Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δήλωσης κτηματολογίου


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Προσπαθώ να συμπληρώσω δηλώσεις κτηματολογίου και θέλω να ρωτήσω το εξής:

1)Έχω ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία με 20 συνιδιοκτήτες.Πρέπει να τους βρώ όλους τους συνιδιοκτήτες και να τους δηλώσω στο πεδίο Δ-1 ή είναι προαιρετικό ή όσους ξέρω?

2)Το υπόγειο σε περίπτωση μονοκατοικίας προσμετράται στον αριθμό ορόφων και στο συνολικό εμβαδό του κτιρίου?(πεδίο Β3)

3)Η συμπλήρωση των στοιχείων μεταγραφής (πεδίο Γ2) είναι υποχρεωτική?

4)Έχω ένα συμβόλαιο οικοπέδου που αναφέρει μόνο το οικόπεδο κι όχι το σπίτι που κτίστηκε μεταγενέστερα με άδεια.Στο πεδίο Β3 να αναγράψω τα στοιχεία της οικοδομής βάσει της αδείας την οποία θα πρέπει και να συνυποβάλλω υποχρεωτικα?ή θα κάνω μια αποτύπωση και θα βάλω τα πραγματικά μέτρα και τους Η/Χ τα οποία φυσικά θα είναι καθ'υπέρβαση της αδείας?

Αυτα τα λίγα.

Σίγουρα το θέμα υπαριθμ.4 θα απασχολεί πολλούς συναδέλφους. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Υ.Γ.

Τελικά ποιοί είναι οι ειδικοί για την συμπήρωση της δήλωσης:

Οι δικηγόροι?Οι μηχανικοί?Οι λογιστές?Οι συμβολαιογράφοι?Όλοι?

Πολλοί ειδικοί μαζεύτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

1) Προαιρετικό είναι.

4) Τα στοιχεία της οικοδομικής άδειας γιατί αν πας και μετρήσεις και τα βρεις διαφορετικά θα μπλέξεις. Άσε που αν ο ιδιοκτήτης έχει κάνει κάποια αυθαιρεσία σιγά μη θέλει ν ατη δηλώσει στο Κτηματολόγιο

 

Όσο για το ποιος είναι ο ειδικός στην Ελλάδα βρίσκεσαι: "ότι δηλώσεις είσαι"

Link to comment
Share on other sites

chris ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Όμως το κτηματολόγιο δεν θα εντοπίσει τις ασυμφωνίες όταν μεταβεί επιτόπου στο οικόπεδο (εννοώ αδειάς και υφισταμένης κατάστασης)?γι αυτό δεν ζητά την διεύθυνση ή το σκαρίφημα εντοπισμού του οικοπέδου?άκουσα ότι η διορθωτική δήλωση κοστίζει 1500€ είναι πολύ σοβαρό

Link to comment
Share on other sites

ότι η διορθωτική δήλωση κοστίζει 1500€ είναι πολύ σοβαρό

Όταν λέμε διορθωτική δήλωση εννοούμε ότι υπάρχουν σφάλματα στις εγγραφές των Κτηματολογικών Πινάκων - Διαγραμμάτων και ο ιδιοκτήτητς θέλοντας να αποκατασταθεί η αλήθεια κινεί τις διαδικασίες.

Π.χ. αν εγγραφεί λάθος το εμβαδόν του οικοπέδου τότε πρέπει να ζητήσει βοήθεια από δικηγόρο + τοπογράφο και η ταρίφα είναι γύρω στο χιλιάρικο για δικηγόρο και τρία με πέντε κατοστάρικα για τον Τοπογράφο...

 

Η διορθωτική κίνηση θα γίνει από τον ιδιοκτήτη μόνο εαν νοιώσει ριγμένος δηλαδή του το βγάλουν λιγότερο.

 

Τώρα όσον αφορά στα διαμερίσματα δεν νομίζω ότι είναι δουλεία του Κτηματολογίου να κάνει εμβαδομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά λοιπόν που θα διαπιστώσει το Κτηματολόγιο από αυτοψία δηλ.τον κλειστό Η/Χ δεν αποτελεί προϋπόθεση για ανάγκη σύνταξης διορθωτικής και κτηματολογίου και συμβολαίου και άδειας πολεοδομίας αν φυικά νομιμοποιείται(π.χ.περισσεύει Σ.Δ. κ.λ.π)?

Άρα μήπως να δηλωθούν τα πραγματικα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες axoul (αυτοψίες) δεν θα γίνει στην Α' φάση.

Στην Α' φάση που γίνεται τώρα θα υπάρχουν μόνο νομικός έλεγχος των δηλώσεων και αεροφωτογραφίες.

 

Δεν γνωρίζω αν θα γίνει και στην Β' φάση.

Link to comment
Share on other sites

Το κτηματολόγιο καταγράφει τις υπάρχουσες καταστάσεις, δεν μπαίνει στη διαδικασία να ελέγξει τι είναι νόμιμο και τι όχι.

Η Β΄φάση του κτηματολογίου έχει να κάνει με την κτηματογράφηση (δηλαδή τη σύνταξη των κτηματολογικών διαγραμμάτων και πινάκων). Τα κτηματολογικά διαγράμματα θα προκύψουν από μετρήσεις και από την εφαρμογή των όποιων τοπογραφικών έχουν προσκομιστεί. Οι πίνακες θα προκύψουν από την επεξεργασία της βάσης δεδομένων των ενεργών τίτλων.

Έπειτα θα γίνει ανάρτηση (προβλέπεται μόνο μία) και μετά έχουμε ενστάσεις που θα αφορούν διαφορές τόσο στα γεωμετρικά στοιχεία όσο και στις εγγραφές στους πίνακες.

Το κτηματολόγιο δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το εμβαδό των κτισμάτων ή των διαμερισμάτων. Άλλωστε στα κτηματολογικά διαγράμματα σχεδιάζεται μόνο το περίγραμμα τους.

Εγώ θα έλεγα να δηλώνεις μόνο ό,τι λέει το συμβόλαιο.

 

edit

 

Εγώ θα έλεγα να δηλώνεις μόνο ό,τι λέει το συμβόλαιο, αν το συμβόλαιο αναφέρει εμβαδό οριζόντιας ή εμβαδό κτίσματος. Αν δεν αναφέρει τότε δηλώνεις ό,τι δηλώνεται στην άδεια οικοδομής. Αν δεν υπάρχει άδεια τότε δηλώνεις το εμβαδό που έχει κτιστεί.

Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Απλώς πιστεύω ότι δεν πρέπει να περιπλέκουμε τα πράγματα και να ασχολούμαστε με όχι τόσο σημαντικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση που υπάρχει μόνο συμβόλαιο οικοπέδου π.χ.το '80 και το '82 έγινε ανέγερση ενός ισογείου για το οποίο δεν υπάρχει άδεια, πάλι προτείνεται να μην δηλωθεί?λογικα θα πρέπει να δηλωθεί αφου θα φαίνεται στην αεροφωτογραφία και στην αποτύπωση του κτηματολογίου όταν την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Επειδη το κτηματολογιο σε καποιες περιοχες εχει ηδη ξεκινησει....ειπα να ξεθαψω αυτο το θεμα.

Εχω μερικες ερωτησεις για την συπληρωση των Δηλωσεων Κτηματολογιου.

1. Μπορει να τις κανει ο οποιοσδηποτε? Δηλαδη εκτος απο τον ιδιωτη ιδιοκτητη μπορει να τις κανει μηχανικος, δικηγορος, συμβολαιογραφος, λογιστης, οποιοσδηποτε?

2. Σε περιπτωση που δεν δηλωθει καποιο ακινητο απο τον ιδιοκτητη του (πχ δεν θελει να το δηλωσει) τι γινεται? το χανει; , μπορει να το δηλωσει αργοτερα; αποζημιωνεται;

Link to comment
Share on other sites

- ο ιδιοκτητης

 

- καθε αλλος τριτος με απλή εξουσιοδοτηση

 

- ΝΑ  το δηλωσει...για να μην τρεχει  μετα και δεν φτανει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.