Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Εμφανές σκυρόδεμα - Ανθεκτικότητα, Εμφάνιση


roylafant

Recommended Posts

Καλησπέρα βρίσκομαι στην διαδικασία της άδειας οικοδομής και ψάχνω για το καλύτερο θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν με τα εμφανή μπετά γίνεται εξίσου καλή δουλεία και δεν χρειάζεται το κτήριο σοβάντισμα καθώς επίσης δεν απορροφά υγρασίες σε βάθος χρόνου . Ισχύει κάτι τέτοιο ή να ακολουθήσω την πεπατημένη με τον σοβά . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από τις γνώσεις και τις εμπειρίες του μηχανικού που θα αναλάβει τις μελέτες και την επίβλεψη του έργου σου.

Πάντως να ξέρεις πως όλα είναι εφικτά (υπό προυποθέσεις που θα σου γνωρίσει ο μηχανικός σου)

Link to comment
Share on other sites

Με τα εμφανή μπετά μπορείς να έχεις το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από τα επιχρίσματα αρκεί ο μηχανικός σου και ο μπετατζής να ξέρουν καλά την δουλειά τους και να έχουν καλή συνεργασία. Τα κοστολόγια πάντως είναι λίγο πιο αυξημένα στην περίπτωση των εμφανών μπετών .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρίσκομαι στην διαδικασία της άδειας οικοδομής και ψάχνω για το καλύτερο θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν με τα εμφανή μπετά γίνεται εξίσου καλή δουλεία και δεν χρειάζεται το κτήριο σοβάντισμα καθώς επίσης δεν απορροφά υγρασίες σε βάθος χρόνου . Ισχύει κάτι τέτοιο ή να ακολουθήσω την πεπατημένη με τον σοβά . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Προσωπικά αν ήμουν στην θέση σου θα ανησηχούσα για το αισθητικό κομμάτι μιας τέτοιας επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

... θα ανησηχούσα για το αισθητικό κομμάτι μιας τέτοιας επιλογής.

 

Υπάρχουν έργα εξαιρετικής αρχιτεκτονικής και αισθητικής αρτιότητας εξ ολοκλήρου από εμφανή μπετά.

Ούτως ή άλλως δεν είναι ντροπή να αναδεικνύουμε τον φέροντα οργανισμό ενός οικοδομήματος (είτε πρόκειται από μπετόν, είτε από λιθοδομή κλπ).

Όλα είναι θέμα μηχανικού.

Και ακόμα, όταν λέμε εμφανή μπετόν υπάρχουν πολλές αισθητικές επιλογές, όπως και όταν λέμε εμφανή λιθοδομή.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ (είναι καθαρά προσωπική η άποψη μου) να δεχτώ απαντήσεις αρνητικές (όπως και θετικές) χωρίς κάποια τοποθέτηση ή τεκμηρίωση.

δεδομένου ότι ο φίλος που άνοιξε το θέμα λέει..."και ψάχνω για το καλύτερο θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν ..."

 

 

χάρης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το τελικό αποτέλεσμα τόσο αισθητικά όσο και απο πλευράς ανθεκτικότητας στα εμφανή μπετά έχει να κάνει με την σύνθεση του σκυροδέματος, το καλούπωμα, την δόνηση, τα ξεκαλουπωτικά, το ειδικό αστάρωμα και την τελική βαφή. Αισθητικά γίνονται πολύ καλύτερα απο τον σοβά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.