Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Ταμπέλες" στην Ελλάδα...


christine

Recommended Posts

Όλα τα άλλα τα σχολιάσατε, για το πραγμάτικό επίπεδο σπουδών στο ΕΜΠ (έστω κ για το συγκεκριμένο τμήμα) όπως αποτυπώνεται από μία ακομπλεξάριστη απόφοιτο του γιατί δε λέει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άμα θες πες μας την ιδιότητά σου και τις εμπειρίες σου

 

Εγώ μόνο για τους Αρχιτέκτονες του ΕΜΠ μπορώ να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην επεκταθείτε στο θέμα της ποιότητας σπουδών του ΕΜΠ καθότι σχετική συζήτηση γίνεται ΕΔΩ και ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιότητα μου δεν έχει σχέση. Μιλάμε για το τι λέει μια ακομπλεξάριστη (λέξη κλειδί) απόφοιτη συγκεκριμένου τμήματος ΕΜΠ για το επίπεδο σπουδών και αν είναι σωστό να γίνονται διακρίσεις με μόνο κριτήριο το πτυχίο. Ουσιαστικά τα μόνα σχόλια που έγιναν είναι ότι το ίδιο συμβαίνει κ στις ΗΠΑ (άσχετο) και οτι "αυτή η νοοτροπία παραπέμπει σ' άλλες εποχές που πλέον πιστεύω δεν υπάρχει στη σύγχρονη Ελλάδα." Τι μπορώ να πω τωρα για αυτό που να μη μοιάζει με ειρωνία όταν στη "σύγχρονη Ελλάδα" οι διακρίσεις είναι νόμος;

Link to comment
Share on other sites

Pappos

Αναφέρομαι στο θέμα του επιπέδου σπουδών του ΕΜΠ που έθιξε ο stayros. Έκανα τη σχετική επεξεργασία της λανθασμένης διατύπωσης του αρχικού μηνύματός μου για να είναι σαφές.

 

stayros

Διακρίσεις γίνονταν, γίνονται και θεωρώ ότι θα εξακολουθούν να γίνονται με βάση το ίδρυμα φοίτησης όχι μόνο στην Ελλάδα. Μ' αυτή την έννοια το σχόλιο ότι το ίδιο συμβαίνει στις ΗΠΑ, στη Δυτική Ευρώπη και αλλού δεν είναι καθόλου άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

Myri: Δεν δημιούργησα εγώ αυτό το post. Είπε κάτι συγκεκριμένο ενα συγκεκριμένο άτομο και ενώ σε όλα τα άλλα ειπώθηκαν διάφορα, στο συγκεκριμένο ζήτημα πάει γύρω γύρω όλη στη μέση... η ταμπέλα. Ασε εμένα και αν θες απάντησε στην Christine.

 

Χαρης: Η διαφορά είναι πως στις ΗΠΑ εγω κ τα λεφτά μου φτάνουν να ιδρύσουν ένα "πανεπιστήμιο". Υπάρχει λοιπόν μια υπερπληθώρα ιδρυμάτων. Εκεί τη φήμη του ένα πανεπιστήμιο τη φτιάχνει με τη διαδρομή των αποφοίτων του σε βάθος χρόνου. Και πάλι όμως το κράτος εκεί δεν κάνει διακρίσεις μεταξύ των αποφοίτων...

Στην Ελλάδα ισχύει το αντίθετο ακριβώς. Τα ιδρύματα είναι συγκεκριμένα κ κρατικά. Συμβαίνει όμως και το ίδιο το κράτος κάνει διακρίσεις. Ο εργοδότης εννοείται οτί πρέπει να κρίνει ποιον θα προσλάβει. Αν όμως κάποιοι με συστηματική προπαγανδα δημιουργούν ταμπέλες που πολλές φορές οφείλονται μόνο κ μόνο στη γεωγραφική τοποθεσία ενός ιδρύματος πως μπορεί να κρίνει κανείς σωστά; Από αυτά που ήξερε ο ίδιος το 80; Πώς μπορείς να δείξεις την αξία σου όταν υπάρχουν επίσημοι φορείς που σε υπονομέυουν επειδή νομίζουν πως η ίδια τους η υπόσταση κρέμεται απο τη ταμπέλα που δημιούργησαν οι ίδιοι;

Αν τα πράγματα ήταν ελεύθερα όπως στις ΗΠΑ πολλά θα ήταν διαφορετικά, για αυτό είπα πως η κατάσταση εκεί με εδώ δεν έχει σχέση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.