Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη ιατρικών εξετάσεων


Recommended Posts

Ο γιατρός μου έκοψε μία δικιά του απόδειξη, όχι ομως δεύτερο χαρτί στο βιβλιάριο για την επίσκεψη.

Θα δω τι θα μου πούνε από το τσμεδε από την άλλη εβδομάδα, όταν θα πάω να τα καταθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από το γιατρό tasxan206. Πολλοί γιατροί δε ξέρουν πως δουλεύει το ΤΣΜΕΔΕ περί διαφορετικού φύλλου σε εξέταση και διαφορετικού φύλλου σε παραπεμπτικό για εξέταση και πρέπει να τους το λες. Καμιά φορά όμως και στο ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι τόσο ανελαστικοί και το δέχονται και σε ένα φύλλο βιβλιαρίου (μαζί με απόδειξη βέβαια), ανάλογα και την περίπτωση. Καλό είναι για να μην πας τσάμπα στο ΤΣΜΕΔΕ, να τους πάρεις ένα τηλ. πρώτα (τελευταία το σηκώνουν, τουλάχιστον στην Αττική), να τους πεις την περίπτωση και να σε καθοδηγήσουν κατάλληλα. Το πολύ πολύ να ξαναπάς στο γιατρό και απλά να σου συμπληρώσει ένα φύλλο το οποίο μάλλον θεωρώ δεδομένο ότι απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο ξερετε τι σας εχουν καλυψει στην εκαστοτε ξεταστη-επισκεψη σε γιατρους? Εννοω οτι αν εχεις παει σε 4-5 γιατρους το τελευταιο διαστημα μη-συμβεβλημενους και εχεις καταθεσει τα δικαιολογητικα στο ταμειο και μπηκαν καποια χρηματα στην τραπεζα, τοτε πως ξερετε ποια χρημαα αφορουν σε ποιον γιατρο-επισκεψη-εξεταση κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στο ταμείο με τις αποδείξεις από γιατρούς, την ίδια στιγμή που τις καταθέτεις σου δίνουν πίσω χαρτί με το ποσό της δαπανης που εγκρίνεται....Πχ μπλα, μπλα, 1η επίσκεψη πολαυμονολόγου....ποσό δαπάνης...50 ευρώ....ποσό εγκρισης 20 ευρώ.....σύνολο 20 ευρώ....κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Με τα νοσήλεια που σου δίνουν το χαρτί με μηδενικά ποσά τι γίνεται; Έκανε ο γιός μου μια επέμβαση που κόστισε 1700 ευρώ και τελικά μου δώσανε πίσω 86 ευρώ χωρίς καμμία ανάλυση του τι καλύψανε. Μου είπανε ότι μπορώ να κάνω ένσταση, αλλά "πρέπει να πάει ο υπάλληλος στο υπόγειο που έχει ποντίκια για να ψάξει για το φάκελλο", κοινώς "μην μπαίνεις στον κόπο". Κι όσο σκέφτομαι ότι πλήρωσα και 20 ευρώ σε ταξί για να κατέβω Σύνταγμα να πάρω το εισιτήριο... Καλύτερα να μην είχα μπει καν στον κόπο να τρέχω να συγκεντρώνω όλα τα χαρτιά και να χάνω την ώρα μου για 66 ευρώ. Αν δεν ήταν υποχρεωτικό το ΤΣΜΕΔΕ, με τα λεφτά που πληρώνω για ασφάλιστρα θα είχα μια ιδιωτική ασφάλεια σούπερ που θα κάλυπτε τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω γιατι θα τρελαθω.Πηγα τον Αυγουστο σε δερματολογο,γραφει επισκεψη στο βιβλιαριο,πληρωνω 20 ευρω,παιρνω κανονικα αποδειξη και τη καταθετω μαζι με το αποκομμα στο τοπικο τσμεδε και μετα απο 2 βδομαδες μου βαζουν στη τραπεζα τα 20 ευρω.(με ενημερωσε και με μειλ το τσμεδε).Ολα καλα μεχρι εδω

Πριν 2 βδομαδες πηγα σε γυναικολογο,κανω υπερηχο(μου εκανε η γιατρος στο ιατρειο της) και σκαω συνολο 50 ευρω.Μου γραφει επισκεψη στο βιβιλαριο οπου γραφει οτι εκανα και υπερηχο παιρνω και αποδειξη και παω και τα καταθετω και τα 2.Και μου στελνουν τωρα μειλ οτι μου επιστρεφουν 8,68 ευρω!!Παμε καλα;Εκανα εγω λαθος,επρεπε να μου ειχε γραψει 2 επισκεψεις;

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στο ταμείο με τις αποδείξεις από γιατρούς, την ίδια στιγμή που τις καταθέτεις σου δίνουν πίσω χαρτί με το ποσό της δαπανης που εγκρίνεται....Πχ μπλα, μπλα, 1η επίσκεψη πολαυμονολόγου....ποσό δαπάνης...50 ευρώ....ποσό εγκρισης 20 ευρώ.....σύνολο 20 ευρώ....κτλ κτλ

 

ikare, μεχρι προσφατως δεν υπηρχε γιατρος στο τοπικο υποκαταστημα. Γι αυτο δεν ξερω τι δικαιολογησαν. Βρισκω ποσα στο λογαριασμο τραπεζης χωρις να ξερω απο τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να δω απο οδοντιατρο τι θα μου δωσει το ταμειο. Αμοιβη 800 ευρω!!!!!

 

Και δεν πηγαινες μια βολτιτσα Βουλγαρια ή Σκοπια? Ιδια δουλεια με ιδια υλικα και 1/3 τιμης. Λες να σου εβαλε τα καλυτερα υλικα ο Ελληνας?

Τεσπα. Πες μας τελικα τι σου δικαιολογησαν αν δεν σου κανει κοπος οταν τα παρεις.

Παντως να εχεις κατα νου οτι ισχυουν οι τιμες απο το 1980 νομιζω. Ειναι σε δρχ., δλδ σφραγισμα 3000 δρχ=>9 ευρω περιπου κι οχι 50 που κανει πραγματικα με τιμες 2012.

 

Παντως πολλες εξετασεις ειναι "παρατημενες" με τιμες του '80. Αυτο ειναι προφανως εσκεμμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.