Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

ο χαρακτηρισμός "εύκαμπτο-δύσκαμπτο" δεν γίνεται από το αν έχει κώνο μόνο το πέλμα. μπορεί να έχει κώνο και να είναι εύκαμπτο. αυτό το δείχνει ο έλεγχος των αντίστοιχων σχέσεων. για το σύνολο της πεδιλοδοκού, ο χαρακτηρισμός "ευκαμπτη-δύσκαμπτη" οι σχέσεις είναι πολύ πιο σύνθετες

Link to comment
Share on other sites

Ναι rigid_joint, αλλα οπως λέγαμε παλια τα θεμελια ευκαμπτα-δυσκαμπτα από το σχήμα τους έτσι τα περιγράφουμε τωρα και σε αυτο το topic, εσφαλμένα βεβαίως για χάρη συντομίας. Δεν ήθελα να μπλέξω με την έννοια του όρου δυσκαμπτη πεδιλοδοκός και να μετράμε ροπές αδράνειας, μεγέθη κλπ. Έχεις δίκιο πάντως.

Η άποψη σου επί του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλή σας μέρα και Χρόνια Πολλά

Έχω μια δύσκολη περίπτωση να μελετήσω και ζητάω τη βοήθειά σας. Πρόκειται για μια αίθουσα θεάτρου σε ένα πολιτιστικό κέντρο (βλέπε συνημμένο) μέσα στην στην οποία δεν πρέπει να βάλω στοιχεία (κολώνες, τοιχεία) παρά μόνο περιμετρικά. Μια τέτοια λύση όμως μου δίνει δοκούς οπλισμένου σκυροδέματος μήκους 17μ!!!

Πάνω από την αίθουσα έχει αίθουσες διδασκαλίας (χωρού, μπαλέτου κλπ)

Θα ήθελα την άποψή σας πάνω στο θέμα αυτό αν μπορείτε.

Σας ευχαριστώ πολύ

post-2429-131887237687_thumb.jpg

post-2429-1318872377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πες μας πόσο είναι το άνοιγμα της αίθουσας και κατά τις δύο διευθύνσεις (δεν φαίνεται καλά).

Τα δοκάρια τα θέλεις για να πας με συμβατική κατασκευή πλάκας?

Πλάκα τσέλνερ αποκλύεις?

Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα έψαχνα να δω που πήγε το μήνυμά μού.

Οι διαστάσεις της αίθουσας είναι 18,15Χ28,75. Ναι, πάνω έχει γραφεία, αίθουσες διδασκαλίας χωρού, μπαλέτου, εικαστικών και πάνω από αυτό και φυτεμένο δώμα!

Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να κάνω Zoellner αλλά με φοβίζει αυτή η μελέτη πολύ.

Το σκέφτηκα για προένταση αλλά δεν έχω κάνει ποτέ βέβαια.

 

Πάντως λέτε με τίποτα να μην το κάνω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.