Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γυαλιά


Fred

Recommended Posts

Σε κάθε περίπτωση που σχετίζονται με τα παλιά βιβλιάρια σε ενημερώνουν ότι πρέπει να τα κρατήσεις για μια 5ετία και μετά να τα πετάξεις είτε είναι άδεια είτε όχι. Προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 8 months later...
BHMATA (ακολουθήστε τα με τη σειρα!!)
  1. Σιγουρευτείτε ότι το βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ είναι νέου τύπου και αναγράφει την τελευταία φορά (ημερομηνία) που αποζημιωθήκατε για γυαλιά οράσεως από το ΤΣΜΕΔΕ .
  2. Αν δεν το αναγράφει πρέπει να ενημερώσετε το βιβλιάριο στο ΤΣΜΕΔΕ στα κεντρικά.
  3. Ο νόμος έχει αλλάξει και δικαιούμαστε γυαλιά κάθε 4 χρόνια και όχι κάθε 2 που ίσχυε.
  4. Αν δεν έχουν περάσει ακριβώς 4 χρόνια (βάσει ημερομηνίας και όχι χρονολογίας) μην προχωρήσετε την διαδικασία παρακάτω.
  5. Πηγαίνετε σε ιδιώτη οφθαλμίατρο συμβεβλημμενο με ΕΟΠΥΥ για εξέταση και εγγραφή συνταγής γυαλιών οράσεως .
  6. Εντός 15 ημερών απο την επίσκεψη στον οφθαλμίατρο , πηγαίνετε χωρίς ραντεβού στο ΠΕΔΥ που υπάγεστε, σε ελεγκτή ιατρό βάρδιας, για να θεωρήσει την συνταγή .(μερικα ΠΕΔΥ λειτουργουν εως τις 6μ.μ.)
  7. Με τη θεωρημένη πλεον, συνταγή στα χέρια πηγαίνετε για την αγορά γυαλιών ορασεως στον οπτικό , που πρέπει να σας δώσει                                           (α)σφραγισμένη απόδειξη πληρωμης  (100 ευρω παίρνουμε- όχι παραπάνω όσα και να αναγράφει η αποδειξη )    και                                                            (β)βεβαίωση που να περιγράφει τα στοιχεια του ως οπτικου και οτι εκτελεσε την συγκεκριμενη συνταγη του οφθαλμιατρου.(σφραγισμενη κ αυτη)
  8. Τελος, Πηγαίνετε στο παραρτημα ΕΟΠΥΥ στο οποιο ανηκετε ( αναλογα με τοπο κατοικιας - τηλεφωνηστε πρωταα ) με τα παραπανω εγγραφα

 

Καλη τυχη 

 

 

Αντώνης  Αλεξιου 

Ηλ.Μηχ. ΕΜΠ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, έχω καταθέσει όλα τα χαρτιά στον τέως ΕΟΠΥΥ από τον Μάιο 2013 για τα 100€.

Μου είχαν πει 4-6 μήνες περίπου να υπολογίζω.

Προχθές που κάλεσα, μου είπαν πως οι εκκαθαρίσεις είναι ακόμα στο καλοκαίρι 2012, οπότε να υπολογίζω κανέναν χρόνο ακόμα χοντρικά..

 

Και όλα αυτά για να πάρουμε 100€...

Link to comment
Share on other sites

O ΕΟΠΥΥ υπάρχει με αλλη λειτουργιά., απλα οι υπηρεσίες υγειας εχουν προσχωρήσει στο Π.Ε.Δ.Υ 

Ειναι αρκετά μπερδεμένα τα πραγματα επειδή ειναι αρχή, λογικα θα τα συνηθίσουμε.

Ως προς την αποζημίωση...ναι ..δεν περιμενα κατι καλυτερο...1 χρονο τολαχιστον  καθυστέρηση αφου ο τομεας Υγειας ολων των ταμείων ανηκει λειτουργικά στο ΕΟΠΥΥ

 

 

βλ. http://www.isarkadias.gr/wp-content/uploads/2014/02/%CE%A6%CE%95%CE%9A-38.pdf

 ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4238

Πρωτοβάθμιο Εθνικό Δίκτυο Υγείας (Π.Ε.Δ.Υ.), αλλαγή 
σκοπού Ε.Ο.Π.Υ.Υ. και λοιπές διατάξεις
 
 
 
 

Για την ιστορία, έχω καταθέσει όλα τα χαρτιά στον τέως ΕΟΠΥΥ από τον Μάιο 2013 για τα 100€.

Μου είχαν πει 4-6 μήνες περίπου να υπολογίζω.

Προχθές που κάλεσα, μου είπαν πως οι εκκαθαρίσεις είναι ακόμα στο καλοκαίρι 2012, οπότε να υπολογίζω κανέναν χρόνο ακόμα χοντρικά..

 

Και όλα αυτά για να πάρουμε 100€...

Edited by antony78
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασα παραπάνω πως δεν ισχύει πλέον η διετία για την ανανέωση των...100ε. Ισχύει; είναι πλέον 4 (!!!) χρόνια;

 

Στο παλαιό μου βιβλιάριο δεν αναγράφει τίποτε και πουθενά (το έχω κρατημένο). Να προχωρήσω κάνοντας τον ανήξερο ή είναι εύκολο να το ανακαλύψουν; Το 2011 νομίζω τα αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα παραπάνω πως δεν ισχύει πλέον η διετία για την ανανέωση των...100ε. Ισχύει; είναι πλέον 4 (!!!) χρόνια;

 

Στο παλαιό μου βιβλιάριο δεν αναγράφει τίποτε και πουθενά (το έχω κρατημένο). Να προχωρήσω κάνοντας τον ανήξερο ή είναι εύκολο να το ανακαλύψουν; Το 2011 νομίζω τα αγόρασα.

 

Θα σου ζητήσουν απλά να υπογράψεις μια υπεύθυνη-ψευδή δήλωση ότι δεν είχες λάβει γυαλιά μέσα στην προηγούμενη τετραετία. Οπότε προχώρα

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

@ανευ οδηγιών, κλαίω απ'τα γέλια με το απανωτό λογοπαίγνιο!

 

Κατα τ'αλλα, είμαστε σίγουροι πως στο "σύστημα" του τσμέδε (διοτι οταν ειναι να δώσουν τα βρίσκουν όλα...) δε θα έχει περασμένη την αγορά ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.