Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το πτυχίο τι? (Μηχανολόγος Μηχανικός)


sakatis

Recommended Posts

Με απόκρυψη

γεια χαρα, νεο μελος εδω και μπαινοντας στην τελικη ευθεια εχουν αρχισει οι σκεψεις να τριβελιζουν το μυαλο μου.

 

Ειμαι στους Μηχανολογους και Αεροναυπηγους Μηχανικους στην Πατρα, και μεχρι το Μαρτιο του 2009 θα ειμαι πτυχιουχος....

 

Εχω επιλεξει τον τομεα εξειδικευσης: διοικηση και οργανωση παραγωγης, κυριως επειδη ειναι ο πιο ευκολος και επειδη μου αρεσε και περισσοτερο απο τους υπολοιπους....

 

Πλεον, εχω αρχισει και σκεφτομαι τι θα κανω στην ζωη μου...οσον αφορα τα επαγγελματικα παντα.

 

Μετα το στρατο τι?

 

Βιομηχανια? Νιωθω πως δεν ξερω τιποτα...πως 5 χρονια δεν μου εμαθαν τιποτα...τι θα κανω αν με προσλαβουν καπου?...βασικες αποριες...που με αγχωνουν....

 

Απο την αλλη, βρισκομαι και σε ενα διλημμα...ειμαι απο επαρχια και οσο να ναι στον τοπο μου δεν υπαρχει τοση ζητηση με αποτελεσμα να απευθυνθω με την μια στην Αθηνα για αναζητηση εργασιας....

 

Ποιος ειναι περιπου ο βασικος πρωτος μισθος?...Θα τα βγαζω περα ή θα αναγκαζομαι στα 26-27 μου να ζηταω απο τους δικους μου?...Οι εργοδοτες τηρουν τα μισθολογια που αναφερονται στο site του ΤΕΕ?

 

Στην ουσια το διλημα βρισκεται στο οτι εχω ενα Θειο πολιτικο μηχανικο εδω στο μερος οπου ζω μονιμα και εγω, ο οποιος ασχολειται αποκλειστικα και μονο με χαλυβδινα κτιρια - μεταλλικες κατασκευες....ειναι ενας κλαδος που μου αρεσει αρκετα....θελω να κανω κουβεντα μαζι του να μου πει και αυτος τη γνωμη του...δεν θα ηταν καλη ιδεα ενας μηχανολογος να ασχοληθει με μεταλλικα?...απο επαγγελματικα δικαιωματα τι παιζει σε αυτον τον τομεα? εχω δικαιωμα να εκδωσω αδειες κτλ?...

 

Θα ηθελα την αποψη ολων στα ερωτηματα που εχω θεσει...

 

ευχαριστω και θα τα λεμε συχνοτερα...

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Με απόκρυψη

Και γω ειμαι νεο μελος, τεχνολογος μηχανικος.

Ασε και γω εχω μπει στην τελικη ευθεια και δν ξερω μετα τι θα κανω. Σε ολες τις σχολες το ιδιο γινεται. Ολα τα μαθαινεις οταν βγεις εξω. Εστω εσυ εχεις και το θειο σου.και βεβαια δν ειναι κακο να ασχοληθεις με μεταλλικες κατασκευες. Προσωπικα θα μου αρεζε να ασχοληθω με οτι εχει σχεση με χωριο. Καλντεριμια, δυορωφα σπιτια κ.α. βασικα μ αρεσει, δηλαδη καραγουσταρω τον αντισεσμικο σχεδιασμο και περιβαλλοντικο σχεδιασμο.

 

Χ.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Με απόκρυψη

Καλώς ήρθες συνάδελφε.

 

όλα όσα λες μου θυμίζουν τον εαυτό μου πριν κάποια χρόνια, αλλά δεν είχα θείο π.μ. αλλά είμαι εγώ π.μ.

 

Παράτα τα και ανέβα Αθήνα αν θες να δείς 2-3 πράγματα παραπάνω από μελετητική και κατασκευαστική σκοπιά. Κάτσε καμιά 5-6-9 χρόνια και μετά τα ξανασκέφτεσαι.Μέχρι τότε θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα σου.

 

Λεφτά ?? :lol: :lol: :lol:

 

Για 10ωρα 12ωρα σε κατασκευαστικές (σχολείο βέβαια, καλών και κακών πραγμάτων) θα μπορεί να πάρεις 1200 € !!

 

Και Σάββατα μέσα. Πληρωμένο ΤΣΜΕΔΕ, ΦΠΑ και παρακράτηση. Διάβασε σε άλλη ενότητα τι είναι αυτά. Κανε search.

 

 

 

ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.

ΑΣΕ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΝ ΞΕΡΩ ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ. ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ. ΕΣΤΩ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΖΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΧΩΡΙΟ. ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙΑ, ΔΥΟΡΩΦΑ ΣΠΙΤΙΑ Κ.Α. ΒΑΣΙΚΑ Μ ΑΡΕΣΕΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΕΣΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ.

 

Μάνο καλως όρισες και εσύ εδώ. Διόρθωσε τα κεφαλαία σε ελληνικά καθώς στο ιντερνετ το χρησιμοποιείς όταν θες να φωνάξεις.

 

Διάβασε τους κανόνες του φόρουμ και καλή συνέχεια και εσύ σε ότι κάνεις.

Link to comment
Με απόκρυψη

απο επαγγελματικα δικαιωματα τι παιζει στον τομεα των μεταλλικων κτιριων? εχω δικαιωμα να εκδωσω αδειες κτλ?...

Link to comment
Με απόκρυψη

Oχι. Διαβασε αυτο. http://www.michanikos.gr/ftopic2423.html

 

 

edit: Η αμηχανια στην ορκομωσια με το διπλωμα στο χερι και το τωρα τι κανουμε ειναι το κατι αλλο :???: .

Link to comment
Με απόκρυψη

Για 10ωρα 12ωρα σε κατασκευαστικές (σχολείο βέβαια, καλών και κακών πραγμάτων) θα μπορεί να πάρεις 1200 € !!

 

Και Σάββατα μέσα. Πληρωμένο ΤΣΜΕΔΕ, ΦΠΑ και παρακράτηση. Διάβασε σε άλλη ενότητα τι είναι αυτά. Κανε search.

 

Να κάνω μια μικρή παρατήρηση μόνο για το νέο φίλο, ότι οι τεχνολόγοι μηχανικοί δεν πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ (για λόγους που δεν ειναι του παρόντος να αναφέρω) αλλά εγγράφονται στο ΤΕΒΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες.

Link to comment
Με απόκρυψη

GeorgeS μέχρι το πέρας της πενταετίας από τη λήψη πτυχίου ισχύει αυτό και μόνον όταν δεν δραστηριοποιηθούν ως εργολήπτες δημοσίων έργων. Από τη στιγμή που εγγραφούν στο ΜΕΕΠ εγγράφονται στο ΤΣΜΕΔΕ. Εξαιρέσεις υπάρχουν και πάλι και αφορούν στην παράλληλη τήρηση εμπορικού καταστήματος (π.χ. μηχανόλογος μηχανικός Τ.Ε. ο οποίος πωλεί λέβητες κλπ.), η οποία εξαίρεση σημαίνει ότι πληρώνουν και ΤΕΒΕ και ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Με απόκρυψη

Για να συνοψισουμε...

 

ας υποθεσουμε πως υπαρχει ενασ μηχανολογοσ μηχανικος, εχει μολις τελειωσει το στρατο, και ψαχνει για δουλεια...

 

οι εμπειροι απο εεδω μεσα, και κατα προτιμηση οι συναδελφοι μηχανολογοι...τι θα προτειναν σε αυτον τον φιλο μας?

Που να προσανατολιστει?

που να απευθυνθει?

τι πουλαει πλεον?

Που υπαρχει μελλον?

 

 

...καθε αποψη δεκτη...η παραπανω υποθεση γινεται με την προυποθεση πως το ατομο για το οποιο μιλαμε εχει την διαθεση να εργασθει σε οποιοδηποτε τομεα που καλυπτει η μηχανολογια..κατασκευαστικο, ενεργειακο, παραγωγη κ.ο.κ...

Link to comment
  • 2 months later...
Με απόκρυψη

Εγώ θα κάνω μια άλλη ερώτηση προχτές μιλούσα μ’ένα συνάδερφο μου και μου έλεγε ότι θα δώσει εξετάσεις ΑΣΕΠ για να κάνει το δάσκαλο σ’ένα ΤΕΕ/ΤΕΛ γίνετε αυτό?????? Μόνο με το πτυχίο του ΤΕΙ???

Link to comment
Με απόκρυψη

Αγαπητέ Κωσταντίνε

 

Αν δεν κάνω λάθος :

 

Απόφοιτοι Πανεπιστημίων μόνο με το πτυχίο διορίζονται σε όλους του τύπους λυκείων. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ μόνο με το πτυχίο μπορούν να διοριστούν σε ΤΕΕ/ΤΕΛ στα μαθήματα τις ειδικότητάς τους ελλείψη αποφοίτων της ΑΣΠΑΙΤΕ.

 

Απόφοιτοι πανεπιστημίων και ΤΕΙ μόνο με πτυχίο είναι επίσης δεκτοί σε όλα τα ιδιωτικά ΙΕΚ, δεν ξέρω για τα δημόσια τι γίνεται.

 

Απόφοιτοι Πανεπιστημίων με πτυχίο και μεταπτυχιακό μπορούν να διδάξουν σε ΤΕΙ εργαστηριακά μαθήματα. Σε κάποια ΤΕΙ διδάσκουν και κάποια θεωρητικά λόγω μη πλήρωσης θέσεων.

Απόφοιτοι ΤΕΙ με μεταπτυχιακό μπορούν να διδάξουν επίσης εργαστηριακά μαθήματα σε ΤΕΙ. Ο εσωτερικός κανονισμός (αν δεν κάνω λάθος) προσμετράει επίσης και τυχόν δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτή.

 

Απόφοιτοι Πανεπιστημίων με διδακτορικό και ερευνητική εργασία (δημοσιεύσεις σε περιοδικά) μπορούν να διδάξουν σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ. Απόφοιτοι ΤΕΙ με μεταπτυχιακό και διδακτορικό είναι άγνωστο τι μπορούν να κάνουν, διότι οι πρώτοι τέτοιοι απόφοιτοι θα βγουν σε λίγα χρόνια.

Link to comment

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.