Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη ιατρικών εξετάσεων


Recommended Posts

Το ξαναρώτησα. Πόσο πληρώνουν οι άλλοι ασφαλισμένοι στον ΕΟΠΥΥ γαι τον κλάδο υγείας;

Πραγματικά δεν ξέρω. Δεν προβοκάρω....

 

Αν θυμάμαι καλά.... στον ΟΑΕΕ πρέπει να είναι κάπου 80 ευρώ το δίμηνο.....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πολυ λιγο.

Ο εργοδοτης της αδερφης μου, η οποια ειναι ιδιωτικος υπαλληλος, οχι μηχανικος, πληρωνει περιπου 400Ε το μηνα ασφαλιστικες εισφορες.

Δεν εχω ιδεα τι περιλαμβανεται μεσα στο ποσο αυτο.

Ενα κομματι ειναι εισφορα εργοδοτη και το υπολοιπο εισφορα ασφαλισμενου.

 

Το ΤΕΒΕ για παραδειγμα ειναι ακριβοτερο (σε καποιες βαθμιδες) σε σχεση με το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Καπα

Μηπως εννοεις μονο τον κλαδο υγειας?

Μαλλον, ναι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

Καπα

Μηπως εννοεις μονο τον κλαδο υγειας?

Μαλλον, ναι.

 

Ακριβώς.... αφού μιλάμε για ΕΟΠΥΥ και για εισφορές κλάδου υγείας....

Link to comment
Share on other sites

 

Με αφορμή αυτό το περιστατικό, θέλω να προσθέσω την εμπειρία μου από την τελευταία περίοδο πριν από την ένταξή μας στον ΕΟΠΥΥ.

 

Όπως θυμόμαστε οι περισσότεροι, στην περίοδο ΟΚΤ-ΝΟΕ-ΔΕΚ οι φαρμακοποιοί είχαν σταματήσει να παρέχουν φάρμακα σε όλους του ασφαλιστικούς φορείς, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε στο ακέραιο την αξία των φαρμάκων που μας συνταγογραφούσαν οι γιατροί.

 

Έχω καταθέσει δικαιολογητικά στις 26/11, 13/12 και 21/12 στο Γραφείο Αγ. Παρασκευής και ενώ μέχρι τότε, η κατάθεση των χρημάτων στους λογαριασμούς μας γινόταν μέσα σε χρονικό διάστημα 15-20 ημερών, και μέχρι χθες δεν είχα καμία κατάθεση, επικοινώνησα τηλεφωνικά με το Γραφείο και μου απάντησαν ότι ... έχουν διεκπεραιωθεί οι περιπτώσεις αυτές και ... περιμένουν εντολή από τα Κεντρικά για να κατατεθούν τα χρήματα στους λογαριασμούς των δικαιούχων (!!!).

 

Σκέτη κατάντια ...

 

Τα ίδια. Έχω καταθέσει δικαιολογητικά στις 13/12 στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ για φάρμακα και εξετάσεις που έγιναν πριν μπούμε στον ΕΟΠΥΥ, και δεν έχω δει μέχρι τώρα ούτε σεντ...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά.... στον ΟΑΕΕ πρέπει να είναι κάπου 80 ευρώ το δίμηνο.....

ΤΕΒΕ 480€/έτος

ΤΣΜΕΔΕ 540€/έτος

άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.