Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Βήματα οικοδομής


Recommended Posts

Στο γραφειο εχω γκρι κουφωματα..

Οι βιδες ειναι μαυρες και τα ουπατ δεν φαινονται..(να σου πω την αληθεια δνε θυμαμαι τη ουπατ ειχε βαλλει ο αλουμινας και πως τα τοποθετησε...)

Αρα δεν ειναι απαραιτητο να φαινονται τα ουπα...Ουτε βεβαια χρυσες βιδες..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι μεγάλο πλεονέχτημα η τοποθετηση της ψευτοκασας για την οικοδομη και το κούφωμα συγκεκριμένα.Αλφαδιάζει,σουβά και κουφωμα και "δένει" με ελάχιστα κενά,ειδικά στα μεγάλα ανοίγματα το κουφωμα αλουμινιου. Ο αλουμινάς που την αποφεύγει το κάνει κατά κύριο λόγο γιατί δεν έχει δικό του συνεργείο για αυτή την δουλειά,γιατί βιάζεται και γιατί το σίδερο λερώνει και με την ηλεκτροκόληση δημιουργεί προβλήματα στα μάτια του το βράδυ.

Στην Ελλάδα και το εξωτερικό (μέχρι εκεί που έχω πάει δηλαδή) η σωστή δουλειά έτσι γίνεται.

όσων αφορά το συνθετικό κούφωμα θα σας μεταφέρω κατα λέξη αυτο που μου ειπε πριν μερικους μηνες ενας απο τους μεγαλυτερους αντιπροσωπους του στην Αθήνα.

"Η αγορά του συνθετικού κουφώματος στην Ελλάδα ""κάηκε"" την δεκαετία του 80".

Link to comment
Share on other sites

Οι ψευτόκασες είναι ο καλύτερος τρόπος για ένα σωστά τοποθετημένο κούφωμα.

 

Όμως και γαλβανιζέ να είναι, στα σημεία κοπής συγκόλησης (ακόμα και αν βάλεις ψυχρό γαλβάνι) πετάει κάτι σκουριές.... Επίσης, κοντά στη θάλασσα δεν αντέχει τίποτα. Το γαλβανιζέ το τρώει το αλάτι για μεζέ.

 

Οι λόγοι που δεν μπάινουν σήμερα ψευτόκασες είναι:

 

1) Μείωση του κόστους

2) Μείωση του χρόνου κατασκευής

3) Τα κουφώματα με θερμοδιακοπή ΔΕΝ πάνε παρέα με ψευτόκασα(θερμογέφυρα).

4) Η ένωση ψευτόκασα/προφίλ/πολυαμίδιο θερμοδιακοπής υποφέρει από διάβρωση.

 

Δυστυχώς, ακόμα και από χειρούργο σοβατζή αν δεις ολόσωστο λαμπά, θα κάτσω να με......... χαστουκίσεις. Τόσα χρόνια με τις ψευτόκασες, ξεχάσανε να κάνουνε σωστούς λαμπάδες. Τerry, (έχεις δει ποτέ σοβατζή να βάζει τις σανίδες π.χ. σε μια κολώνα με το το ζύγι? :lol:

Όλοι αλφάδι βάζουνε. ΄Εχεις δει ποτέ σε μια κολώνα (μοναχή κολώνα που θέλει σοβάντισμα) να βάζουνε τις σανίδες 2 φορές (για το σοβάντισμα των απέναντι πλαϊνών) να γωνιάζουνε με γωνιά?

 

Πάνε οι παλιοί μάστορες. Απλά δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα αυτα ειναι λεπτομεριες, αλλα η λεπτομερεια κανει την διαφορα...ή εκανε... καποτε που ο πελατης ζητουσε ποιοτητα...Εδω ριχνουν 3 οροφους σκυροδεμα σε εναν μηνα, στις ψευτοκασες θα κολλησουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Οι λόγοι που δεν μπάινουν σήμερα ψευτόκασες είναι:

 

1) Μείωση του κόστους

2) Μείωση του χρόνου κατασκευής

 

 

Πάνε οι παλιοί μάστορες. Απλά δεν υπάρχουν.

 

 

 

 

 

Τωρα ειναι η τελευταια γενια των παλιων μαστορων,απλα οτι πληρωσεις περνεις και δεν πρόκειται και για ανθρωπους με τεραστια υπομονη και αντοχες στην συγχρονη ελληνικη οικοδομικη δραστηριότητα...

καλά κάνουν για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο George-S2K έχει απόλυτο δίκαιο.Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέει.Ανήκω κι εγώ στον κατασκευαστικό κλάδο του αλουμινίου εδώ και 30 χρόνια.Δέν τίθεται θέμα αμφισβήτησης στα λεγομενά του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.