Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δήλωσης κτηματολογίου


Recommended Posts

Δεν θυμαμαι η δικαστικη αποφαση να λεει ποσοστα και τετοια...δεν ειμαι και ειδικος.

Αν τελικα εχει ποσοστα ...αυτο σημαινει -->Τιτλος (παρολο που δεν υπαρχει συμβολαιογραφικα?)

αυτην την αποφαση θα προσκομισω στο κτηματολογιο?

Link to comment
Share on other sites

 

gio  said

 

(δυστυχως δεν την ξερω καλα την υποθεση)

 

αρα, επανερχεσαι με λεπτομερειeς για το ιδιοκτησιακο

[και το μενού της ταβερνας...βεβαιως...βεβαιως...] :smile: :-)

 

 

 

Όπως σου έγραψε ο Δημήτρης ήσουν αρκετά ασαφής. Γενικά πάντως δήλωση κάνει ο εκάστοτε τωρινός ιδιοκτήτης. Αν ο πελάτης σου εξακολουθεί να είναι συνιδιοκτήτης (και δεν έχει μεταβιβάσει το δικαίωμα του) τότε κάνει δήλωση ιδιοκτησίας (αν μπορεί σύμφωνα με τις προθεσμίες και τα στάδια της μελέτης) με τίτλο τη δικαστική απόφαση.

 

 

και δεν εχεις την δικαστικη αποφαση  στα χερια σου

 

[και το μενου της ταβερνας δεν μας το ειπες...] :smile: :-)

 

αρα....

Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλλα μια ερώτηση σε άλλο σημείο του forum, αλλά επειδή και εδώ μου φάνηκε σχετικό το topic, γράφω και εδώ :

 

Καλησπέρα σας,

 

Υποβάλλω την δήλωση Κτηματολογίου της γυναίκας μου και έχω το εξής πρόβλημα :

 

Η γυναίκα μου έχει εξ' αδιαιρέτου με τον αδερφό της ένα οικόπεδο 710 τ.μ σε ένα χωριό σε περιοχή που η κτηματογράφηση λήγει την Παρασκευή.

 

Πρόβλημα 1

Η γυναίκα μου δεν μιλάει με τον αδερφό της, λόγω οικογενειακών διαφορών και ο αδερφός της έχει δηλώσει σε 3ους ότι δεν τον ενδιαφέρουν και προφανώς δεν θα το δηλώσει στο Κτηματολόγιο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση που θα δηλωθεί μόνο το 50 % που ανήκει στη γυναίκα μου?

 

Πρόβλημα 2

Το οικόπεδο αγοράστηκε από τα πεθερικά μου το 1995 και μάλιστα έβγαλαν και άδεια περίφραξης βάσει των ορίων που τους υπέδειξε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και παρουσία πολιτικού μηχανικού ο οποίος έκανε τοπογραφικό σκαρίφημα για να βγει η άδεια. Αρχικό συμβόλαιο και τοπογραφικό σκαρίφημα αγνοούνται και δεν ξέρω πως μπορεί να βρεθούν. Υπάρχει μόνο το συμβόλαιο γονικής παροχής στην γυναίκα μου και στον αδερφό της (στο οποίο όμως δεν αναφέρει πουθενά την ύπαρξη τοπογραφικού ή άλλων προσδιοριστικών στοιχείων πέραν ότι το οικόπεδο συνορεύει από τις τρεις πλευρές με δρόμο και με ρέμα) καθώς και το έγγραφο της άδειας.

 

Το θέμα θα ήταν εύκολο, αν κατά την προσπάθεια δήλωσης του οικοπέδου στο κτηματολόγιο δεν διαπίστωνα ότι τα όρια του οικοπέδου όπως είναι περιφραγμένα δεν ταιριάζουν με τα όρια που φαίνονται στην εφαρμογή του κτηματολογίου (σε αντίθεση με άλλο οικόπεδο που ήταν όπως ακριβώς έπρεπε).

 

Για την ακρίβεια το διάγραμμα του κτηματολογίου παρουσιάζει το οικόπεδό μας (όρια με κόκκινο χρώμα) ως μέρος ενός πολύ μεγαλύτερου οικοπέδου περί των 2.700 τ.μ.(όριο με κίτρινο χρώμα) και όχι ως ξεχωριστή ιδιοκτησία.

 

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ? Το δηλώνω με σκαρίφημα από την υπηρεσία θέασης ορθοφωτογραφιών του κτηματολογίου και όταν θα έρθει η ώρα των ενστάσεων θα κάνω ένσταση με νέο τοπογραφικό διάγραμμα ? Το δηλώνω και περιμένω να με καλέσουν?

 

Για την διευκόλυνσή σας επισυνάπτω φώτο με τα όρια των οικοπέδων.

 

UPDATE : Ο πεθερός μου μου είπε ότι  αγόρασε από τον προηγούμενο το οικόπεδο, παρουσία μαρτύρων και του προέδρου της κοινότητας οι οποίοι επιβεβαίωσαν ότι του άνηκε, καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε συμβόλαια (χάθηκαν στον πόλεμο!!!)

post-40605-0-19741100-1429465623_thumb.jpg

Edited by yiankap
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρω την δικαστικη αποφαση να δω τα ποσοστα, θα σας κερασω ελαφι με δαμασκηνα και πιτα μπατζινα με χορτα απο υψομετρο 1150μ στην ταβερνα του φιλου μας. Το μενου εχει και αλλες αγριες γευσης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η γυναικα σου εχει το 50%

θα παει να το δηλωσει, καταθετοντας το συμβολαιο της.Ο αδελφος ας μην το δηλωσει....ας κανει ό,τι θελει...

 

Αφου εχει 50% σε διαιρετο τμημα, θα ζητησει να γινει καταχωρηση του 50% στο δικο σας  αυτοτελες οικοπεδο.

Στο συμβολαιο σας γραφει το προηγουμενο συμβολαιο του πεθερου...αρα το βρισκετε απο τον συμβ/φο και το τοπογραφικο του απο το αρχειο του συμβολαιογραφου που εκανε το αρχικο συμβολαιο......

Τα υπολοιπα, εχουν σχεση με το οτι,

ο μεν πωλητης του πεθερου ειπε οτι εχει "αυτοτελες" τμημα απο χρησικτησια...

αλλά δεν ρωτησε τους   πιθανον-  υπολοιπους συγκληρονομους..

Εσυ επικαλεισαι το συμβολαιο του 55 και  λες οτι  "από τοτε" το εχετε...

 

Αρα θες

-μηχανικο

-δικηγορο

και παρακολουθηση του θεματος

Link to comment
Share on other sites

1. Το δικό μας 50 % δεν είναι αυτοτελές, το οικόπεδο είναι κοινό και αδιαίρετο χωρίς προσδιορισμό ορίων ανάμεσα στα 2 αδέρφια καθώς όταν έγινε η γονική παροχή οι σχέσεις ήταν φυσιολογικές και δεν υπήρχε θέμα και ο ορισμός των ορίων (επίσημος ή ανεπίσημος) αφέθηκε για αργότερα. Οπότε η μη δήλωση του 50 % από τον κουνιάδο συνεχίζει να αποτελεί πρόβλημα?

 

2. Καθώς το συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου δεν κάνει κάποια αναφορά σε τοπογραφικό διάγραμμα,μπορώ να το δηλώσω και χωρίς τοπογραφικό (με την χρήση του συστήματος ορθοφωτογραφιών) για τον προσδιορισμό των ορίων αν δεν κάνω λάθος? Αν βρεθούν ωστόσο το προηγούμενο συμβόλαιο και τοπογραφικό διευκολύνει τα πράγματα για την δήλωση και θα τα υποβάλλω μαζί με τον νεότερο τίτλο, σωστά?

 

3. Όπως και να έχει όμως έπειτα από την υποβολή της δήλωσης, θα πρέπει να προβώ στην υποβολή  διαγράμματος τοπογραφικών μεταβολών κατά την φάση των ενστάσεων (εαν διαπιστώσω ότι τα όρια παραμένουν τα διευρυμένα) εκτός και αν με καλέσουν από το κτηματολογικό γραφείο?

 

4. Άρα το πιθανό πρόβλημα για το οποίο θα χρειαστώ δικηγόρο είναι αν ποτέ κάποιος συγκληρονόμος του αρχικού κομματιού κάνει θέμα αργότερα ή ακόμα και τώρα κατά την δήλωση στο κτηματολόγιο. Σωστά? Ωστόσο όπως αναφέρει ο πεθερός μου, μάρτυρες ήταν κατά την αρχική απόκτηση ήταν και γείτονες οι οποίοι επιβεβαίωσαν την ιδιοκτησία του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

 

Συγνώμμη αν ρωτάω πολλά απλά επειδή μένω μακριά από την περιοχή που γίνεται η κτηματογράφηση, θέλω να ξέρω όσο πιο πολλά για τις διαδικασίες και βήματα που πρέπει να κάνω, προκειμένου να γλυτώσω χρόνο και περιττές μετακινήσεις.

Edited by yiankap
Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε 50% εξ αδιαιρετου, εννοουμε 50% ο καθενας "παντου και πουθενα"

 

Ετσι  εχετε το αυτοτελες οικοπεδο.

 

Κατα τα λοιπα το πιο πιθανο ειναι  να προκειται για λαθος αποτυπωση 

[ να υπαρχουν αλλοι συνιδιοκτητες  στο μεγαλυτερο....,  μαλλον δυσκολο το βλεπω στην παρουσα φαση...]

 

αρα

τεινουμε προς την λαθος αποτυπωση

Αρα, τοπογραφικο με μηχανικο και καταθεση της δηλωσης

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησε ο Δημήτρης, πρέπει να συνταχθεί τοπογραφικό για να επισυναφθεί στη δήλωση ώστε να καταχωρηθεί το 50% της ιδιοκτησίας της γυναίκας σου με την δημιουργία νέου γεωτεμαχίου με νέο ΚΑΕΚ. Το άλλο 50% θα φαίνεται ως αγνώστου ιδιοκτήτη μέχρι ο κουνιάδος σου να αποφασίσει να κατοχυρώσει το δικαίωμα του. Αν δεν το κάνει τότε θα έχετε συνδικαιούχο το ελληνικό δημόσιο , οπότε καλύτερα να τον πείσει να της μεταβιβάσει το ποσοστό του.

Όταν μπορείς να κάνεις κάτι τώρα μη το αφήσεις για μετά γιατί οι διαδικασίες του κτηματολογίου όσο προχωράει γίνονται πιο "περίπλοκες". Άλλωστε πιστεύω ότι θα δοθεί και άλλη παράταση (εκτός και αν ήδη έχουν δοθεί πολλές). Αν από το γραφείο κτηματογράφησης σου πουν ότι δε θα δοθεί παράταση και προφανώς δεν προλάβεις να έχεις έτοιμο τοπογραφικό προχώρα στη δήλωση και συνεννοείσαι με τον υπεύθυνο του γραφείου να δώσεις το τοπογραφικό σε μεταγενέστερο χρόνο αλλά να το δώσεις.

Το ότι κατά την πρόχειρη κτηματογράφηση καταγράφηκε στα διαγράμματα ένα μεγαλύτερο γεωτεμάχιο δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι υποκρύπτεται μια κάποια μη νόμιμη "κατάτμηση" απλά μπορεί ο ανάδοχος να θεώρησε ότι πρόκειται για ενιαίο ακίνητο. Δεν υπάρχει πρόβλημα, γι' αυτό και υπάρχει η διαδικασία των δηλώσεων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά υπήρξε δίαυλος επικοινωνίας με τον κουνιάδο και θα το δηλώσουμε μαζί ενώ ταυτόχρονα στο υποθηκοφυλάκειο ο πεθερός μου βρήκε το αρχικό συμβόλαιο που το αγόρασε, όπου  φαίνεται ότι ο προηγούμενος το είχε αποκτήσει με χρησικτησία. Δεν βρέθηκε όμως το τοπογραφικό που είχε συνταχθεί τότε και θα προσπαθήσω σήμερα να επικοινωνήσω με τον μηχανικό που το συνέταξε το 1995 μήπως έχει κάποιο αντίγραφο. Ωστόσο είμαι απαισιόδοξος και από ότι βλέπω μάλλον θα το χρειαστώ τον τοπογράφο. Για 710 τ.μ σε ορεινό χωριό, εντός σχεδίου οικισμού (έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον), πόσο περίπου είναι το κόστος (εύρος τιμών - όχι ακριβής τιμή) για το τοπογραφικό; 

 

Υ.Γ Εγώ σαν τίτλο στην δήλωση υποβάλλω μόνο τη γονική παροχή και όχι και το αρχικό συμβόλαιο του πεθερού στο οποίο αναφέρεται η χρησικτησία. Σωστά?

Edited by yiankap
Link to comment
Share on other sites

σωστα...ως προς το "ΥΓ"

 

κι αφου βρηκατε τον μηχανικο που το  συνεταξε το 1995 θα βρειτε και αντιγραφο και θα σου πει για το αν ειναι εντος ή εκτος σχεδιου

αλλά και τους ορους δομησης κλπκλπ

 

δλδ στοιχεια απαραιτητα, που επρεπε ήδη να τα ξερετε, αφου  επρεπε  να το δηλωνετε στο Ε9

 

για την τιμη...θα συννενοηθεις με -συνηθως- καποιον τοπικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.