Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθέμιτος ανταγωνισμός σε ελ. επαγγελματίες από Δ.Υ.


DELKOS82

Recommended Posts

Συνάδελφε συγχαρητήρια για τις καλές επιδώσεις σου! Σου εύχομαι και σαν μηχανικός τα ανάλογα!!! Στην περίπτωσή σου υπάρχει θέμα σοβαρό αλλά εξήγησε μας λίγο αναλυτικότερα το πρόβλημα σου, ο τοπογράφος ΤΕ σου δημιουργεί το πρόβλημα ή υπάλληλοι της πολεοδομίας οι οποίοι κάνουν τις δουλείες απέξω; Πάντως αν πραγματικά σε ενδιαφέρει έχω βρει και όνομα για το σύλλογο!

Link to comment
Share on other sites

Keyser, η παρανομία είναι ότι ο Δημόσιος Υπαλληλος ενεργεί και ως ελ. επαγγελματίας ενώ υπάρχει ασυμβίβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στο θέμα αυτό δεν έγινα ιδιαίτερα αντιληπτός.

Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα με τον τοπογράφο οποιαδήποτε σχολής που είναι νόμιμα ελεύθερος επαγγελματίας και ας κάνει οποιαδήποτε έκπτωση (η ποιότητα δουλειάς που προσφέρουμε κρίνεται). Αλλά ανέφερα την περίπτωση του τοπογράφου ΤΕ που δουλεύει στη πολεοδομία και ταυτόχρονα διατηρεί και γραφείο σαν παράδειγμα. Που δίνει τα στατικά σε κάποιον άλλο μέσα στη Πολεοδομία και τους τα υπογράφει κάποιος άλλος "ανεύθυνος" μηχανικός για κάποια "ανταλλάγματα" (κατακριτέος και αυτός).

Ακούω προτάσεις για την "ομάδα"!!!

Link to comment
Share on other sites

Keyser, η παρανομία είναι ότι ο Δημόσιος Υπαλληλος ενεργεί και ως ελ. επαγγελματίας ενώ υπάρχει ασυμβίβαστο.

 

spgirl,εγώ σχολίασα ΜΕΡΟΣ του post του topic starter,αυτό το πέρασα στο ντούκου γιατί θεώρησα λίγο άσκοπο να πω το αυτονόητο,ότι το καταγγέλω δηλαδή...

 

Μάλλον στο θέμα αυτό δεν έγινα ιδιαίτερα αντιληπτός.

Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα με τον τοπογράφο οποιαδήποτε σχολής που είναι νόμιμα ελεύθερος επαγγελματίας και ας κάνει οποιαδήποτε έκπτωση (η ποιότητα δουλειάς που προσφέρουμε κρίνεται). Αλλά ανέφερα την περίπτωση του τοπογράφου ΤΕ που δουλεύει στη πολεοδομία και ταυτόχρονα διατηρεί και γραφείο σαν παράδειγμα. Που δίνει τα στατικά σε κάποιον άλλο μέσα στη Πολεοδομία και τους τα υπογράφει κάποιος άλλος "ανεύθυνος" μηχανικός για κάποια "ανταλλάγματα" (κατακριτέος και αυτός).

Ακούω προτάσεις για την "ομάδα"!!!

 

Τώρα τα έβαλες στη θέση τους...παίρνω πίσω λοιπόν όσα είπα (και με συγχωρείς πολύ) ΕΚΤΟΣ από όσα έγραψα στον χρήστη "tpanag"...

 

Κατά τ'άλλα,μην περιμένεις "συγκεντρώσεις",ότι είναι να γίνει (δυστυχώς) μόνος σου πρέπει να το κάνεις...

Σ'το λέω γιατί η ιδέα σου αυτή,μου θυμίζει μια απόπειρα μηχανικών Τ.Ε. να αφυπνίσουν τον κλάδο τους και μάλιστα με πολύ πιο οργανωμένο τρόπο (ιστοσελίδα,συναντήσεις κ.α.) η οποία δυστυχώς έπεσε στο κενό για ένα σωρό λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Keyser, δλδ πήρες φωτιά μόνο και μόνο επειδή ο άνθρωπος δήλωσε αριστούχος του ΕΜΠ? Πρέπει να ντρέπεται γι αυτό?

 

(Τελικά, είναι μεταδοτικό και μαλλον ξεχωριστό μάθημα στο 1ο έτος, δεν εξηγιέται αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δεν ψάχνω για "πελάτες" στο forum tpanag,για να αναφέρω επακριβώς τις σπουδές μου και την επαγγελματική μου δραστηριότητα...

 

Μου είναι αδιάφορο το τι "ψάχνεις", το τι ζητάς και το τι θέλεις. Ο υπ'αριθμ. 11 από τους Κ.Σ. τους οποίους αποδέχτηκες αυτομάτως με την εγγραφή σου ως μέλος στο φόρουμ (http://www.michanikos.gr/misc.php?do=showrules) ρητά αναφέρει ότι πρέπει να συμπληρώσεις την ειδικότητά σου. Ειδικότητα "φοιτητής" δεν υφίσταται. "Ιδιότητα" ίσως. Σε έχω ήδη αναφέρει στους συντονιστές.

 

 

Keyser, η παρανομία είναι ότι ο Δημόσιος Υπαλληλος ενεργεί και ως ελ. επαγγελματίας ενώ υπάρχει ασυμβίβαστο.

 

Δεν είναι δυνατό να συμβαίνει αυτό spgirl επειδή όπως λες υπάρχει ασυμβίβαστο (όχι πάντα -στη συντριπιτκή πλειοψηφία- αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτές οι -νόμιμες- εξαιρέσεις). Κάποιοι κακοί "συνάδελφοι" ελ. επαγγελματίες, που δε σέβονται το επάγγελμά τους, τις σπουδές τους και τους συναδέλφους τους, τους δανείζουν τις σφραγίδες τους. Οι ίδιοι ίσως κακοί συνάδελφοι που κόβουν "αβέρτα" αποδείξεις σε άλλους ελ. επαγγελματίες ώστε οι δεύτεροι να μπορούν να γλυτώσουν φόρο, σκάβωντας τελικά το λάκο τους οι ίδιοι χωρίς να το καταλαβαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν έπιασες ότι η περιπτωση που μίλησε ο συνάδελφος αφορά κάποιον Τοπογραφο Τ.Ε (υποθέτω εξου και τα ΤΕ που πεβαλε).

 

Φυσικά θα μπορούσε να γράψει γενικά για ΔΥ Μηχανικό απλά στην ροή του γραπτού έγραψε λίγο πιο εστιασμένα στην περίπτωση του.

 

Τωρα αν έχεις κάποιο πρόβλημα που τελειώνεις ΤΕ και όχι ΠΕ υπάρχει και η λύση να δώσεις εξετασεις ΚΑΙ για ΠΕ.

Γιατι κανείς άλλος δεν ασχολήθηκε με τον τίτλο του ΔΥ αλλά με το γεγονός που μας αφορά δηλ του ότι σου παίρνουν την δουλειά άτομα που δεν μπορούν και δεν επιτρέπεται.

Εσυ καταφερες και εστίασες στα ΤΕ και ΠΕ....όσο να ναι κάτι λέει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Keyser, δλδ πήρες φωτιά μόνο και μόνο επειδή ο άνθρωπος δήλωσε αριστούχος του ΕΜΠ? Πρέπει να ντρέπεται γι αυτό?

 

(Τελικά, είναι μεταδοτικό και μαλλον ξεχωριστό μάθημα στο 1ο έτος, δεν εξηγιέται αλλιώς)

 

Για την "έκπτωση" spgirl...

Γι'αυτό που λες,άλλο να νιώθεις υπερηφάνεια για τις φοιτητικές σου επιδόσεις και να το δηλώνεις (μαγκιά σου) άλλο όμως να το προτάσσει κάποιος ως "προσόν" για να παίρνει δουλειές...άλλο η δουλειά,άλλο τι έγινε εκείνα τα χρόνια...

Δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση από πλευράς του,οπότε τζάμπα το συζητάμε...απλά επειδή πολλά ακούν τ'αυτιά μας και βλέπουν τα μάτια μας (ειδικά εδώ μέσα) έκρινα σκόπιμο να κάνω ένα τέτοιο σχόλιο...ας μην επεκταθούμε όμως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατό να συμβαίνει αυτό spgirl επειδή όπως λες υπάρχει ασυμβίβαστο (όχι πάντα -στη συντριπιτκή πλειοψηφία- αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτές οι εξαιρέσεις). Κάποιοι κακοί "συνάδελφοι" ελ. επαγγελματίες, που δε σέβονται το επάγγελμά τους, τις σπουδές τους και τους συναδέλφους τους, τους δανείζουν τις σφραγίδες τους.

 

Κατάλαβα ακριβώς αυτό που λες όπως και κατάλαβα ότι ο ΔΥ δεν υπέγραφε αλλά κάποιος άλλος. Άρα η παρανομία ισχύει και για τους 2, και είναι κατακριτέα...

Link to comment
Share on other sites

απλά επειδή πολλά ακούν τ'αυτιά μας και βλέπουν τα μάτια μας (ειδικά εδώ μέσα) έκρινα σκόπιμο να κάνω ένα τέτοιο σχόλιο...ας μην επεκταθούμε όμως...

 

Δλδ έκανες 7 μηνύματα σχεδόν υβριστικά επειδή πολλά άκουσες τόσο καιρό στο φόρουμ... Μάλιστα. Περιμένω λοιπόν να κάνεις και κανά μήνυμα πιο ουσιαστικό πάνω στο αντικειμενό σου.

(Εγώ πάντως σε έκανα αναφορά για τους χαρακτηρισμούς σου περί ΤΕΕ και αν αυτό με κάνει ρουφιάνα, εσενα σε κάνει ασεβή...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.