Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Ααα πολύ ωραία, η καμπύλωση λοιπόν είναι πολύ μικρότερη απ' ότι φανταζόμουν. Η μετάβαση από την κάτω στην άνω παρειά της πλάκας γίνεται ομαλά. Thanks rigid για το π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική ερώτηση παιδιά.

Κάνω επίλυση ισογείου κτηρίου με παλιούς κανονισμούς ('54 και΄59) για να ελέγξω επάρκεια λόγω προσθήκης ορόφου.

Περνάω κανονικά ό,τι φορτία γράφει ότι πάρθηκαν στην παλιά μελέτη, τάσεις εδάφους, σεισμικότητα και όλα τα συναφή.

Έχω κάποια τοιχία (εκτός από κάτι δείγματα στύλων 25x35 m και 25x30 m) διαστάσεων 25x120 m τα οποία ο συνάδελφος με βάση και τους υπολογισμούς της μελέτης τα όπλισε με 8Φ14 + #Φ8/25 ενώ σε εμένα προκύπτει ότι έπρεπε (ακόμα και με τους παλιούς Κανονισμούς) να οπλίζονταν με 20Φ14 + #Φ8/25 χωρίς να έχω επιβάλει ακόμη την προσθήκη ορόφου!

Μήπως μου διαφεύγει κάτι ως προς τους παλιούς Κανονισμούς?

Τι λέτε να φταίει?

Και οι δύο λύσαμε (θεωρητικά πάντα λόγω διαφοράς εποχής και εργαλείων επίλυσης) το ίδιο μοντέλο με τους ίδιους Κανονισμούς και βγάζουμε διαφορετικά αποτελέσματα!

Σκυρόδεμα Β225, οπλισμός StIII, επίλυση με Fespa.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, ο δικός οπλισμός είναι πολύ μεγάλος για τα τότε δεδομένα. Τα 8Φ14 (4Φ14 ανά παρεία) είναι το πιό πιθανό. Κάτι με το ελάχιστο ποσοστό οπλισμού φαίνετε να παίζει εδώ. Κάτι εκεί πρέπει να παίρνεις λάθος εσύ....

Link to comment
Share on other sites

http://www.postimage.org/image.php?v=Pq1V6I2i

 

Δειτε και αυτό ίσως σε μερικούς φανεί χρήσιμο...

 

Τα λέμε πάω για μπυρόνια !!!

 

Pappos επειδή είναι σε μαύρο φόντο δεν τυπώνεται καλά. Κανένα pdf (δεχόμαστε και dwg!!) θα ήταν πολύ καλύτερο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τεύχος (προπολεμικής εποχής εννοείται) και βγάζει 2x4Φ14 + #Φ8/25!

Τι γίνεται ρε να πάρει!

Θα κάτσω να το δω και λίγο "χειρονακτικά" το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.