Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΗΜΜΥ & Πολιτικός Μηχανικός


engineer84

Recommended Posts

Είμαι 27 ετών ημμυ απθ χωρίς ιδιαίτερη εργασιακή εμπειρία (τελείωσα στα 26,5 το στρατό) και σκέφτομαι να κάνω κατατακτήριες για πολιτικούς μηχανικούς απθ (εισαγωγή πέμπτο εξάμηνο, σε ηλικία 28 ) που σημαίνει άλλα 3 χρόνια σπουδών μεχρι 31 ετών.

 

Αυτό σημαίνει ότι μέχρι τα 31 θα δουλεύω part time και όχι στις εξεταστικές κάνοντας μελέτες ως εξωτερικός συνεργάτης.

 

Στόχος ειναι η αύξηση των εργασιακών δικαιωμάτων αφού πρακτικά θα υπογράφω τα πάντα αλλά μειονέκτημα θα είναι ότι 31 θα είμαι χωρίς ιδιαίτερη εργασιακή εμπειρία και θα ξεκινώ από το μηδέν τότε.

 

1. Υπάρχει περίπτωση να χαθούν τα επαγγελματκά προνόμια των μηχανικών στο εγγύς μέλλον με τις αλλαγές που βλέπουμε;

 

Αν όχι, τότε για έναν που θέλει να μείνει στην Ελλάδα αξίζει κάτι τέτοιο αφού θα μπορώ να υπογράφω τα πάντα... Απλά και μόνο με το να πουλώ την υπογραφή μου (αν και αυτό έχει ευθύνη) ως ημμυ και ως πολιτικός, θα μπορώ να βγάζω το μηνιάτικό μου!

 

2. Το ερώτημά μου εδώ είναι αν πρακτικά μπορώ να μάθω όλες τις μελέτες δλδ και πολιτικού και ημμυ και να είμαι καλός σε όλες ή αν τελικά καταλλ'ήξω να κάνω μόνο του ενός εκ των δύο επαγγελμάτων.

 

Είναι μια κίνηση με μηδενικό οικονομικό ρίσκο αφού δεν κοστίζουν οι σπουδές (δεν έχουν δίδακτρα) σε αντίθεση με ένα μάστερ έξω όπου θες 30 χιλιάρικα. Σκεφτόμουν να κάνω μάστερ ως petroleum engineer έξω εναλλακτικά αλλά μάλλον έτσι θα δουλέψω εξωτερικό και όχι ελλάδα. Αν και η Ελλάδα πάει να χαθεί ως κράτος, στην τελική ως πολιτικός + ημμυ δε θα πεινάσω ποτέ. Αυτό θα ζει για πάντα στην Ελλάδα. Ενώ έξω, είναι και ρίσκο είναι και το άγνωστο...

 

Το ότι στα 31 θα είμαι με ελάχιστη εργασιακή εμπειρία είναι σύνηθες αφού πολλοί ξεκινάνε πάλι εκ του μηδενός απλά αλλάζοντας τομέα π.χ. ένας κομπιουτεράς ασχολείται με φωτοβολταικά , εκκινώντας στην ουσία από το μηδέν πάλι.

 

Δηλαδή θα μπορώ να χτυπώ 2000 -3000 κάνοντας όλες τις μελέτες έτσι; ενω ως ημμυ δεν έχεις και πολλές μελέτες να κάνεις... Πχ αν θυμάμαι , στα 1000 ευρώ σε ένα έργο, τα 800 παίρνει ο πολιτικός και τα 200 ο ημμυ.

 

Θέλω τις απόψεις όσων το έχουν σκεφτεί ή έχουν γενικά σχηματίσει άποψη.

 

Ευχαριστώ φίλοι

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς με λάθος βάση διότι τα 2-3Κ δεν υπάρχουν στην πιάτσα. Υπάρχει το ΜΗΔΕΝ. Αρα μηδεν για ΠΜ, μηδεν και για ΗΜΜΥ. Τώρα θα υπάρχουν εταιρίες και ο καθένας παίρνει μισθό. Δεν παίζει ρόλο εαν ο νόμος σου δίνει 100 και στον άλλο 20. Υπάρχει μισθός.

Link to comment
Share on other sites

@Ροδόπουλος: Μιμούμενος τις λειτουργίες του γνωστού κοινωνικού δικτύου (εν ελληνιστί Φατσοβιβλίο) πολλά-πολλά like για το σχόλιο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν δεν δουλευεις σε εταιρία και δουλεύεις ως ελεύθερος επαγγελματίας, τότε αλλάζει το πράγμα ...

 

Ετσι δεν είναι;

 

Αν είσαι σε εταιρία ναι, αλλά ως ελεύθερος θα υπογράφεις τα πάντα. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν και η Ελλάδα πάει να χαθεί ως κράτος, στην τελική ως πολιτικός + ημμυ δε θα πεινάσω ποτέ. Αυτό θα ζει για πάντα στην Ελλάδα. Ενώ έξω, είναι και ρίσκο είναι και το άγνωστο...
Αυτά ίσχυαν άλλες δεκαετίες στην Ελλάδα. Η αγορά είναι πολύ σκληρή και κρίνει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ πτυχίου (η υπογραφή πληρώνεται βέβαια πάντα).

Στη θέση σου; Έχουμε και ίδια ηλικία περίπου (32 εγώ) Μεταπτυχιακό έξω και έξω. Εδώ νέος μηχανικός πού δύσκολο.

 

Αν είσαι σε εταιρία ναι, αλλά ως ελεύθερος θα υπογράφεις τα πάντα. Σωστά;

Είσαι αρκετά μπερδεμένος και έχει τη λογική του Πολυτεχνείου ακόμα (θα βγείτε έξω και θα είσαστε θεοί...)

Μάθε τα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε ειδικότητας και μίλα με παλαιότερους μηχανικούς να δεις τις απόψεις τους. Αν έχεις καλό κύκλο και γνωστούς είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Αν όχι, κυνηγάς με δελφινιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι, τότε για έναν που θέλει να μείνει στην Ελλάδα αξίζει κάτι τέτοιο αφού θα μπορώ να υπογράφω τα πάντα... Απλά και μόνο με το να πουλώ την υπογραφή μου (αν και αυτό έχει ευθύνη) ως ημμυ και ως πολιτικός, θα μπορώ να βγάζω το μηνιάτικό μου!

 

Καταρχην αυτο με την πωληση της υπογραφης ισχυε μεχρι το '90κατι που υπηρχαν μετρημενοι στα δαχτυλα πολη μηχς.

Σημερα ειδικα οχι μονο ΔΕΝ εχει αξια η υπογραφη σου (οπως κ η δικη μου) λογω της μειωμενης δουλειας αλλα κ γιατι υπαρχει υπερπληθωρα μηχανικων στο κουρμπετι, ειτε εγχωριοι ειτε ξενοφερτοι.

Το να πας πολ μηχ ειναι καλο ΜΟΝΟ αν θελεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο αυτο. Η λογικη του ''τα υπογραφω ολα κ συμφερω'' δεν ισχυει καθως οταν θα (ξανα)βγεις απο το πολυτεχνειο θα εισαι ΠΡΑΚΤΙΚΑ ''αγραμματος κ ανικανος'' για την αγορα εργασιας λογω μηδενικης εμπειριας.

 

Συναδελφε μηχανικε, εγω δουλευω 1,5 χρονο σχεδον και κανω δουλεια που θα μπορουσα να κανω κ χωρις να τελειωσω το πολυτεχνειο. Αυτο που λειπει απο ολους μας ειναι η εμπειρια κ η αντοχη (στη γραφειοκρατια), οχι οι γνωσεις οι επιστημονικες.

Καλως η κακως τις γνωσεις τις εχουμε αλλα ειναι αχρηστες στο Ελλαδισταν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω τελειωσει και εγω το ΗΜΤΥ πατρας και πετυχα φετος με κατακτηριες πολιτκος μηχανικος Ε.Μ.Π. Με την διαφορα.

1. Ειμαι 25,5 ( εχω παει και εγω στρατο )

2. Ειχα χρονο και ορεξη να δωσω για κατακτηριες αφου ημουν στην αθηνα για μεταπτυχιακο.

 

Ωστοσο τελειωνω φετος το μεταπτυχιακο το οποιο για την γνωμη ειναι αχρηστο (ο βασικοτερος λογος που εδωσα κατακτηριες ηταν αυτος ) και την κανω για το χωριο μου οπου δεν ξερω αν θα κανω αποκλειστικα το επαγγελμα του ηλ. μηχ η και κατι αλλο μιας και δεν βλεπω να επιβιωνω μονο με το μηχανιλικη.

 

Τελος στους π.μ απθ μπαινεις με βαθμο πτυχιου-πρεπει να εχεις πανω απο 9,3.

Στους π.μ εμπ μπαινεις με κατακτηριες, που ειναι πολυ δυσκολο ειδικα απο ΑΕΙ-υψηλος ανταγωνισμος-δυσκολα θεματα.

Την σχολη αφου την εχω κατοχυρωση καποτε θα την βγαλω. Προταιροτητα μου ειναι να μπορεσω να επιβιωσω και να απεξαρτοποιηθω απο τους γονεις μου και οχι περεταιρω σπουδες.

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

lym

 

πώς θα ανεξαρτητοποιηθείς από γονείς, αν δουλεύεις part - time ?

Εκτός αν δεν πατάς στη σχολή και δουλεύεις full time.

 

Πώς το οργανώνεις;

 

Γιατί το θέμα ανεξαρτησίας ειναι βασικό.

 

 

Επίσης ο λόγος που κάνεις κάτι τέτοιο ειναι αποκλειστικά για να υπογράφεις τα πάντα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι μέχρι τα 31 θα δουλεύω part time και όχι στις εξεταστικές κάνοντας μελέτες ως εξωτερικός συνεργάτης.

 

Κάνε το αντίθετο: ξεκίνα να ψάχνεις δουλειά κατευθείαν ως ΗΜΜΥ, δώσε κατατακτήριες κι αν περάσεις, έχε τη σχολή part time κι όχι τη δουλειά. Ενδεχομένως δεν θα τελειώσεις στα 31 σου, αλλά τουλαχιστον όταν τελειώσεις και 2 πτυχία θα έχεις και επαγγελματική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.