Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με inverter sma tripower;


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Η οδηγία αναφέρει για φορτίο 500W+ όπως ανέφερες,συνήθως έναν προβολέα.Κανονικά έπρεπε να είχαν τέτοιο φορτίο όταν θα πήγαιναν να παραλλάβουν το έργο.Παρ όλα αυτά όμως δεν θα πρέπει να σου χρεώσουν άσκοπη μετακίνηση συνεργείου γιατί υπάρχει η συγκεκριμένη οδηγία.

 

Επιπλέον όταν θα ξανά έρθουν τότε καλό είναι να έχεις προμηθευτεί ένα προβολέα εσύ.Στη δική μου περίπτωση,αν και γνώριζα το πρόβλημα,η SMA μας είχε συμβουλέψει ότι με επιτηρητή φάσης θα λυνόταν το θέμα.

 

Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να βγάλουμε άκρη με τον επιτηρητή και φυσικά συνδεθήκαμε σύμφωνα με την οδηγία.Σε εκ νέου επικοινωνία με SMA μου ανέφεραν το μοντέλο επιτηρητή 24632 της ABB ότι έχει δουλέψει κανονικά.

 

Ο δικός μου επιτηρητής πάντως δεν "δούλεψε".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάποιες επισημάνσεις για το όλο θέμα.

1. Αν συνδέσεις ένα 10άρακι με STP, όντως μία λάμπα 60W αρκεί για να εξαλείψει την τάση.

2. Σε 100άρι με 10 STP η τάση παραμένει μεγάλη. Σε διακοπή 2 φάσεων φθάνει κοντά στα 200V αν θυμάμαι καλά. Προσωπικά δεν θα... έβαζα χέρι όπως επίσης δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση ενός (έστω και αμελούς) τεχνικού της ΔΕΗ.

3. Αν και όντως η οδηγία μιλάει για φορτίο (προβολέα) 500W, μεταξύ μας συνάδελφοι το θεωρώ γελοίο να προτείνεται τέτοια μέθοδος, έστω και εάν με αυτό το τρόπο κάνουμε τη δουλειά μας.

4. Εφόσον επιλέξετε να βάλετε STP, το πρόβλημα λύνεται με έναν επιτηρητή φάσης και έναν ηλεκτρονόμο. Προσοχή, δεν κάνουν όλοι οι επιτηρητές αφού κάποιοι επιστρέφουν τάση μόνοι τους! Ο συγκεκριμένος της ΑΒΒ δεν επιστρέφει. Ενημερωτικά το κόστος δεν ξεπερνά τα 350 ευρώ στο σύνολο.

5. Το θέμα της επιτήρησης της DC πλευράς δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το υπό συζήτηση πρόβλημα. Παρόλα αυτά η SMA στη νέα έκδοση firmware που περνά στους STP, το έχει απενεργοποιημένο.

6. Το αν τελικά η ΔΕΗ συνδέσει ή όχι το πάρκο, έχει να κάνει με την παραξενιά της κάθε περιοχής. Θεωρητικά θα πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τώρα που το θυμήθηκα, να επιβεβαιώσω και εγώ πως για 1 tripower με μία λάμπα 60W η παραμένουσα τάση απο 90+V πέφτει στα 2V, τιμή αποδεκτή από τη ΔΕΗ και προχωράει η σύνδεση κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.