Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω και πάλι μου ζήτησαν 3 λάντζες! τι να πω-είναι όλοι τους νέοι υπάλληλοι. Οι παλιοί φύγαν

Link to comment
Share on other sites

οι τρεις λάτζες δικαιολογούνται από την λειτουργεία που έχει ο καθένας, μάζεμα, καθάρισμα και στέγνωμα (μπορεί να κάνω λάθος στην διατύπωση), αλλά αυτό είναι κάπως υπερβολικό για καφενείο, τη στιγμή που υπάρχουν πλέον πλυντήρια πιάτων..........

Link to comment
Share on other sites

κοιτάζοντας την σχετική νομοθεσία ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: Αριθ. Α1β/8577/83, βλεπω ότι

για εστιατόριο δυναμ. 50 κινητών καθισμάτων απαιτείται αίθουσα 50τ.μ., παρασκευ. 1τ.μ., ψυγείο 3τ.μ. και λάντζες 5τ.μ.

για καφετέρια δυναμ. 50 κιν. καθισμάτων απαιτείται αίθουσα 50τ.μ., παρασκευαστήριο 2τ.μ., ψυγείο 5τ.μ., λάντζες 5τ.μ.

 

εάν έχω αίθουσα 50τ.μ. και χώρο κουζίνας (ψυγείο, παρασκευαστήριο, λάντζες) 21τ.μ. μπορώ να έχω άδεια και για τα δύο εστιατόριο καφετέρια? (ή απαιτείται και μεγαλύτερη αίθουσα) μάλλον θα περάσω από το υγειονομικό με την κάτοψή μου.

 

συνάδελφοι, αφού αποτύπωσα πλήρως το κατάστημά μου (85τ.μ., κύρια αίθουσα καταστήματος 54τ.μ., λουτρά 6τ.μ. κουζίνα 25τ.μ.), επισκέφθηκα το υγειονομικό και μοου είπαν ότι επιτρέπεται τελικά η λειουργία ως εστιατόριο-σνακ μπαρ-καφετερια μαζί. (η δυναμ. είναι 50 κιν τραπεζοκαθίσματα). η μόνη παρατήρηση ήταν για τον μικρό προθάλαμο στα w.c. ο οποίος ήταν περίπου 1,5 τ.μ. και κανονικά θα πρέπει να είναι περίπου ίσος με το άθροισμα των χώρων των w.c.! (αναφέρεται στον κανονισμό). μπου είπαν να τον μεγαλώσω λίγο, όσο είναι δυνατόν εν πασει περιπτώσει....επίσης θα πρέπει να αποτυπώνεται πάντω κα π τυχών εξωτερικός διαμορφωμένος χώρος (αυλή)...

το ελάχιατο καθαρό εμβαδόν κουζίνας για αυτά τα καταστήματα είναι τα 23τ.μ. και θα πρέπει να είναι σαφώς οριοθετημένο....αυτά...προς το παρόν αναμένω προέγκριση...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία χρειάζεται για περιπτώσεις Κ.Υ.Ε ή αρκείστε στην βεβαίωση που υπογράφετε?

 

Είχε συζητηθεί το θέμα και παλιότερα αλλά υπήρχε διχογνωμία...

Link to comment
Share on other sites

για ποιό πράγμα μιλάς ???

διχογνωμία νομίζω προκαλείται από κάπια πόστ που κάνουν ερωτήσεις πολυαπαντημένες και χιλιοτραγουδισμένες

 

το λέω αυτό γιατί υπάρχουν κάποια πράγματα που έχουν γραφεί 1000 φορές για τα ΚΥΕ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μάλλον εννοεί ο αλφιστι είναι ότι ίσως κάθε περίπτωση μπορεί να έχει διαφορετική αντιμετώπιση αναλόγως τα δεδομένα της.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Είμαι νέος μηχανικός και ήθελα τα φώτα σας.

α) Iσόγειο κατάστημα με Ο.Α. προ του ΓΟΚ85 , χρησιμοποιείται ως Κ.Υ.Ε. (ζαχαροπλαστείο) από το 1980 έως και σήμερα. Για να γίνει καφενείο, απαιτείται Ο.Α. αλλαγής χρήσης; Δεδομένου ότι χρησιμοποιούταν ως χώρος συνάθροισης κοινού πριν το ΓΟΚ85 και παραμένει χώρος συνάθροισης κοινού και μετά την νέα χρηση , με τα ΕΓΓΡΑΦΑ 1992 + 1994 απαιτείται Ο.Α. αλλαγής χρήσης;

β) Ο χώρος για τεχνικά ψυχαγωγικά παιχνίδια (μπιλιάρδο , Η/Υ παροχής υπηρεσιών διαδικτύου) προσμετράται στον ωφέλιμο χώρο; Στο χώρο μπιλιάρδου δεν υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα ενώ στο χώρο παροχής υπηρεσιών διαδικτύου υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.