Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραδείγματα μελετών ενεργητικής πυροπροστασιας


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Είμαι νέος σε μελέτες και Έχω μερικές απορίες.

1.σε φανοποιειο βαφειο αυτοκινήτων κάνω ξεχωριστή Μελετη;(για το βαφειο και το φανοποιειο)

2.στο σχέδιο τι πρεπει να φαίνεται και με τι σύμβολα;

3.σε ψησταριά χρειάζεται αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης πανω απο

Τη θέση των ψησταριων;

4.υπάρχει διάφορα αν χρησιμοποιεί κάρβουνα,υγραεριο,ηλεκτρικές συσκευές

Ψησιματος;

5.χρειάζεται να δείχνω στο σχέδιο οδευσεις διαφυγής,και αν ναι υπάρχει κάποια

Τυποποίηση για να το δείξω;

Και για τις 2 μελέτες η άδεια είναι το 1995.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) αν είναι σε ενιαίο χώρο ή ενιαία επιχείρηση -> μία μελέτη

 

2) με χρώμα κόκκινο: τους μικρούς κύκλους με την θέση των φορητών πυροσβεστήρων (6 ή 12 Kg ανάλογα) τον πυροσβεστήρα οροφής πάνω απο τον καυστήρα του φούρνου βαφής, την θέση του ερμαρίου (παραλληλόγραμμο) με τα 15μ λάστιχο,

με χρώμα κίτρινο: μικρό παραλληλόγραμμο πάνω απο τις εισόδους -εξόδους του συνεργείου, με την ένδειξη E (EXIT)

 

3) όχι πυρόσβεσης, αλλά αυτόματο - χειροκίνητο τοπικής εφαρμογής

 

4) ΟΧΙ, απαιτείται ανεξάρτητα τι είδους καυσιμου χρησιμοποιείται

 

5) ΟΧΙ, αυτά θεωριτικά πρέπει να υπάρχουν στη μελέτη παθητικής πυροπροστασίας όταν εκδόθηκε η οικ. άδεια και πρέπει να υπάρχει 1 εγκεκριμένη σειρά στην Πυροσβεστική (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Στο φανοποιειο βαφειο θα πρεπει να δείχνω και

Τη θέση των μηχανημάτων;

Το σύστημα χειροκινητης τοπικής εφαρμογής το συμβολιζω

Με οποίο τροπο Θέλω Εγω η υπάρχει κάποια Τυποποίηση;

Σ'ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος έντυπο της ενεργειακής πυροπροστασίας για ξυλουργείο. Πρόκειται για υφιστάμενο κτήριο. Συγκεκριμένα η άδεια βγήκε το 1979. Έχω βρει τη σχετική νομοθεσία, ΦΕΚ κλπ.. αλλά το έντυπο??? Θα με βοηθούσε πολύ αν το είχε κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

k_kalipso

 

Καλώς όρισες!

 

Αφού εμάς δεν μας επιτρέπεται να υπογράφουμε τις ενεργητικές πυροπροστασίες γιατί δεν απευθύνεσαι σε κάποιο μηχανολόγο;

Link to comment
Share on other sites

Στο site της πυροσβεστικής (fireservice.gr) υπάρχουν υποδείγματα μελετών ενεργητικής για όλες τις κατηγορίες μελετών. Εκεί θα βρεις και υπόδειγμα για μελέτη σε βιομηχανικούς-βιοτεχνικούς χώρους, σύμφωνα με την 1589/104/2006 απόφαση, στην οποία ανήκουν και τα ξυλουργεία.

Link to comment
Share on other sites

Για τον χωρο αποθηκευσης του βαφείου θα σου ζητηθει ανιχνευση εκρηκτικών μιγματων, καθως είναι επικίνδυνος χώρος, επίσης για τις ψησταριές εαν υπάρχουν φριτέζες με όγκο λαδιού πάνω από 10lt θα χρειαστεις κατάσβεση όχι ξηράς κόνεως αλλά με wet chemical (τύπου F), εαν υπάρχει υγραεριο χρειάζεται να κάνεις και ανίχνευση αερίου, καθώς και να φτιάξεις τευχάκι "συμπληρωματικής μελέτης" δεν ειναι δυσκολα αλλά εχουν δουλίτσα! Για την νομοθεσία θα σε βοηθησει πολύ το site της πυροσβεστικής που τα εχει όλα! (fireservice.gr)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ξέχασα να σου πω για την παθητική ότι θα πρέπει να εξετασθει με το άρθρο 10 του ΠΔ71/88 (χωρος συνάθροισης κοινού) εαν στην αδεια είχε άλλη χρηση θα πρεπει να το δεις

Συγχώνεψα τα δύο μηνύματά σας. Παρακαλώ, μην δημοσιεύετε διαδοχικές απαντήσεις. Μπορείτε να συμπληρώσετε το τελευταίο σας μήνυμα, κάνοντας "επεξεργασία".

 

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

Για τον χωρο αποθηκευσης του βαφείου θα σου ζητηθει ανιχνευση εκρηκτικών μιγματων, καθως είναι επικίνδυνος χώρος,

 

 

απο ποτε το νερο αποτελει εκρηκτικο μειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Το νερό μπορεί να μην είναι, τα είδη βαψίματος όμως, μπογιές κλπ κι εγώ νομίζω ότι θεωρούνται επικίνδυνη ύλη καθώε είναι πολύ εύφλεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Μία αναζήτηση στο google με τις λέξεις "φωτιά" και "βαφείo" έδωσε τα εξής αποτελέσματα

http://www.madata.gr/greece/thessaloniki/21848.html στις 18/7/2008

http://taxalia.blogspot.com/2009/09/mexil.html στις 29/9/2009

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=78441 στις 22-6-2011 (σήμερα!)

 

Ας έχουμε στο μυαλό μας αυτά τα περιστατικά, όταν σχεδιάζουμε, κατασκευάζουμε, επιβλέπουμε, λειτουργούμε ή συντηρούμε, αυτά τα συστήματα πυροπροστασίας (και φυσικά και τις ίδιες τις εγκαταστάσεις-βαφεία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.