Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Χωρις να εχω δει τη γενικη κατοψη εγω θα εβαζα τις δοκους αυτους κατευθειαν πανω στα τοιχωματα αυτα που λογικα ειναι πυρηνας ανελκυστηρα..

Link to comment
Share on other sites

Κατά βούληση;;; Τί εννοείς; Εγώ σε τοιχία πχ 40/40/150/25, οπλίζω έτσι ώστε στο σημείο που συναντιέται το σκέλος 40/40 με το τοιχίο 150/25 να υπάρχουν 2 τσέρκια, ένα 35/35 και ένα 25/45, πλεγμένα το ένα μέσα στο άλλο... Δεν χρειάζεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

την ίδια "βούληση" έχουμε.

Δεν είχα δει την εικόνα πριν με προσοχή.

Τον Γόρδιο θα έκανα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

τεραστιος μπελας.

 

οροφος επι pilotis αδεια του 90.

 

θελουν προσθηκη καθ'υψος (δηλαδη να γινει 2ωροφο επι pilotis) με στεγη αυτοφερομενη (οχι εδραζομενη επι πλακος-δηλαδη χωρις πλακα πανω).

 

το κακο ειναι οτι θελουν να γινουν οι προβολοι για να σκεπαζουν την κατω βεραντα.

 

σχεδιο

 

76958405.jpg

 

 

σιγουρα 30/60 δοκος μπροστα με φ12/10 και τουλαχιστον φ14/10 σε καθε πλευρα.

 

επιπροσθετως ενα εκ των 2

 

1.ή να υπαρχει προκταση προς τα μεσα των προβολων κατα ~ 2 μετρα

2.να βγουν φορουσια στο Κ1,Κ4,Κ2 και υπεροπλισμενη Ε.Ζ στο Κ5.

 

ειλικρινα εχω πελαγωσει.

ειναι οτι χειροτερο εχω δει ως περιπτωση και δεν φοβαμαι να παραδεχτω οτι φοβαμαι.

 

παρακαλω για την οποια τοποθετηση-βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να γίνουν οι πρόβολοι τώρα ? Δηλαδή το κτίριο είναι έτσι όπως το βλέπω και θέλουν να βγάλουν τους προβόλους έτσι όπως φαίνονται στο σχέδιο ? (Και όλα αυτά μέχρι επάνω τους 2 ορόφους ?) Συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά (καθότι αλκοολικος...) μπορείς να διευκρινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

@sundance

Πολύ άσχημη κατάσταση και δε σε βοηθάει καθόλου για τη στρέψη η διεύθυνση της μεγάλης πλευράς των Κ4 και Κ5.

Ακόμα και το πλατύ(?) δοκάρι των 30 cm που λες δεν θα πατάει σε όλο το πλάτος του στα Κ4 και Κ5 αφού αυτά είναι και 25αρια.

Γιατί δεν θέλουν να ρίξουν πλάκα?

Θα ανακούφιζε αρκετά την κατάσταση.

Σκέψου λύση μεταλλικής ελαφριάς κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να γίνουν οι πρόβολοι τώρα ? Δηλαδή το κτίριο είναι έτσι όπως το βλέπω και θέλουν να βγάλουν τους προβόλους έτσι όπως φαίνονται στο σχέδιο ? (Και όλα αυτά μέχρι επάνω τους 2 ορόφους ?) Συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά (καθότι αλκοολικος...) μπορείς να διευκρινήσεις...

 

οχι.(αν καταλαβα αυτο που λες-ειμαι και αγχωμενος)

 

θα ριξουν τον 2ο οροφο (καθ'οτι προσθηκη β οροφου) και η μορφη του θα ειναι ως στο σχημα(βεβαια εχει κι αλλο βαθος το κτιριο κατα την κατακορυφη διασταση-δεν ειναι μονο 5 μετρα).

 

οπως φαινεται στο σχημα,οι μονες πλακες που θα υπαρχουν θα ειναι οι προβολοι.στο εσωτερικο θα γινει αυτοφερομενη ξυλινη στεγη.

 

@sundance

Πολύ άσχημη κατάσταση και δε σε βοηθάει καθόλου για τη στρέψη η διεύθυνση της μεγάλης πλευράς των Κ4 και Κ5.

Ακόμα και το πλατύ(?) δοκάρι των 30 cm που λες δεν θα πατάει σε όλο το πλάτος του στα Κ4 και Κ5 αφού αυτά είναι και 25αρια.

Γιατί δεν θέλουν να ρίξουν πλάκα?

Θα ανακούφιζε αρκετά την κατάσταση.

Σκέψου λύση μεταλλικής ελαφριάς κατασκευής.

 

ναι,τα εχω σκεφτει ολα αυτα...:cry:

 

ΥΓ.ο προβολος θα εχει μειουμενο υψος κατα το πλατος του.θα ξεκιναει στα 22-23 εκ. και θα καταληγει στα 10.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.