Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ευχαριστώ και πάλι armenopoule

 

Θα ήθελα και ένα σχόλιο σου, για το υπόλοιπο (που περιέκοψες) από το προηγούμενο μήνυμά μου.. αν το θες φυσικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το παράδοξο για μένα είναι ότι αν αυτό το παράνομο αρτοποιείο, ήταν κτισμένο ή εντελώς παράνομα (χωρίς ο.α)

ή με ο. άδεια πριν το ΓΟΚ 85

και δεν είχε τη ράμπα ΘΑ έπαιρνε την βεβαίωση κ.χ -ενώ εγώ ΟΧΙ

 

Καλώς ή κακώς όλα κρίνονται σύμφωνα με το πλέγμα των εκάστοτε ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων ή αυτών που ίσχυαν κατά τον χρόνο κατασκευής του κτιρίου αν αυτές είναι ευνοϊκότερες.

Διαφορετική αντιμετώπιση θεσπίζεται με τον Νέο ΓΟΚ ειδικά για την εξυπηρέτηση των ΑΜΕΑ.

Σύμφωνα με το άρθρο 26 όλα τα αναφερόμενα στην παρ. 4 υφιστάμενα κτίρια πρέπει να γίνουν προσβάσιμα μέχρι το 2020, πλην των περιπτώσεων που για λόγους στατικούς είναι αδύνατο. Οπότε για το θέμα αυτό δεν παίζει πλέον κανέναν ρόλο ο χρόνος κατασκευής.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα armenopoule και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

δηλαδή δέχεσαι μεν το παράδοξο που επισημαίνω,

αλλά μου λες, ότι όλες οι αδικίες σχετικά με την ράμπα, αποκαθίστανται μετά την 4-7-12,

λόγω εφαρμογής της παρ 4 του άρθρου 26 του ΝΟΚ σε όλα τα υφιστάμενα κτίρια, οπότε και ισχύει πλέον η ίδια αντιμετώπιση,

επειδή τα όλα παλιά πρέπει να προσαρμοστούν κατασκευάζοντας την ράμπα,

ενώ σχεδόν για όλα τα προς κατασκευή αυτή προβλέπεται, απ' αρχής της κατασκευής των.

 

(το άρθρο 26 παρ 4 το είχα υπόψη μου και έκανα αίτηση στις 5-7-αλλά η υπάλληλος πήρε άδεια στις 9-7-12-

οπότε αναμένω λογικά το ΝΑΙ μόλις επιστρέψει- σ' ευχριστώ πάντως για ακόμη μια φορά-να 'σαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν μπορώ να το ανεβάσω στα dowloads (προς βοήθεια νέων συναδέλφων το βάζω εδώ-κάποιος διαχειριστής ας το κάνει ότι θέλει)

 

 

 

Τεχνική έκθεση-βεβαίωση

Η παρούσα τεχνική έκθεση και βεβαίωση συντάσσεται προκειμένου να βεβαιωθεί η σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ 4 του ΝΟΚ, αδυναμία κατασκευής ράμπας και χώρων υγιεινής ΑΜΕΑ, στο υπό ίδρυση «αρτοποιείο με πρατήριο άρτου και ειδών ζαχαροπλαστικής», ιδιοκτησίας ………….. σύζυγος …………., που βρίσκεται στο ισόγειο διώροφης οικοδομής με υπόγειο, στο ……….- Δήμου …… και το οποίο διώροφο κτίσμα στο οποίο βρίσκεται αυτό, εντάχθηκε όλο στον Ν 4014/11 με την υπ’ αριθμ …………. δήλωση ΤΕΕ.

Πιο συγκεκριμένα εγώ που συντάσσω την παρούσα, μετά από έλεγχο όλων των επιτόπιων δεδομένων της ιδιοκτησίας, ήτοι:

  • της μορφής και της θέσης του υπάρχοντος κτίσματος στο οικόπεδο
  • του φυσικού ιδιωτικού και δημόσιου περιβάλλοντα χώρου
  • του υπάρχοντος φέροντος δομικού στατικού συστήματος του κτίσματος
  • της συνολικής λειτουργικότητας του κτίσματος ως υφίσταται σήμερα

και ειδικότερα

  • της υφιστάμενης υψομετρικής διαφοράς του δαπέδου του ισογείου του κτιρίου και της έμπροσθεν αυτού στάθμης του δρόμου,
  • του πλάτους του ελεύθερου χώρου που μεσολαβεί ανάμεσα στην ρυμοτομική και υφισταμένη οικοδομική γραμμή, εντός της οποίας θα μπορούσε πρακτικά να κατασκευασθεί η ράμπα ΑΜΕΑ και εμποδιζόμενων ατόμων
  • της ήδη αποπερατωμένης πλήρως διαμόρφωσης του προαύλιου χώρου
  • του σταδίου εργασιών της οικοδομής που βρίσκεται ήδη στο τελικό της αποπεράτωσεώς του και
  • της υποχρεωτικής και παράλληλης με το υπό ίδρυση αρτοποιείο, ανάγκης άμεσης επικοινωνίας, του ορόφου και του παρακείμενου αριστερά του αρτοποιείου καταστήματος, από την ίδια οδό που επικοινωνεί και αυτό, γεγονός που δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο την κατασκευή ράμπας

και αφού έλαβα υπόψη μου:

α. τις ελάχιστες απαιτούμενες κατασκευαστικές διαστάσεις ράμπας όπως

  • πλάτους,
  • μήκους,
  • κλίσεων και
  • λοιπών στοιχείων όπως της ανάγκης παρεμβολής επίπεδου τμήματος

σύμφωνα με τους κανονισμούς και τις οδηγίες του ΥΠΕΚΑ, που διέπουν την κατασκευή και λειτουργία της κατακόρυφης και της οριζόντιας επικοινωνίας, εμποδιζόμενων ατόμων και ΑΜΕΑ και

β. τις ελάχιστες διαστάσεις και γενικές απαιτήσεις δημιουργίας των χώρων υγιεινής των ίδιων ως άνω ατόμων

βεβαιώνω υπεύθυνα:

1. ότι η ράμπα, δεν είναι δυνατόν να κατασκευασθεί, χωρίς να θιγεί ο φέρων οργανισμός ολόκληρου του διώροφου κτιρίου και

2. ότι η δημιουργία χώρων υγιεινής των παραπάνω ατόμων, οδηγεί σε δυσανάλογο με την χρήση του ισογείου χώρου, κατασκευαστικό κόστος, που δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί άμεσα από την ιδιοκτήτρια του στην παρούσα χρονική περίοδο, λόγω της ατομικής και γενικής οικονομικής κρίσης και ανεργίας._

 

 

…………….. ..-..-2012

Ο ΒΕΒΑΙΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, κυρίες και κύριοι συνάδελφοι.

 

Ως πρωτάρης στο Forum, ζητώ συγνώμη για τυχόντα λάθη!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

  1. Στην περίπτωση ενός καταστήματος με άδεια παντοπωλείου και πρατηρίου γάλακτος, το οποίο μεταφέρεται σε νέο χώρο του ιδίου κτιρίου, λόγω μικρότερου μισθώματος, ο οποίος αυτός νέος χώρος μισθωνόταν προ ενός έτους σε ένα φαρμακείο, χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης;
  2. Υπάρχει ελάχιστη αμοιβή μηχανικού ή είναι θέμα ελεύθερης διαπραγμάτευσης;

Link to comment
Share on other sites

1.Θα πρέπει να δεις τι λέει η οικοδομική άδεια για το χώρο αυτόν

2. Ελεύθερη διαπραγμάτευση πλέον

 

 

ΚΑΝΑ , το ανέβασα στα downloads και βρίσκεται εδώ:

 

http://www.michaniko...2-%CE%91%CE%9C/

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αρη 74, αν είναι κατάστημα μπορείς να κάνεις παντοπωλείο χωρίς αλλαγή χρήσης. Για το πρατήριο γάλακτος δεν γνωρίζω καθόλου (αν και νομίζω ότι είναι σδαν το πρατήριο άρτου)

Να μην ζητήσεις λιγότερα από 1100 ευρώ + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Αρη 74, αν είναι κατάστημα μπορείς να κάνεις παντοπωλείο χωρίς αλλαγή χρήσης. Για το πρατήριο γάλακτος δεν γνωρίζω καθόλου (αν και νομίζω ότι είναι σδαν το πρατήριο άρτου)

Να μην ζητήσεις λιγότερα από 1100 ευρώ + ΦΠΑ

 

Καλησπέρα και απο εμένα.

Που το στηρίζεις αυτό που ανεφέρεις γα το παντοπωλείο ότι δεν χρείαζεται αλλαγή χρήσης ? Σε ερώτημα στην πολεοδομία για βεβαιωση χώρου κύριας χρήσης (λόγω ένταξης στον ν.4014) για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος μιας και δεν χρείαζεται αλλαγη χρήσης (Ν.Ο.Κ άρθρο 4) απο κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (παντοπωλείο-οπωροπολείο), μου απάντησαν ότι χρείαζεται αλλαγή χρήσης.

Αν έχεις κάτι σε αυτό θα το ήθελα.

Ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Όταν θέλω να βγάλω άδεια για Κ.Υ.Ε και πληρώ όλες τις προδιαγραφές του υγειονομικού, αλλά υπάρχουν αυθαιρεσίες στο ίδιο ''οικόπεδο'' χωρίς να έχουν σχέση με τη χρίση του Κ.Υ.Ε. (π.χ αποθήκη στην πίσω αυλή για γεωργικά εργαλεία). Πρέπει να κάνω τακτοποίηση πρώτα ή δεν χρειάζεται ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.