Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγανοποίηση τοιχείων υπογείου


woody_alex

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και στις δυο περιπτώσεις το crystal growth (σαν προσμικτο σκυροδέματος ή επάλειψη) αποτελούν την λύση.

Link to comment
Share on other sites

τότε πάμε σε σύνθεση σκυροδέματος που θα μειώσει την υδατοπερατότητα και πρόσμικτο crystal growth για να αφήσει μόνο διαπνοή (μικροτερο πόρο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

έχω την εξής περίπτωση

θεμελίωση με πεδιλοδοκούς και περιμετρικά τοιχεία υπογείου

στάθμη θεμελίωσης περίπου -2,00μ απο φυσικό έδαφος,

περιβάλλον μέτρια διαβρωτικό, δεν έχουμε υδροφόρο ορίζοντα

Για την στεγανοποίηση των παραπάνω αρκεί η επάλειψη με τσιμεντοειδές και αν ναι, τι έίδους προδιαγραφές

πρέπει να τηρεί ;

Έχω κοιτάξει σε διάφορες εταιρίες αλλά θα ήθελα να ακούσω και την εμπειρία σας

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το έδαφος μέτρια διαβρωτικό πως το εξηγείς; έχει χημικά μέσα ή υδροφόρο ορίζοντα.

 

1. Μπορείς πρώτα απ'όλα να χρησιμοποιήσεις μία καλή κατηγορία σκυροδέματος. Λέγοντας καλή εννοώ ότι προκύπτει από το EN206 και να εφαρμοστεί η μελέτη για την επικάλυψη.

 

2. Εφόσον πρόκειται για νέα κατασκευή μπορείς εάν επιθυμείς την προσθήκη κάποιου στεγανωτικού πρόσμικτου στο νωπό σκυροδεμα.

 

3. Για να σου προτείνω κάποιο τσιμεντοειδές θα πρέπει να μου πεις για το μέτρια διαβρωτικό περιβάλλον.

 

4. Μπορείς εξαρχής να χρησιμοποιήσεις/τοποθετήσεις ανόδια τα οποία θα διατηρήσουν το χάλυβα στην κατάσταση που τοποθετήθηκε για 10-20-30 χρόνια και δεν θα αφήσουν το ph του σκυροδέματος να πέσει. Επίσης χρησιμοποιώντας ανόδια, μπορείς να προστατέψεις εξαρχής όλο τον δομικό σκελετό. Φυσικά χωρίς κάποια μελέτη δεν μπορούν να τοποθετηθούν έτσι απλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν στεγανωσεις τον αρμο διακοπης σκυροδετησης μεταξυ τοιχειου υπογειου και θεμελιωσης, δεν θα πετυχεις καμια στεγανωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...και εδαφόπλακας. Χρειάζεται σωστό επίχωμα μετά τη σκυροδέτηση, αλλά πρεπει να γνωρίζουμε τις συνθήκες της θεμελίωσης (ανιούσα).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

καλησπέρα συνάδελφοι,θα ήθελα τις γνώσεις σας. Σε υφιστάμενο κτίριο υπάρχει πρόβλημα με υγρασία στο υπόγειο, προκειμένου να γίνει εξωτερική μόνωση (επάλειψη με στεγανοποιητικό και αυγουλιέρα) θεωρώ ότι πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια; συμφωνείτε ή μου διαφεύγει κάποια περίπτωση και μπορεί να γίνει με ΕΕΜΚ; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by a.petroulaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.