Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνεργοι ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Ναι γίνεται να κολλάνε ΙΚΑ, θέλει όμως και ΤΣΜΕΔΕ.

Κανονικά ο λογιστης της εταιρίας ή το τμήμα προσωπικού θα πρέπει να ξερει τη διαδικασία.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. και εγω ετσι νομιζω οτι γινεται απλα ηθελα επιβεβαιωση απο καποιον που να γνωριζει και οχι απλα να πιστευει οπως εγω.οχι τιποτα αλλο αλλα μπας και βγει κανα χαρτζιλικι δηλαδη να εχουμε να περναμε..

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ από ότι ξέρω έχει μπει στο ΕΟΠΥΥ . Το ίδιο αργά η γρήγορα θα γίνει και με το ΤΣΜΕΔΕ . Οπότε αν σε κολλάνε ένσημα αυτά μάλλον θα είναι στο ΕΟΠΥΥ .

Edited by IAN
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου Μύρι πως γίνεται αυτό? και γιατί λες θέλει και ΤΣΜΕΔΕ? Μήπως λες για παροχή σε χρήμα σε περίπτωση ασθένειας?

Link to comment
Share on other sites

Για τον εργοδότη σε αυτή την περίπτωση δεν του κοστίζεις περισσότερα από έναν με ΙΚΑ για δουλειά μη μηχανικού? Η μήπως παίρνεις λιγότερα καθαρά?

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, θα σε γελάσω. Καλύτερα να απαντήσει ένας μισθωτός.

 

Έχω την εντύπωση πως είναι πιο ακριβό για όλους το να παρεμβάλλεται το ΤΣΜΕΔΕ.

Όμως πλέον με την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων ο εργοδότης θα κάνει ό,τι του καπνίσει, οπότε ...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν και το συγκεκρινένο που λες καταρίπτει αυτό που ορισμένοι λεν "δεν μπορούμε ούτε σε άσχετη εργασία να απασχοληθούμε"... Γιατί αν δεν υπάρχει πρόβλημα με εμπλοκή ΤΣΜΕΔΕ-ΙΚΑ τότε προς τι οι φωνές αυτών? Σε μπέρδεψα ε? σόρρυ

Link to comment
Share on other sites

Μα τώρα καταργήθηκε/καταργείται η συλλογική σύμβαση των μηχανικών τον Απρίλιο-Μάιο.

Κάτι κάνει ο ΣΕΒ επί τούτου. Δεν είμαι ενημερωμένη καλά διότι δεν είμαι μισθωτός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.