Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο Οικοδομικής Άδειας και ρευματοδότηση


stavchr

Recommended Posts

Φυσικα και απο δω και περα να μην δεχτεις τιποτα. Μην σου παραδωσει το σπιτι και κυριως μη του δωσεις καθολου χρηματα.

Μαλλο πας για δικαστικο αγωνα αν δεν τα βρειτε.

Πρεπει να σου εχει βαλει τα μεροκαματα για ολες τις φασεις. (βεβαια δεν γνωριζω τι συμφωνεια εχετε κανει)

Link to comment
Share on other sites

.Να σε καλα φιλε μου απο τον Εβρο,αν και δεν μ'αρεσε η απαντηση.... τουλαχιστον απαντησες

(μαλλον εσυ εισαι δικηγορος και απαντησες)

γιατί αγαπητέ μου

αμφιβάλεις για το προφίλ μου

παρά την καλοπροαίρετη εξυπηρέτησή που σου πρόσφερα, εντελώς δωρεά;

(εκτός και αν δεν το καταλαβαίνω σωστά το μήνυμά σου)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

γιατί αγαπητέ μου

αμφιβάλεις για το προφίλ μου

παρά την καλοπροαίρετη εξυπηρέτησή που σου πρόσφερα, εντελώς δωρεά;

(εκτός και αν δεν το καταλαβαίνω σωστά το μήνυμά σου)

Εισουν ο μονος που απαντησε στο μνμα μου και αυτο το συγχαιρω..

Το ολο σχολιο μου πηγαινε σε καποιους μηχανικους που δεν δεχοντουσαν να απαντησουν επειδη ειναι λεει νομικο ζητημα.Και παλι πατριωτη σε ευχαριστω και συγνωμη αν το μνμα μου ηταν ασαφες

 

Φυσικα και απο δω και περα να μην δεχτεις τιποτα. Μην σου παραδωσει το σπιτι και κυριως μη του δωσεις καθολου χρηματα.

Μαλλο πας για δικαστικο αγωνα αν δεν τα βρειτε.

Πρεπει να σου εχει βαλει τα μεροκαματα για ολες τις φασεις. (βεβαια δεν γνωριζω τι συμφωνεια εχετε κανει)

ΑΥΤΑ βαση συμβολαιου ειναι δικα του.. Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους καλό μήνα,

σας παρακαλώ μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε τα παρακάτω:

Έκδοση οικοδομικής αδείας 15-09-2008 οι εργασίες έχουν ολοκληρωθεί από το 2010, η οικοδομή είναι με εργοταξιακό που λήγει στις 15-12-2012.

Στην περιοχή αυτή δεν γίνεται αυτοψία από την πολεοδομία άρα για να θεωρήσουμε την άδεια για ρεύμα πρέπει να κάνουμε αυτοψία όλοι οι επιβλέποντες μηχανικοί (Αρχιτέκτονας, Πολιτικός, Μηχανολόγος).

Αν βρούμε αυθαίρετα ή υπάγονται στον 4014 ή δεν δίνουμε υπεύθυνες δηλώσεις , έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

..... για να θεωρήσουμε την άδεια για ρεύμα πρέπει να κάνουμε αυτοψία όλοι οι επιβλέποντες μηχανικοί (Αρχιτέκτονας, Πολιτικός, Μηχανολόγος).

Αν βρούμε αυθαίρετα .....

ως επιβλέποντες δεν είχατε έως τώρα αυτοψίες στο κτίριο τι έφτιαχνε?

Στον φέροντα οργανισμό πχ δεν έγινε έλεγχος διαστάσεων και παραλαβή οπλισμού τουλάχιστον ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έγιναν όλα αυτά αλλά δουλέψαμε για λογαριασμό κάποιου εργολάβου και από κάποιο στάδιο και μετά δεν πατήσαμε στην οικοδομή (αφού φυσικά από τις ελάχιστες αμοιβές επιστρέψαμε 30% πίσω).

Τώρα είμαστε σίγουροι ότι έχουν γίνει αυθαίρετα μιας και από τα σχέδια π.χ. είχαμε προβλέψει πέργκολα στο δώμα η οποία σίγουρα θα έχει κλειστεί...

Το θέμα είναι ότι δεν πρόκειται να πάρει από εμάς δηλώσεις για ρεύμα ενώ έχει αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Ατύχησε τότε ο εργολάβος.

Το είχατε ενημερώσει φυσικά ότι δεν πρέπει να κατασκευάσει τίποτα κατ υπέρβαση της άδειας πριν την τελική παραλαβή σας? Ειδικά μετά την ψήφιση του 4014.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους καλό μήνα,

σας παρακαλώ μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε τα παρακάτω:

Έκδοση οικοδομικής αδείας 15-09-2008 οι εργασίες έχουν ολοκληρωθεί από το 2010, η οικοδομή είναι με εργοταξιακό που λήγει στις 15-12-2012.

Να σε ενημερώσω μόνο ότι το εργοταξιακό έχει πάρει 3χρονη παράταση (δώρο από το ΥΠΕΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτηκα ότι εμπίπτει στην Εγκ.7 (Γ.1) , έχεις άπόλυτο δίκιο και δεν μου είπαν τίποτα οι φωστήρες στην πολεοδομία Νίκαιας - Ρέντη.

Το θέμα είναι ότι θα έρθουν να πάρουν από εμάς υπέυθυνη δήλωση ότι εμπίπτουν στην συγκεκριμμένη κατηγορία αδειών για να την πάνε στην ΔΕΗ. Εκεί πρέπει να τους πούμε ότι μιας και είναι ακόμα σε παράταση ο 4014 (31-01-2013) θα πρέπει να φροντίσουν να τακτοποιήσουν τα αυθαίρετα ώστε όταν θα έρθουν πάλι σε εμάς για το τελικό ρεύμα να μπορούμε να τους δώσουμε τις υπεύθυνες δηλώσεις για να ρυματοδοτηθούν. Μέχρι ποιο σημείο φτάνουν οι ευθύνες μας άραγε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε οικοδομη σε καποιο ορεινο χωριο....με εργοταξιακο ρευμα...σχεδον εχουν τελειωσει οι εργασιες και θελουν οι ιδιοκτητες αντι να το ανανεωσουν το εργξ.ρευμα να βαλουν κανονικο. ποια η διαδικασια για να παρω ρευμα (3 ρολογια). θα χρειαστει το εΚκΟ, τα τιμολογια; αυτοψια ελεκτη δομησης; τι ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.