Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη ιατρικών εξετάσεων


Recommended Posts

4 χρόνια αυτός που έχει πρόβλημα και θέλει γυαλιά (δεν έχω ακόμα θέμα, αλλά νομίζω ότι μέσα σε 4 χρόνια κάποιος με πρόβλημα στα μάτια μπορεί να έχει μεγάλη διαφορά άρα μεγάλο πρόβλημα),

4 χρόνια και για τα λαμόγια που αγόραζαν γυαλί για να απολαμβάνουν τον καφέ κάτω από τον καυτό ήλιο...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σήμερα πήγα σε τοπικό ΤΣΜΕΔΕ να καταθέσω να χαρτιά μου, τα οποία δεν τα δέχονταν γιατί έπρεπε να πάω στα γραφεία του ΕΟΠΠΥ. Πήγα λοιπόν εκεί και με έστειλαν στο ΙΚΑ για να περάσω από τον ελεγκτή ιατρό του ΕΟΠΠΥ. Μετά πήγα στα γραφεία του ΕΟΠΠΥ και κατέθεσα τα χαρτιά μου και όταν ρώτησα πότε υπολογίζεται να πληρωθούμε μου απάντησε σε κανένα 8 μήνες και βάλε. Μα του λέω είναι δυνατόν; Το ταμείο μας πλήρωνε σχετικά γρήγορα και μου απάντησε ξεχάστε αυτά που ξέρατε. Τελικά τι ισχύει ξέρει κανείς; Πληρώνουν ή όχι τελικά; Όσο για το ποσό είχα ρωτήσει στο ΤΣΜΕΔΕ πριν κανένα μήνα και μου είπαν 100 ευρώ. Αυτή είναι η μαρτυρία μου από το σημερινό πρωινό που το έφαγα στη γύρα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο κάνει από ΕΟΠΥΥ....Ο πατέρας μου που και αυτόν τον γυρίσανε εκεί, μέτραγε πολλούς μήνες. Ξέχασε αυτά που ήξερες με ΤΣΜΕΔΕ πλέον είσαι ΕΟΠΥΥ σ'αρέσει δεν σ'αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το όφελος από το κλάδο υγείας που πληρώνω; Κανένα!!!Το ΤΣΜΕΔΕ καταστράφηκε σαν ταμείο. Άρα ας μην ζητάνε αυξήσεις και αυτά που παίρνουν πάλι πολλά είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου, μη σου πω ότι είναι περισσότερα από αυτά που πρέπει κυρίως για τον κλάδο υγείας. Οι παροχές έπεσαν, οι εισφορές έμειναν ίδιες (προς το παρόν και πάμε για αύξηση).

Από την άλλη.....δεν ιδρώνει το αυτί κανενός....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σήμερα πήγα σε τοπικό ΤΣΜΕΔΕ να καταθέσω να χαρτιά μου, τα οποία δεν τα δέχονταν γιατί έπρεπε να πάω στα γραφεία του ΕΟΠΠΥ. Πήγα λοιπόν εκεί και με έστειλαν στο ΙΚΑ για να περάσω από τον ελεγκτή ιατρό του ΕΟΠΠΥ. Μετά πήγα στα γραφεία του ΕΟΠΠΥ και κατέθεσα τα χαρτιά μου και όταν ρώτησα πότε υπολογίζεται να πληρωθούμε μου απάντησε σε κανένα 8 μήνες και βάλε. Μα του λέω είναι δυνατόν; Το ταμείο μας πλήρωνε σχετικά γρήγορα και μου απάντησε ξεχάστε αυτά που ξέρατε. Τελικά τι ισχύει ξέρει κανείς; Πληρώνουν ή όχι τελικά; Όσο για το ποσό είχα ρωτήσει στο ΤΣΜΕΔΕ πριν κανένα μήνα και μου είπαν 100 ευρώ. Αυτή είναι η μαρτυρία μου από το σημερινό πρωινό που το έφαγα στη γύρα.

 

Με αφορμή αυτό το περιστατικό, θέλω να προσθέσω την εμπειρία μου από την τελευταία περίοδο πριν από την ένταξή μας στον ΕΟΠΥΥ.

 

Όπως θυμόμαστε οι περισσότεροι, στην περίοδο ΟΚΤ-ΝΟΕ-ΔΕΚ οι φαρμακοποιοί είχαν σταματήσει να παρέχουν φάρμακα σε όλους του ασφαλιστικούς φορείς, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε στο ακέραιο την αξία των φαρμάκων που μας συνταγογραφούσαν οι γιατροί.

 

Έχω καταθέσει δικαιολογητικά στις 26/11, 13/12 και 21/12 στο Γραφείο Αγ. Παρασκευής και ενώ μέχρι τότε, η κατάθεση των χρημάτων στους λογαριασμούς μας γινόταν μέσα σε χρονικό διάστημα 15-20 ημερών, και μέχρι χθες δεν είχα καμία κατάθεση, επικοινώνησα τηλεφωνικά με το Γραφείο και μου απάντησαν ότι ... έχουν διεκπεραιωθεί οι περιπτώσεις αυτές και ... περιμένουν εντολή από τα Κεντρικά για να κατατεθούν τα χρήματα στους λογαριασμούς των δικαιούχων (!!!).

 

Σκέτη κατάντια ...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου, μη σου πω ότι είναι περισσότερα από αυτά που πρέπει κυρίως για τον κλάδο υγείας. Οι παροχές έπεσαν, οι εισφορές έμειναν ίδιες (προς το παρόν και πάμε για αύξηση).

Από την άλλη.....δεν ιδρώνει το αυτί κανενός....

 

Γιατι να πληρωνω διαφορετικες εισφορες κλαδου υγειας απο αυτες που πληρωνει ο ασφαλισμενος του ΟΓΑ, ΙΚΑ, Δημοσιου, κτλ οταν ΟΛΟΙ ειμαστε ΕΟΠΥΥ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο δεν φωνάζει κανένας. Ο μηχανικός είναι το μορφωμένο παιδί που ήταν πολύ καλός μαθητής με ήθος και συνεπώς δεν περμένουν να τους κάνει μανούρα....

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναρώτησα. Πόσο πληρώνουν οι άλλοι ασφαλισμένοι στον ΕΟΠΥΥ γαι τον κλάδο υγείας;

Πραγματικά δεν ξέρω. Δεν προβοκάρω....

Link to comment
Share on other sites

το money ολο το πηρε απ το τσμεδε ο εοππυ..οποτε δεν υπαρχει μια για να πληρωσουν!παραλαμβανουν αποδειξεις κ εχει ο θεος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.