Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταικό <10kWp σε δώμα με άδεια στέγης


staee1976

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, αν και Ηλ/γος Μηχανικός δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των φωτοβολταϊκών. Σκέφτομαι να τοποθετήσω φωτοβολταϊκό σύστημα στο δώμα του σπιτιού μου, αλλά κοιτάζοντας τα σχέδια της οικοδομικής αδείας είδα ότι προβλέπεται στέγη αντί για ταράτσα. Πιστεύετε ότι μπορεί να τοποθετηθεί φωτοβολταϊκό ή θα έχω πρόβλημα με τη ΔΕΗ και τη Πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι και γω για μια δουλειά με τα ιδια δεδομένα (εμένα είνα ανάποδη περίπτωση, έχει ταράτσα απο οικ. άδεια και έχει βάλει κεραμίδια)

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μας απαντήσει, αν του έχει τύχει τετοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα... Επί της ουσίας δεν υπάρχει κάποια σημαντική αλλαγή αλλά θα έχεις πρόβλημα τυπικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση καταγγελιας θα εχεις προβλημα.Καταθετεις στη ΔΕΗ κατοψη του χωρου εγκαταστασης βασει νομιμων σχεδιων.Τι θα παρουσιασεις?Στεγη ή δωμα?Οταν θα ερθει ο υπαλληλος της δεη τι θα γινει?Αν καποιος κακοπροαιρετος καταγγειλει τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μήπως αν δηλώσεις ότι δεν πραγματοποιήθηκε η στέγη , όπως φαίνεται στην άδεια, αποφεύγεις προβλήματα ? είμαι υποχρεωμένος να κατασκευάσω την στέγη επί δώματος όπως φαίνεται στην άδεια ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντιμετωπίσει αντίστοιχο θέμα αλλά με το καθεστώς οπου απαιτούνταν άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, όπου εκεί το έργο κόλλησε.

 

Απο τη στιγμή που δεν απαιτείται πια και δεν σε ελέγχει η Πολεοδομία, θεωρητικά μπορείς να το κάνεις. Συνάδελφε kusta80 η ΔΕΗ δε μου έχει ζητήσει προσωπικά ποτέ την κάτοψη στα επίσημα σχέδια, αλλά ένα απλό Autocad σχεδιάκι. Άρα ούτε εκέι υπάρχει θέμα.

 

Το πρόβλημα είναι στο οτι αν ο ιδιοκτήτης φαει καταγγελια ειναι λογος ακυροτητας συμβολαιου, αλλα και ο μηχανικος θα εχει θεμα γιατι εχει υπογραψει υπευθυνη δηλωση οτι η κατασκευη ειναι νομιμη και εχει προσκομισει κατοψη οπου θα φαινεται η χωροθετηση σε δωμα και οχι στεγη, συνεπως αποδεικνυεται οτι ειχε γνωση της παρανομιας και δεν εγινε εκ των υστερων...

 

Διαλεγεις και παιρνεις. Εγω παντως δε θα το εκανα, δεν αξιζει να βαλεις το κεφαλι σου στον τορβα για 25 χρονια για μερικα ευρω

Link to comment
Share on other sites

................

Διαλεγεις και παιρνεις. Εγω παντως δε θα το εκανα, δεν αξιζει να βαλεις το κεφαλι σου στον τορβα για 25 χρονια για μερικα ευρω

 

Είσαι σωστός συνάδελφε

για τους ίδιους λόγους, δεν το κάνω και γω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, ίσως μία απλή αναθεώρηση αδείας στην πολεοδομία λύνει το πρόβλημα, καλό είναι να γίνει μία ερώτηση. Νομίζω οτι προλαβαίνει κάποιος το 2011 και την τιμή Kwh ακόμα και να ξεκινήσει τώρα στην πολεοδομία.8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.