Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Έχει ένα σωρό ανισοσταθμίες, τα δοκάρια δεν έρχονται περασιές (δηλαδή π.χ. στην Κ8 το δοκάρι που έρχεται από πάνω πιάνει στην αριστερή πάνω γωνία και αυτό που φεύγει προς τα κάτω ξεκινάει από τη δεξιά κάτω) και δεν θέλει και "δόντια" μέσα στο χώρο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω, ξέρω... Αν γυρίσεις κάποιες σελίδες πίσω θα δεις και μια δική μου 50/80 ακριβώς για τον ίδιο λόγο.

Ερώτηση: 16Φ20=10Φ25 και 22Φ20=14Φ25. Θα το έκανες; Ξέρεις πόσο απλοποιούνται τα τσέρκια; Μην το φοβάσαι το Φ25...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την §17.6.4 του ΕΚΩΣ η οποία αναφέρει ότι στις περιοχές αγκυρώσεων το εμβαδόν του εγκάρσιου οπλισμού (συνδετήρα) πρέπει να είναι το 25% του εμβαδού της μέγιστης ακγυρούμενης ράβδου.

Δηλαδή

για Φ20 (Αs=3,14cm²) είναι 3,14*0,25=0,79 -> Φ10

για Φ22 (Αs=3,80cm²) είναι 3,80*0,25=0,95 -> Φ12

για Φ25 (Αs=4,91cm²) είναι 4,91*0,25=1,23 -> Φ14

Βέβαια αναφέρει ότι για συνήθη δομικά στοιχεία αρκούν όσα αναφέρονται στο κεφάλαιο 18.

 

Σύμφωνα επίσης με την §18.4.4.1 έχουμε:

α) για στοιχεία ΧΑΑΠ: minΦw = max{Φ6, maxΦL/4}

β) για στοιχεία MΑΑΠ: minΦw = max{Φ8, maxΦL/3} άρα για Φ25 είναι Φ10.

 

Πρόβλημα όμως υπάρχει με τη δημιουργία "λαιμών μπουκαλιών" στα Φ25, την δυσκολότερη κοπή τους μεταφορά τους κ.λπ. λόγω βάρους ανά μέτρο μήκους. Ένα 4μέτρο Φ25 ζυγίζει 15,4kg και ένα Φ20 9,9kg.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνήθη οικοδομικά έργα, όχι. Σε μη συνήθη, ναι.

Μήπως όμως και το Φ25 για τα συνήθη οικοδομικά έργα είναι μεγάλη διάμετρος;

Link to comment
Share on other sites

ilias η τελική επιλογή είναι δική σου. Σε παροτρύνω όμως να κάνεις και μια επίλυση με Φ25 να δεις την διάταξη και να δεις με το μέτρο σου πόσο είναι το 85/50 και 110/45... Τεράστιες διατομές που για εμένα "σηκώνουν" το Φ25.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που παρέθεσε ο Χάρης αναφερόμουν.

Δεν είχα υπόψη μου για τα συνήθη ή όχι έργα και δεν το πολυκαταλαβαίνω.

Δηλαδή τι εννοεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.