσει" κάποιος

 

ΥΓ Η λέξη "εκδώσει" παραπάνω είναι σε εισαγωγικά διότι δεν είναι δόκιμη για την σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων. Το τοπογραφικό είναι "μελέτη" και ταιριάζουν περισσότερο οι λέξεις "εκπονώ" ή "συντάσσω".

Όλα τα παραπάνω εντελώς φιλικά διότι στην αρχή όλοι είμασταν "Κούρδοι"...;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι νεος ΜΧ καλυτερα συμβουλεψου καποιον συναδελφο που δραστηριοποιειται στη περιοχη. Διαφορετικα δυσκολα θα βγαλεις ακρη κ δη σε μια βδομαδα.

Δεν ειναι τραγικα/δυσκολα τα πραγματα αλλα αν δεν εχεις ξανακανει τοπογραφικο κ δε γνωριζεις καποιες σημαντικες εννοιες, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κανεις λαθος.

 

Οπως λεει κ ο Γιαννης απο πανω το τοπογραφικο δεν ειναι μονο αποτυπωση του τετραγωνου κ ευρεση του εμβαδου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το μέτρημα είναι το τελευταίο πράγμα. Το πιο σπουδαίο πράγμα στο τοπογραφικό είναι ´το προσκλητήριο για το εισαγγελέα ´ δηλαδή η 651/77

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στη συμβολαιογράφο και μου είπε ότι δεν χρειάζεται τον 651/77. Μετά πήγα σε έναν τοπογράφο και μου είπε ότι επι της ουσίας δεν ζητάει τοπογραφικό αλλά ένα σχέδιο υπογεγραμμένο από μένα...

 

Στέκει ή να πάω αλλού;

Link to comment
Share on other sites

όσοι διαβάσατε τις αρχικές σκέψεις έχει καλώς..οι υπόλοιποι σίγουρα θα μας ξαναδοθεί η ευκαιρία... να στε σίγουροι έτσι όπως πάμε...δε ξέρω αν φταίει το ΔΝΤ, οι αεροψεκασμοί...στον ενδιαφερόμενο θα στείλω πμ για λόγους δεοντολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.