Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Αυτό το σχέδιο που επισυνάπτεις είναι εγκεκριμένο σχέδιο οικοδομικής άδειας;

Αυτός που έκανε τη μελέτη δεν μπήκε καν στον κόπο να περιποιηθεί το σχέδιό του και το παρέδωσε με τις default ρυθμίσεις.

 

Επί της ουσίας, αν ήταν άκαμπτο, νομίζω πως θα είχε σχεδιασμένο το φάλτσο των 45. Ο ξυλότυπος μου μοιάζει από statics (δεν είμαι σίγουρος), το οποίο τουλάχιστον στα κωνικά πέδιλα σχεδιάζει τις λοξές γραμμές.

 

Ερώτηση: κάτω αριστερά, το κενό που μένει ανάμεσα στις πεδιλοδοκούς είναι 30-40cm. Θα καλουπωθεί ως έχει στο σχέδιο;

Link to comment
Share on other sites

Όντως, statics! Επίσης όντως τα defaults. Ακόμη, ναι το σχέδιο είναι της άδειας προς κατασκευή δηλαδη.

Η ερώτηση του κενού ήταν και δική μου και όταν το είπα στο μηχανικό της άδειας (που είναι διαφορετικός από το μηχανικό που έκανε τη στατική μελέτη) μου είπε : Γι'αυτό σου λέω κάντο ραντιέ να ξεμπερδεύουμε.

Ιδια άποψη έχω για το φάλτσο.

 

Επισυνάπτω το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου για τομή

τομη.zip

Link to comment
Share on other sites

@acnt

Φυσικά και συμμετέχει!

Στο Fespa μάλιστα που χρησιμοποιείς, στην καρτέλα "Κτίριο"-->"Αντισεισμικός", μπορείς να δώσεις εσύ το υψόμετρο της βάσης σου για τον υπολογισμό του nv.

Αν αφήσεις την default τιμή "0.00", εκεί κάνει τον υπολογισμό!

 

@Kostassid, kobaksev

Παιδιά δεν ξέρω αν το statics βγάζει και τα φάλτα ή όχι, αλλά αν δεν έχει τομή που θα καταλάβεις σίγουρα?!

Πάντως πολύ κακή δουλειά (τουλάχιστον αισθητική)!

Αλλά και γιατί να στεναχωρηθεί ο άνθρωπος, αφού "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει", αυτός τα κάνει, αυτός τα ελέγχει!

 

Δεν ξέρω αν το πρόγραμμα βγάζει και πλευρικό οπλισμό στις πεδιλοδοκούς (όπως το διαβάζω δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεται), αλλά με τόσο υψίκορμη δοκό, μην αμελήσεις να τοποθετήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω το statics -αν και δεν το δουλευώ- κι επειδή έχω δει πολλές δουλειές με αυτό, όταν υπάρχει κώνος βάζουνε -συνήθως- διαγώνιες γραμμές οι οποίες συνδέουν το άκρο του λαιμού της πεδιλοδοκού με την μία γωνία του "ματιού" της θεμελίωσης. Άρα κι εγώ συμφωνώ με την τομή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.