Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ασε που εαν ξερεις οτι μεσα σε ενα ευλογο διαστημα μπορει να περασει καποιος συναδελφος (δηλ καποιος που δεν μπορεις να πιασεις στην παπαρολογια) να "δει" την δουλεια που αποδεδειγμενα πλεον εχει κανει τους περισσοτερους τους πιανει μια ξαφνικη επιμέλεια.:grin:

Ακριβως ετσι tseronis.....ειναι αυτο που ελεγα οτι ολοι αφεντικαρες ειμαστε και δεν θελουμε ελεγχο.Βεβαια ξεκιναει απο την εποχη του 1821 και ειναι μεσα στο DNA μας πλεον.Μονο αν μαζευτουν καμια 1000 σοβαροι επαγγελματιες και κινησουν τα νηματα αποτομα θα ξυπνησουν και οι ενωσεις και θα συμπορευθουν.

Και να ξερετε αν αρχισει δεν σταματαει.Θα γιγαντωσει αποτομα γιατι πιστευω οτι εχουμε αγανακτησει ολοι απο την προχειροτητα και την ανοργανωσια.

Προσωπικα θα ηθελα πολυ να βγω εκει εξω με ενα μαγικο ραβδι και να κανω "πουφ εξαφανιστηκες" σε ολη την λαθροεγκατασταση και αναρχια= (εκ της μη εφαρμοσμενης ιεραρχιας αδειας ΚW).

Βγηκα χτες απο το σεμιναριο της ΕΕΤΕΜ για την νεα ΥΔΕ και πλακα πλακα εκανα λιγο κακαδακια πανω μου.....Ο τυπος που μιλουσε ηταν μελος της επιτροπης ΕΛΟΤ και με ξυπνησε απο τον ληθαργο.Τελικα ειναι πολυ ευκολο να καθαρισουμε ανθρωπο και εδειχνε ολα τα παραδειγματα μη εφαρμογης ΕΛΟΤ και επικινδυνες κακοτεχνιες.Ξερετε ποσα δολοφονικα λαθη κανουμε καθημερινα και το παιζουμε ξερολες ?

Παμε φυλακη για πλακα για φονο η πυρκαγια εξ'αμελειας και πληρωνουμε για μια ζωη μια δευτερη οικογενεια η ενα δευτερο σπιτι.

Ο ΕΛΟΤ π.χ λεει οτι η τηκτη ασφαλεια προηγειται του Διαρροης.Ξερει κανεις γιατι? Δεν νομιζω γιατι ολοι την βαζουμε μετα τον γενικο και διαρροης.

Ο ΕΛΟΤ π.χ λεει οτι ολες οι σταθερες καταναλωσεις πρεπει να παροχετευονται και με γειωση, σωστα ? Πειτε μου ποιος παιρναει γειωση στα οικιακα φωτιστικα ? Του σπαει του πελατη στα χερια η σαβουροCHINA λαμπα την ωρα που ειναι πανω στην αλουμινιου (πολυ ευκολο να γινει,ετσι ?) και μενει στον τοπο με τετοιο σωμα που εκανε στη σκαλα.......ποιος παει μεσα? ο υπογραφων την νεα ΥΔΕ που δηθεν ελεγξε την εγκατασταση και την θεωρησε καλη......

Μαγκες μην παρετε καμια ευθυνη αμα δεν τα τσεκαρετε ολα.Μπαινουμε σε φαση μεγαλης ευθυνης και φακελωματος.Θα βγει καλο ομως....

Link to comment
Share on other sites

Ασε που εαν ξερεις οτι μεσα σε ενα ευλογο διαστημα μπορει να περασει καποιος συναδελφος (δηλ καποιος που δεν μπορεις να πιασεις στην παπαρολογια) να "δει" την δουλεια που αποδεδειγμενα πλεον εχει κανει τους περισσοτερους τους πιανει μια ξαφνικη επιμέλεια.:grin:

 

Να δει ότι υπάρχουν άλλοι 2 όροφοι ατέλειωτοι και να σου φάει το πελάτη και ας είναι σωστή και νομότυπη η δουλεία σου. Αλλά πως θα πάω εγώ ένας αδειούχος ηλεκτροτεχνίτης να ελέγξω έναν πτυχιούχου , δεοντολογικά δεν είναι σωστό

Τελικα ειναι πολυ ευκολο να καθαρισουμε ανθρωπο και εδειχνε ολα τα παραδειγματα μη εφαρμογης ΕΛΟΤ και επικινδυνες κακοτεχνιες.Ξερετε ποσα δολοφονικα λαθη κανουμε καθημερινα και το παιζουμε ξερολες ?

 

Οι κακοτεχνίες ακόμα και από νόμιμους ηλεκτρολόγους πάντα υπήρχαν στα 25 χρόνια που είμαι στο χώρο έχουν δει τα μάτια μου πράγματα και θαύματα

 

Ο ΕΛΟΤ π.χ λεει οτι η τηκτη ασφαλεια προηγειται του Διαρροης.Ξερει κανεις γιατι? Δεν νομιζω γιατι ολοι την βαζουμε μετα τον γενικο και διαρροης.

 

Αυτό δεν το λέει ο hd384 αλλά και ο ΚΕΗΕ διπολικός διακόπτης φορτίου- ασφάλεια –ΔΔΕ, έχει αναλυθεί ΕΔΩ

 

Ο ΕΛΟΤ π.χ λεει οτι ολες οι σταθερες καταναλωσεις πρεπει να παροχετευονται και με γειωση, σωστα ?

 

Ο ΕΛΟΤ hd 384 ισχύει από το 2006 και μετά , όντος όλες οι σταθερές ηλεκτρικές συσκευές πρέπει να έχουν και extra αγωγό γείωσης αλλά πόσοι από εμάς τον εφαρμόζουμε είναι άλλοι ιστορία. Έχετε δει τη τιμή δίνη ο hd384 για την αντίσταση γείωσης ? 1600ΩΜ max

 

Το hd 384 τον έχω, όποιος των χρειάζεται ας μου στείλει πμ, τον έχει και ο συντονιστής

Link to comment
Share on other sites

αλλα λεω αλλα λες το παλικαρι εχει οργανο το δουλευει και προσεχει πολυ την ασφαλεια στον καταναλωτη κε κε και εμεις που εχουμε αδεια δεν εχουμε το καταλαβες????

 

Ο λόγος για όλα όσα έγραψες με τον λαθροεγκαταστάτη είναι οτι εσύ δεν έχεις όργανο και αυτός έχει??? Αυτό σε κάνει να απορείς και να τον θαυμάζεις???

 

Λογικό δεν είναι αφού δεν έχει ούτε ασφάλιση να πληρώσει, ούτε ΦΠΑ, ούτε περαιώσεις???? Τις τιμές που παίρνει τις δουλιές τις θεωρώ κανονικές, μόνο τα 3 προηγούμενα που γλυτώνει σε ένα χρόνο βγάζεις αυτοκίνητο φίλε μου όχι όργανο!!!!

 

Και σε περίπτωση που ακόμη δε το έχεις καταλάβει στη δικιά σου και στη δικιά μου πλάτη αυτός βγάζει λεφτά, τόσο απλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή ονόματος σε ρολόι,είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της νέας ΥΔΕ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ....

 

Να δω που θα φτάσει το κόστος για την αλλαγή του ονόματος,όταν εφαρμοστεί η νέα ΥΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Stavros,δηλαδή για τι χρονικό διάστημα μιλάμε?

 

Και η αλλαγή ονόματος στο ρολόι,τι διαδικασία απαιτεί?

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο ενα βεννιγκ ιτ 120β και ενα κλοβατεστ που πειρα προσφατα τωρα το επομενο θα ειναι θερμικη καμερα για καλυτερο οπτικο ελεγχο.....καταλαβε οτι ειναι αδειουχοι πολοι και δεν εχουν καν οργανο τωρα θα αγκαστωνουν να παρουν γιατι το επιβαλει ο νομος οχι γιατι επρεπε να το εχουν εδω και καιρο και να κανουν μετρησεις για ασφαλεις εγκαταστασεις και σου λεω παλι και καταλαβε οτι δεν το αναγκασε κανεις να παρει οργανο...δεν υπογραφει πουθενα δεν εχει ευθυνη και ομως μετραει παντα τις γειωσεις που κανει τα ρελε διαφυγης την αντισταση μονωση και τα κλπ...πραματα τα οποια δεν εχει καμια ευθυνη ποιος λοιπον ποιο σωστος...

 

----Συγχώνεψη----

 

στο σωματειο που εισαι γραμμενος στο δικο μου καμια παραταση απο τις 17/08/11 μονο καινουργια και πιστεψεμε ειναι οτι καλυτερο κανανε ναι στην νεα υδε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.