Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Άρα για διατομή 30/30 που αυτός βάζει 4Φ20 πως προκύπτουν?

30x30x0,8%=7,20 cm2, ενώ 4Φ20 --> 12,56 cm2.

Είναι βέβαια και βράδυ, δεν στροφάρω και καλά τώρα..........

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποια τοιχία (εκτός από κάτι δείγματα στύλων 25x35 m και 25x30 m) διαστάσεων 25x120 m τα οποία ο συνάδελφος με βάση και τους υπολογισμούς της μελέτης τα όπλισε με 8Φ14 + #Φ8/25 ενώ σε εμένα προκύπτει ότι έπρεπε (ακόμα και με τους παλιούς Κανονισμούς) να οπλίζονταν με 20Φ14 + #Φ8/25 χωρίς να έχω επιβάλει ακόμη την προσθήκη ορόφου!

 

εμένα αυτό με προβληματίζει περισσότερο σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το τεύχος όπως ανέφερες ηλία είναι 10 σελίδες...

 

και με βάση αυτό να ρωτήσω...αν όντως η επίλυση είναι μούφα και όντως δε βγαίνει η δουλειά τί κάνουμε? αναρωτιέμαι...

αφού είμαστε σίγουροι για το πόρισμα ενημερώνουμε τον ιδιοκτήτη και αποφασίζει πως να κινηθεί?

υπάρχει κάποιο όργανο-υπηρεσία (πολεοδομία) όπου πάμε και το αναφέρουμε εγγράφως? - βγάζουμε κάρτα την μελέτη και ταυτόχρονα τον έλεγχό της από την πολεοδομία

θέτουμε ερώτημα στον οασπ? στο τεε?

ζόρικα τα πράγματα σε μια τέτοια κατάσταση δε λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι ζόρικα συνάδελφε!

Πάντως εγώ αν το επιβεβαιώσω σίγυρα ότι δεν έκανα μ@@@ια, ενημερώνω τον ιδιοκτήτη και επειδή δεν θέλει να κάνει ενισχύσεις όπως μου είπε, κάνω πέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ο ελάχιστος οπλισμός των στύλων ήταν 0,4% ανά παρειά. Με τους νέους κανονισμούς ισχύει το 1,0% στο σύνολο της διατομής αλλά αν λύσεις με q<=1,50 το 1,0 γίνεται 0,8% στο σύνολο της διατομής, ό,τι δηλαδή και παλιά.

Οι ελάχιστες διαστάσεις των γωνιακών στύλων ήταν 30/30 και ο ελάχιστος οπλισμός τους 4Φ20. Είτε StI είτε StIII.

Παλιά δε γινόταν επίλυση χωρικού μοντέλου αλλά πολλές-πολλές απλοποιήσεις και ουσιαστικά έλυναν συνεχείς δοκούς. Επίσης στα άκρα των συνεχών δοκών δεν θα δείτε ροπές εκτός εάν κατέληγαν σε τοιχία.

Ο οπλισμός των τοιχίων ήταν 2#Φ8/25 ή 2#Φ8/20. Αν έχεις και 4Φ14 στα άκρα τότε απλώς δεν είναι πολύ παλιά η οικοδομή και να λες πάλι καλά.

Προσοχή τέλος στο ποιοι στύλοι είναι γωνιακοί/περιμετρικοί/εσωτερικοί και αντίστοιχα στις δοκούς περιμετρικές/εσωτερικές.

Τι μόνιμα φορτία επικάλυψης λαμβάνει ο μελετητής στις πλάκες; Μήπως κάπου 60~70kg/m²;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.